şükela:  tümü | bugün
 • kişisel gelişim kitapları okuyup kendimi sevmeye çalıştıkça bunu zorlaştıran cilt problemi. gölgedeyim, uzun kullu giyip her yerimi kapatmışım (deniz kenarında böyle insanlar görünce yadırgamayın lütfen) sevgili güneş nereden boşluk buldun da boynumu, kulaklarımı yaktın. yine bir sahil maceram rezalete dönüştü. ıstakoz gibi yanmaktan korkmaktan dolayı yaz aylarından ve güneş alerjimden nefret ediyorum.
 • tatilden döneli 2 gün oldu ve ben deli gibi kaşınıyorum. bütün kış bu tatili bekledim, sonuca bak... her haltın beni bulması da cabası :(
 • mersin'de yaşayan bir beyaz tenli olarak 10-15 dakika güneş altında kalmam bile kollarımın kızarıp kabarması için yeterli oluyor
 • 6 dan önce dışarı çıkartmaz,yaz nefreti sebebidir.hapşırık krizine de girdiğim oluyor yüzümün kollarımın kıpkırmızı olduğu gerçekten çekilmez.
 • (bkz: hametan) en yakın dostunuz olur. zor bir alerjidir. öyle anlar olur ki konuşurken bile canın yanabilir. oy oy.
 • bugünden itibaren ayaklarımda başlayan nalet gelesi alerji türü.
  havaların ısınmasıyla terlikle bakkala çakkala gideyim, daha bahar ayındayız ne olacak, hemen de pişmeyiveren ya dedim. demez olaydım. benim için en ilginç yanı ise sadece ayaklarımda olmasıdır. stilex ve stiderm jel kremlerimi başımdan eksik etmem.
  ayaklarımı buzlu sulardan soğuk leğenlere daldıra daldıra uyurum.
 • bu merete sahip bünyeler hangi güneş kremini kullanmalı merak ettiğimdir.

  yaz gelince resmen en ufak güneşte cilt kabarıyor kızarıyor bitmek bilmeyen bir kaşıntı da cabası.
 • ilgisi var mı emin olmamakla birlikte, roaccutane tedavim sonrasında başıma musallat olan alerji. kurtulabilmek için biorezonans(almanların bulduğu über saçmalık) zımbırtısına bile katlandım, hala her yaz başbaşayız. güneş kremini salla pati süreyim, hemen gülücük saça saça yayılmaya başlıyorlar. özellikle eklem yerlerinde (bileklerde, boynunda, dirsek içlerinde) daha etkinler. lupus muyum acaba diye bayağı bir işkillenmiştim bundan ötürü. hatta antikor testi bile yaptırdım. pozitif de çıktım ayrıca, ama ileri tetkiklerde olmadığım
  sonucuna vardı doktor. hala içten içe şüphelendiğim bir konu.

  bu zıkkımla uğraşmamanın en kısa yolu ise korunmak: 50 faktör güneş kremini görünen tüm yüzeylere düzgünce yedirmek. ama güneşten korundukça, güneşe hassasiyet daha da bir artıyor gibi geliyor bana. geçtiğimiz yaz, boynuma krem sürmesem bile alerji olmazken, bu yaz bırakın boyun bölgesini kulağımın üstünde bile (evet bir kulağım kalmıştı) alerji oluştu. infj olduğum için zaten evcil bir insanım, krem ritüelinden dolayı iyice bir eve bağlandım. markete gitmek bile bir mesele yazları.

  oldu da iyi korunmanıza rağmen alerjileriniz başladı, alerji oluşan bölgelere soğuk pres uygulamayı deneyebilirsiniz. hiçbir krem, ilaç bana bundan daha iyi gelmiyor. düzenli soğuk duş da alabilirsiniz, bunun da faydasını çok gördüm.

