şükela:  tümü | bugün
  • oynanması halinde koskoca liverpool-manchester united maçını bile bir tavşanlı linyitspor-akçabat sebatspor'a çevirebilecek, yer yer güzel, ve fakat yer yer itici maç koşulu.
  • nedense oldum olası hoşuma giden maçlardır. üstelik stadyum ışıkları baskısı falan da olmadığından maçlar daha az gergin geçiyor. özellikle pazar günleri büyük takımların da oynayabileceğini düşünüyorum...
  • zevk vermeyen maçtır.
  • özlediğim maçtır.

avrupa kupaları falan değil ama yerel liglerde kesinlikle sıkça olmasını istediğim bir uygulamadır. bir kere tansiyon, gerginlik genelde gündüzleri çok daha az oluyor. ya da insanlar akşamları bir yere gitmek istiyor, cuma-cumartesi akşamları özellikle. araya maç giriyorsa izlemesi de zorlaşıyor, gitmesi/gelmesi de. ayrıca pazar akşamı maç varsa, özellikle geç saatteyse akşamınızı alıp götürüyor, öbür gün iş/okul olduğu için daha da sıkıntı oluyor. zaten maça gittiyseniz gitmesi, dönüşü hepsi birer sıkıntı haline geliyor. fakat gündüz olsa bu maçlar bunların hiçbiri yaşanmaz.

en azından havalar sıcak olmadığı zamanlar(oyuncuları da düşünmek lazım tabi) mümkün olduğunca maçların gündüz olmasını özlemle istemekteyim.
  • çocuklukta trt'de şifresiz izleyebildiğimiz kısa şortlu maçları ve güzel günleri hakikaten çok özlemişiz:

(bkz: 11 aralık 2013 galatasaray juventus maçı)
  • akşam saatleride oynandığında tadından yenmez. yapay ışıkların yerine mis gibi gün ışığında izlersiniz maçı.

hele hava güzel, bulutlar ise yüksekteyse...değmeyin keyfinize. yüksek bulutlar ışığı öyle bir güzel süzer ki, maçın keyfi katlanır resmen.
  • mevsim baharsa, günlerden pazarsa, parçalı formalarımızı giyip baba-oğul gidilesi maçtır.
  • güneşli ülkelerde aşırı keyifsiz geçen maç türü.

gündüz maçı dediğin premier lig'de güzel. onun dışında maça giden 50 bin kişi için iyi, televizyondan izleyen yüz binler için işkence. çimlerden yansıyan güneş yüzünden gölgede kalan kısım aşırı karanlık görünüyor. güneşin vurduğu kısımsa aşırı parlak. havanın sürekli bulutlu olduğu bir kuzey ülkesi değilse hiç bulaşılmaması gereken bir şey. zaten gündüz oynanmış kaliteli bir maç da hatırlamıyorum son yıllarda. spot ışıklarının vurmadığı yerde maç atmosferi olmaz. romantiklik yapmayın. adamı hasta etmeyin!

ben omzuma endüstriyel futbol dövmesi yaptırmaya gidiyorum. iyi günler.