şükela:  tümü | bugün
 • karsıyaka anadolu lisesi ogretmenlerini bolca uyguladıkları iskence yontemi.
 • en çok çocuklar ve yaşlıları etkiler. terlemeyle oluşan sıvı kaybına bağlı bitkinlik, halsizlik, ateş yüksekliği, başağrısı, huzursuzluk, tasikardi, hızlı nefes alıp verme, susuzluk hissi, bilinç bulanıklığı, kas krampları, vücutta yaygın ağrılar görülür. yüz kızarıktır. vücut, normalde ısı kontrolü yapabilir ve 41 dereceye kadar kendini koruyabilir ve bu korumayı da terleme ile sağlar. ancak vücutta dehidratasyon başlamışsa terleme en aza inecek ve deriden soğuma işlemi oluşamayacaktır. terleme olmadığından kontrol edilemeyen yüksek ateşten başta beyin olmak üzere diğer iç organlar da etkilenecek bilinç bulanıklığı artacaktır. bu durmdaki kişiye bilinci açıksa alkolsüz içecekler içirmek , soğuk kompres uygulamak veya duş yaptırmak, gölge bir yere taşımak ve bir sağlık merkezine ulaştırmak gerekir.
  bu durumdan kaçınmak içinse hergün yeterli miktarda su içmek, güneşin yeryüzüne dik indiği öğle saatlerinde güneş altında uzun süre kalmamak, şapka, açık renk giysi , şemsiye vb. kullanmak gerekir.
 • bugun itibariyle ege universitesi kampusunde ba$ima gelmi$, insani aptala ceviren, "allah kimseye ya$atmasin" hadise.
 • güneş altında uzun süre kalma sonucu görülen bir rahatsızlıktır hasta bilincini yitirmiş(baygın durumda ), yüzü aşırı soğuklaşmıştır;terleme çoğalmış, deri nemlidir; midesi bulanmaktadır; bazı hastalarda aşırı terleme sonucu bedenin susuz kalmasıyla şok durumu görülebilir. güneş çarpmasına uğramış hasta gölge bir yere alınıp, gömleğinin önü çözülüp bel kemeri çıkarılarak, kan dolaşımını artırmak için ayakları yükseğe kaldırılır bilinci yerindeyse , küçük yudumlar halinde şok önleyici bir karışım ( 1 litre suda 1 kaşık karbonat ve 1 kaşık tuz eritilerek hazırlanır.) ya da sıcak çay kahve içirilir. sonra doktor çağrılır.
 • kendi halinde yalnız takılan güneşe iftira atmaktan öte bir şey olmayan, doğrusunun güneşe çarpmak şeklinde ifade edilmesi gerektiğini düşündüğüm olay.
 • özellikle tekne turlarında da insanın başına gelebilecek olaydır. çünkü denizde esen rüzgar ile güneşin sıcaklığı hissedilmez. ancak artan vücut ısısı ve su kaybı ile çarpma maydana gelmeye başlamıştır.
  tekne turu biterken bünye halsizleşir ve üşümeye başlar. bu üşüme vücudun kendi kendini soğutmaya çalışma çabasıdır.
  güneş çarpan kişi hemen gölgeye alınmalı ve kaybedilen sıvı tekrar kazandırılmalıdır. burada dikkat edilmesi gereken alınan sıvıların kafein, şeker içeriklerinin düşük olmasıdır. vücut ısısını düşürmek için gerekirse ılık duş aldırılmalı, alın, boyun, bilekler, koltuk altları soğutulmalıdır.
 • insanı inanılmaz halsizleştiren, genellikle kusmaya sebep olan, yaşam kaynaklarımızdan biri olan güneşin gerektiğinde oldukça maço hareket edip adama okkalı bi vurmasıyla* meydana gelen hadise*.
 • yazin olunca belki normal karsilanan ama...

  yaz sonu kisinin basina geldi mi insanin aklini basindan alabilen hadise...*
 • tikilerin basina solaryum carpmasi olarak da gelebilen hede.
 • (bkz: ayhan ışık)