  ilerleyen tıbbın alerji gibi dandik bir konuya çözüm sağlayamıyor oluşu, nedenini bulamaması bana inanılmaz absürd geliyor. evet ölümcül değil ama hayat kalitesini cidden düşüren bir hastalık bu. güneş alerjisinin tek olumlu tarafı, üşengeçlik yapıp, güneşten korunmama gibi bir alternatifinizin olmaması. üç dört dakika ayırıp bir krem sürmemeniz günlerce ateşli kaşıntı çekmenize neden oluyor çünkü.
 • 27 yaşımda tanıştığım zıkkım. gerek var mıydı böyle bir şeye sadece soruyorum.
 • güneş alerjiniz var ise balkonda biraz oturayım dediğiniz anlarda bile minik bir güneş ışığının vücudunuza değmesi sonucunda hemen kızarmaya başlayabilirsiniz. ya köşe bucak güneşten kaçacaksınız ya da en basit çözümünüz evde ve dışarda her anınızda yüksek koruyuculu bir güneş kremi kullanacaksınız.

  güneş alerjisi aslında, gün ışığına maruziyet sonrası oluşan serbest oksijen ve hidroksil radikallerinin neden olduğu doku ve hücre harabiyeti olarak tanımlanabilir.

  güneş alerjisi dört farklı şekilde kendini göstermektedir:
  - polimorfik ışık erüpsiyonu: en sık rastlanılan güneş alerjisi tipidir. güneşe maruz kalındıktan bir kaç dakika veya saat sonra, deride kaşıntı, kırmızı minik kabarcıklar şeklinde görülmektedir. günel ile maruziyet kesildiği anda birkaç gün sonra kızarıklıklar neredeyse tamamen yok olur. bahar ve yaz aylarında görülmektedir.
  - aktinik prurigo: özellikle çocuk ve genç erişkinlerde, güneş gören deride, deriden kabarık kızarık alanlar şeklinde görülmektedir. su toplaması şeklinde reaksiyonlar da görülebilmektedir. bulgular yaz aylarında başlayıp, sonbaharın sonlarına doğru geriler.
  - kronik aktinik dermatit: yüz, boyun, kollar ve eller gibi bölgelerin güneş görmesi sonucunda, kuru, kaşıntılı egzama şeklinde görülebilmektedir.
  - solar ürtiker: güneşe maruz kalındıktan bir kaç dakika sonra sinek ısırığı şeklinde kabarıklıklar görülür. güneş gören alanların dışında, görmeyen alanlara da yayılabilir. güneşten korunduktan 1- 2 saat sonra bulgular yavaş yavaş kaybolur.

  güneş alerjisinin henüz tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. genetik faktörlerin rolü muhakkak ki büyüktür. polimorfik ışık erüpsiyonu sıklıkla beyaz tenlilerde, 30 yaşın altındaki kişilerde ve yüksek oranda kadınlarda görülmektedir. kronik aktinik dermatit ise uzun süre dışarıda çalışmış olan erkeklerde geliştiği gözlenmiştir.

  koku maddeleri, dezenfektan ve bazı güneşten koruyucu ürünler, tetrasiklin gibi antibiyotikler, ketoprofen gibi ağrı kesiciler güneş alerjisini tetikleyebilmektedir.

  güneş alerjisinden korunmak için;
  - ilk olarak güneşe olan maruziyetimizi olabildiğince azaltmamız gerekmektedir.
  - dışarıya çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremi sürülmeli ve her 2-3 saatte bir krem yenilenmelidir.
  - krem ile koruyuculuğu desteklemek için güneş gözlüğü, koruyucu kıyafetler ve geniş şapkalar tercih edilmelidir. özellikle açık hava etkinliklerinde yada uzun süre dışarıda kalınacağı zamanlarda uv ışığı bloke eden kıyafetler tercih edilmelidir.

  uv koruyuculu kıyafet seçiminde, “upf dereceledirme sistemi” kontrol edilmelidir. “upf (ultraviolet protection factor )” derecelendirme sistemi , güneş kremlerinde kullanılan “spf” sistemi ile benzerlik göstermektedir. güneş kremlerinde kullanılan sistem; güneş kreminin daha tehlikeli olduğu düşünülen uv-b ışınlarına karşı etkinliğini ölçerken, kıyafetlerde kullanılan sistem bir kumaşın hem uv-b hem de uv-a ışınlarına karşı etkinliğini tanımlamaktadır. yüksek upf derecesine sahip olan kıyafet daha yüksek güneş korumasına sahiptir.

  upf 25 özelliğine sahip bir kumaş gelen uv ışınlarının 4% geçirirken, upf 50 + özelliğine sahip bir kumaş ise, gelen uv ışınları 2% geçirmektedir.

hesabın var mı? giriş yap