şükela:  tümü | bugün
97 entry daha
 • ulu önder büyük bilge mustafa kemal atatürk tarafından 1930 ortaya atılmış dilbilimsel ve bilimsel bir kuramdır. ulu önder atatürk ün vefatını müteakip okullardan kaldırılmış, örtbas edilmiş unutturulmaya çalışılmıştır. kuramın çıkarıcısı sanıldığı gibi avusturyalı kvergic değil atatürk tür. şimdi sizlere nasıl yapıldığını bu teorilerin ve tezlerin ne türlü yollardan geçerek yapıldığını anlatayım. aynı kavramı ifade eden farklı dillerde pek çok sözcük listeler halinde çıkarılır, eş ve yakın anlamdaki sözcükler de toplanır. excel tablosunu andıran bir şekilde birbirine çok benzeyen sözcüklerin fosforlu kalemle üstü çizilir. şimdi bu sözcüklerin tabii olarak fonetik yani sesbilimsel, etimolojik yani kökenbilimsel, morfolojik yani yapısal, konsonentler yani sessiz harfler tarihsel gelişim ve kullanım süreçlerine göre araştırılmıştır. 1000 sözcüğün içinde aynılık barındıran 10 sözcük tesadüfi olabilir ancak bu aynılık 100 ü geçiyor 500 lere dayanıyorsa güneş dili teorisi der ki burada bir bit yeniği var. türkçeden bazı kelimeler ithal edilmiş hatta çalınmıştır. çalınan aslında bilimimiz, kültür ve uygarlığımızdan çok geçmişimizdir. türkçeden kelimeler çalınarak yeni diller uydurmuşlardır veya kendi dillerine katmışlar bunu da saklamak için yalana başvurmuşlardır.

  batı merkezli dil-tarih yazımına inananlar ve yalanlayacaklara sözüm bugün dünyanın en çok konuşulan 5. dili portekizce ye bakmalarıdır. portekizce 500 yıl önce yoktu ve tamamen yaratılmış bir dildir.

  bir örnek vereceğim şimdi

  tanrı konsonentler t, n, r anlamı ilah
  hintçe indra ilah anlamında ve konsonentler tamamen aynı t yumuşamış sadece d, n, r
  latince tanrı ise natura konsonentler t, n, r.

  böyle binlerce kelime mevcut. eski türkçe adlarıyla aynı olan kızılderili kabile adları, eski yunanca yer isimleri mevcut. romada ve etrüskçe pekçok kelimede bu iz var. bu gerçek artık yadsınmasın.

  (bkz: kamil kartal) (bkz: güneş dili okulu)

  edit : köşe yazarı değil mühendisiz ifade noksanlıklarımızı affeyleyin.

  edit 2 hemen bir kaç dalgacı, atsızcı damlamış bile olmayan şeyler yazmışlar. işin aslını görmemişler. ancak korkulacak bir şey yok güneş dili açıktır ve güneş dil değil güneş dili dir cahil arkadaşım. clear, edge, new, gladiator hepsi türkçedir. algounkain gibi isimler de öyledir
 • başlayacaklara tavsiyem

  etimoloji
  fonetik
  morfoloji
  semantoloji

  gibi alanları araştırması. bilgi nin ışığı yolunda olmaları. facebookta güneş dili okulu grubu takip edilmeli. pdf kelime listeleri vardı ancak bazı hırsızlardan dolayı kamil kartal tarafından kaldırıldı. çünkü bazı kişiler kamil kartalın emeğini gasp ederek bilgi aşırarak kitap bile çıkardı.

  güneş dili okulu facebook sayfası için güneş dili okulu facebook grubu
 • özellikle cumhuriyet sonrasında planlanan ulus-devlet inşasının dil üzerinden yapılan bir başka adımı. osmanlı devleti'nin mirasını devralmak istemeyen ve yeni devletin yapısını ulus-devlet anlayışı üzerine kurmak isteyen erken cumhuriyet aydınları dil üzerinde epey uğraşmışlar. bu adım önce "sadeleştirme (simplification)" sonra da "arındırma (purification)" ile devam etmiş. bu iki durumda da mantık aynı "türkçe'yi başka dillerin (özellikle arapça ve farsça çünkü fransızca kelimelere çok fazla dokunulmamış bu dönemde) etkisinden kurtarmak". ancak bunu yapmaya çalışan aydınların dilin doğasıyla ilgili bilgisinin olmaması sonucu ortaya saçma sapan durumlar çıkmış (komik alternatif kelime uydurmaları vs) ve onlar da bu işin ne kadar imkansız olduğunu anladıktan sonra güneş-dil teorisini ortaya atarak "ya biz napıyoruz zaten her dil türkçeden geldiği için bizim bu kelimeleri kullanmamızda sorun yok çünkü arapça da farsça da fransızca da türkçe zaten kasmayalım boşuna" demişler. bugün literatürde kimse ama hiçkimse bu teoriden bahsetmez çünkü dil ile uğraşan herkes bu teorinin ne kadar saçma olduğunu bilir.

