şükela:  tümü | bugün
 • fotonların kütlesinin küçüklüğünden kaynaklanır.
 • karbon bazlı olmayan tüm enerji kaynaklarının verimi düşüktür zaten. ama çevre dostudur. rüzgar enerjisinin doğaya çok yan etkisi yok ama güneş için aynısını söyleyemem. nice tarım alanları heba ediliyor, ve unutmayın elektrik yenen bir şey değildir.

  edit: evet yönetmelikte tarım arazilerine yapılmayacak deniyor. dünyada da böyle uygulanıyor ama bugün inşaat için tarım arazilerini, meraları heba edip etin, sebzenin kilo fiyatını kat be kat arttıran bu basiretsizler güneş enerjisinde para olduğunu duyunca ne yapacak dersiniz?
 • verimlilikleri geçmiş dönemlere göre çok daha hızlı artmaktadır. halen sistemi kurmanın maliyeti yüksek ise de, elektrik üretimi için solar panel kullanmak en az ağaç dikmek ya da hayvanları korumak kadar çevreci bir davranıştır.

  https://voices.nationalgeographic.org/…-technology/

  https://mygreenhalo.wordpress.com/…of-solar-panels/

  keşke yeni yapılan tüm binalarda ve yapım tarihine bakılmaksızın tüm müstakil evlerde zorunlu tutulsa.
 • verimliliğinin artırılması üzerine kafa yormak çok değerlidir ama yüzyılı aşkındır kullandığımız petrolün verimliliği yanında çok da düşüktür. benzinli araçlarda verimlilik daha da düşüktür. mesela dizel daha iyi performans verir bu konuda.
 • verimsizlik olarak geniş alan ihtiyacı kastediliyorsa, yanlış bir önermedir. zaten amacımız güneşten çıkan ışığı mümkün olduğunca az kayıpla toplamak olacaktır. hatta bunun için (bkz: dyson küresi) gibi ütopik fikirler de mevcuttur.

  asıl halledilmesi gereken konu güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren güneş hücrelerini küçültmek olacaktır. böylece güneş hücrelerinin üretiminde kullanılan hammadde ihtiyacı azalacak ve üretim maliyeti düşecektir. bunun için de büyük yol katedilmiştir.
  lsc - luminescent solar concentrator
  bilkent'ten bir çalışma
 • pek katılmadığım düşünce.

  mesela kayseri melikgazi belediyesi binanın boş boş duran çatısına 441 adet güneş paneli yerleştirmiş. binanın elektriği oradan üretilecek.

  şimdi, binanın çatısının boş boş durması yerine bu şekilde üretim yaptırmanın nesi verimsiz?

  http://www.kayseriolay.com/…rik-uretecek-h20684.htm
 • başlık verim ile alakalı tabi ama bu enerji tipinin yenilenebilir, yani pratikte sonsuz olduğu da unutulmamalı verim konusu tartışılırken. önemli bir detay.
 • güneş panelleri üzerine akademik anlamda çok çalışılan bir konu ve verimliliği artıyor. uzay araçlarında kullanılan tandem solar cell ler var mesela verimleri yüzde 40 45* lerde ancak üretimi pahalı. endüstriyel olanlar yüzde 18* lerde falan. seri üretim arttıkça, dünya güneşe önem verdikçe maliyetler azalacak ve seri üretimde yüksek verim paneller üretilecek. amerika ve petrol lobisi izin verse 10 seneye güneş enerjisi vazgeçilmez olur
 • geleneksel güneş hücrelerinde teorik verim shockley queisser limiti olan %33'tür. (uygulamada % 20 civarlarında) yeni teknoloji kuantum nokta (quantum dot) güneş hücrelerinde bu verim %66'lara kadar çıkar. ilgilisi için kuantum noktalı güneş hücreleri