• gece yüzlü bir pezevenk ile birlikte olup, hayatını karartacak kızdır.
    gündüz yüzlü olanın değişmez kaderidir bu;
    hep böyle olur.
  • fakir öğrenci evi, parasızlık, soğuktan ellerimiz üşümüşken okulun kapısından girip kantininden zor bela aldığımız plastik bardaktaki çay, öğrenim kredisiyle geçindiğimiz dönemde zor bela yaptığımız bulgur pilavını bim'den alınan yoğurtla dünyanın en güzel yemeğiymiş gibi iştahla yemek, allah korkusu, bir bırakıp bir başladığımız namaz, cami imamının unutmayın günahsız kavim yoktur diye arkamızdan bağırdığı esnada bu caminin kubbesinin rengi niye ....... takımının renklerinde diye düşünmem, yaz okulu, mesaj atacak kontör olmadığından çağrı bırakıp karşılık beklerken geçen dünyanın en uzun anı, yine kış, salonun ortasında(soğuktan kutuplara benzeyen salonun daha doğrusu) yanan piknik tüpte demlenen çay, banyo sobası, dersten kalmamam için sevdiğimin çöpten bulduğu kartondan gece gündüz maketi yapmamız, gecenin bir yarısı okuldan eve dönerken atkının altından boynumu yalayan o güzel soğuk, gene kış. ah o güzel zamanlar. aklımdaki düşünceleri yazarak pek güzel ifade edemem. ve elbette o güzel kış.

geceyi uyutan gündüz yüzlü kız, yıldızlar dürttü seni andım.
  • bu şarkıyı dinlerken erkek olasım geliyor lan benim. böyle bi kızı çok seviyim, onu düşüneyim bu şarkıyı dinlerken falan istiyorum. sanki böyle dinlerken bu şarkıyı, hakkını vere vere dinleyemiyormuşum gibi geliyor. ben de yarattığı durum bu.
  • akbabuş'un şarkısıdır. ne zaman çalmaya başlasa bu şarkı, akbaba'nın o temiz, hüzünlü yüzü gelir aklıma.
  • insanın ağzına sıçar bu kız. gündüz gece karışır falan. sonra yıldız dürter...
  • gece yatmadan evvel dinlenmeye başlayınca yatakla olan randevuya geç kalma sebebidir bu şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=mlj5iqvzgyu
  • "olsun" albümünde kendisini en çok dinletecek parçalardan biri olma potansiyeline sahip şarkıdır. dinledikçe kulağa daha da güzel gelmeye başlıyor. bu şarkının başında ve 2. dakikasında basit ve başarılı bir melodi vardır. o melodiyi şarkıda daha fazla kullansaymışlar daha iyi olurmuş sanki. ama olsun böyle de güzel.
  • pilli bebek'in en muhteşem eserlerindendir. beni pilli bebek ile tanıştırdığı için(evet daha önce dinlememiştim n'oolmuş)behzat ç.'ye tekrar tekrar teşekkür etmemin bir başka sebebidir.
  • pilli bebek'in en can alıcı şarkısı. hep aynı güzel yüz, hep aynı masum yüz geliyor gözlerimin önüne ve hiç gitmiyor, hiç yitmiyor... hep varmış gibi, hep olacakmış gibi...

"göz kırptı bi' yıldız, yoksa ben mi öyle sandım
    ...
    geceyi uyutan gündüz yüzlü kız, yıldızlar dürttü seni andım"
  • güneşli bir pazartesi sabahı dinlenmeyecek şarkıdır. ha dinledim ne oldu? elalem "oh-la-la hava ne güzel, no pazartesi sendromu" derken ben kafayı ellerimin arasına aldım, bugün kaç repeatle geçecek diye ekrana bakıyorum..

(bkz: sözlerini de yazayım)

göz kırptı bir yıldız, yoksa ben mi öyle sandım
    göz kırptı bir yıldız, yoksa ben mi öyle sandım

geceyi uyutan gündüz yüzlü kız, yıldızlar dürttü seni andım

bir evin vardı yokuş başında, orda derip çatardın günlerini
    şiddet içeren filmleri seyredemez yaşında
    bir gün kırılmış buldun ellerini

geceleri heceledin, gündüzleri bocaladın
    bir kendini dinledin, bir de eli dinledin