  not: yukarıda bahsettiğim kadar düz değil tabii ki biraz hikayeleştirerek anlattım çünkü bahsetmesi bile aşırı komik geliyor ama eğer olur da "ağbi bütün diller türkçeden geldi yea" diyen biri çıkarsa yeşillendirsin gereken akademik tartışmayı yapalım (yine söz veremiyorum cidden aşırı komik çünkü).

  edit: entry doğru başlığa taşındığı için bu başlığa verdiğim "bakınız"ı kaldırıyorum.
 • bilimsel ve ciddi bir teoriyle ergen seviyesinde pee pee, pissuvar gibi teoride yeri bile olmayan zırvalıkları kullanarak dalga geçen dallamaları göstermiş olan teoridir. sizin bilgisizliğiniz, sizin cahilliğinizdir çünkü binlerce kelime saptanmıştır. sizin bilgisizliğiniz tekrar söylüyorum sizin cahilliğinizdir bizi bağlamaz. teoriyle dalga geçenler bu rezillik sizin rezilliğiniz, bu kokuşmuşluk sizin kokuşmuşluğunuz ve hırsızlığa olan desteğiniz de sizin ayıbınızdır.

  doğrusu için
  (bkz: güneş dili teorisi)
  (bkz: kamil kartal)
  (bkz: sinan meydan)
  (bkz: güneş dili okulu facebook grubu)
 • başbuğ atatürk'ün dilde sadeleşme politikası üzerine tembellik yapan dalkavukları tarafından ortaya atılan iddiadır. başbuğ dildeki arapça, farsça, fransızca, ingilizce kelimelerin yerine öztürkçe kelimeler kullanılması gerektiğini belirtmiş ancak dalkavuklar tüm dillerin atasının türkçe olduğunu bu sebepten hepsinin türkçeden geçtiğini dilde devrim yapılmasına gerek olmadığını belirmiştir.
 • yukarıda ıkıdimik tırtışmı yıpılım yazan tırt arkadaş bu teoriyi anlamak için öncelikle bilgin olmalı bu teoriyle uğraşan bizim gibiler en az 2 yabancı dil biliyor ve 5 e kadar çıkıyor bu. sen ulus divlit milliyetçilik gazı diye zırlayacağına facebook grubuna başvur. cahillik suç değil öğren de gel

  edit : tartışamadı, adamı bilgimle dövdüm.

  (bkz: türkçe güneş dilidir)
 • (bkz: orospu rahab)
 • doğrusunu güneş dili teorisi olması gereken başlıktır.
 • liboşlar, lümpen ameleler, yabancı dil bilmeyenler,cahiller, ciasal islamcılar, atsızcılar, 3. sınıf türkçüler, kürtçüler ve naziler tarafından alay konusu edilen bilimsel teoridir. anlamak için bir miktar beyin ve altyapı gerektiği doğrudur...

  kamil kartal dan şöyle bir alıntı yapayım.

  güneş dil çalışmalarımızı sulandırmayı, düşürmeyi, karartmayı, değersizleştirmeyi, bu ortamı germeyi-bozmayı, içimize sızmayı ve ortalığı karıştırmayı, şevkimizi kırmayı, bizi itibarsızlaştırmayı, emeklerimizi kimliksizleştirmeyi veya kendine mal etmeyi, eserimizi çalmayı, arkamızdan iş çevirmeyi, içimizde sahte kimliklerle bulunup bizi türlü sahtekarlıklarla aldatmayı hedefleyen her kim varsa şunu bilmesini istiyorum:

  boşuna uraşıyorsunuz; bizi durduramazsınız!

  türkçe, güneş dilidir!
2 entry daha