şükela:  tümü | bugün
 • çok fazla alandan çok düşük enerji hasat ediyorlar. şöyle bir priz düşünelim. arkasında cama vakumla yapışan zımbırtıdan olsun. o prizi cama vakumla yapıştırıp arkasındaki 30 cm2'lik alandan prize şehir şebesininkine denk elektrik sağlayana kadar bu iş olmamış demektir. bir buzdolabını çalışsın ve iki ampülü yaksın diye metrekarelerce panel gerekiyor.
 • fotonların kütlesinin küçüklüğünden kaynaklanır.
 • karbon bazlı olmayan tüm enerji kaynaklarının verimi düşüktür zaten. ama çevre dostudur. rüzgar enerjisinin doğaya çok yan etkisi yok ama güneş için aynısını söyleyemem. nice tarım alanları heba ediliyor, ve unutmayın elektrik yenen bir şey değildir.

  edit: evet yönetmelikte tarım arazilerine yapılmayacak deniyor. dünyada da böyle uygulanıyor ama bugün inşaat için tarım arazilerini, meraları heba edip etin, sebzenin kilo fiyatını kat be kat arttıran bu basiretsizler güneş enerjisinde para olduğunu duyunca ne yapacak dersiniz?
 • (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

  uzun uzun yazıyordum içim şişti sildim. kısaca:

  uzayda bir top var cayır cayır yanan, ondan gelen enerji de 150 milyon kilometre yol tepip, orijinal boyutunun 450,000 katı bir küreye seyreliyor. sonra bu ışık yüzeye düşecek de heyecanlandıracak da enerji üretecek de. aradaki atmosfere, hava durumuna, ışığın düşme açısına falan girmiyorum bile.

  ama sonuç olarak yıllık değerlerin ortalamasını alınca (saat, konum), saatte metre karede topu topu 164w üretebiliyorsun. atmosferin üstüne çıkarsan ve sürekli güneşe bakarsan anca 1360wh.

  o yüzden solar paneller baya iyi iş yapıyor ben diyim. sıkıntı panelde değil yani direkt fizik kanunlarında.

  ha type 2 medeniyet oluruz diyorsanız o ayrı, (bkz: dyson sphere)

  edit: typo mypo baya bir şey değiştirdim ekledim falan şaka maka.

  edit 2: valla arada aşağılamak için mesaj atanlar falan oluyor, sağ olsunlar. benim bir ısrarım yok şahsen, itirazlarınızı nasa'ya falan iletebilirsiniz, götümden uydurarak yazmıyorum. sadece yazıyı yazarken "bakın ne kadar zeki olduğumu herkes anlasın" diye, okuyanı ezmek için değil, eli5 mantığıyla yazıyorum ki genel fikir versin. benim anonim, ciddiyetsiz şekilde yazdığım bir şeyden bilgi alacak varsa almasın. koca google var amk saçmalamayın. açın okuyun işte kendiniz karar verirsiniz saçmalıyor muyum saçmalamıyor muyum. o yüzden küfreden arkadaşlar da kusura bakmasın, akademik makale özeniyle yazmayı hedeflemiyorum öngörülebilir gelecekte.
 • verimlilikleri geçmiş dönemlere göre çok daha hızlı artmaktadır. halen sistemi kurmanın maliyeti yüksek ise de, elektrik üretimi için solar panel kullanmak en az ağaç dikmek ya da hayvanları korumak kadar çevreci bir davranıştır.

  https://voices.nationalgeographic.org/…-technology/

  https://mygreenhalo.wordpress.com/…of-solar-panels/

  keşke yeni yapılan tüm binalarda ve yapım tarihine bakılmaksızın tüm müstakil evlerde zorunlu tutulsa.
 • bir mühendis olarak görüşüm, güneş panellerinin geleceği kimya mühendislerinin elinde.

  teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, güneş panellerinin verimi belli bir eşiği geçemeyecek. ancak ek tepkimeler ile bu çevrimin verimi arttırılabilir.
 • verimliliğinin artırılması üzerine kafa yormak çok değerlidir ama yüzyılı aşkındır kullandığımız petrolün verimliliği yanında çok da düşüktür. benzinli araçlarda verimlilik daha da düşüktür. mesela dizel daha iyi performans verir bu konuda.
 • verimsizlik olarak geniş alan ihtiyacı kastediliyorsa, yanlış bir önermedir. zaten amacımız güneşten çıkan ışığı mümkün olduğunca az kayıpla toplamak olacaktır. hatta bunun için (bkz: dyson küresi) gibi ütopik fikirler de mevcuttur.

  asıl halledilmesi gereken konu güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren güneş hücrelerini küçültmek olacaktır. böylece güneş hücrelerinin üretiminde kullanılan hammadde ihtiyacı azalacak ve üretim maliyeti düşecektir. bunun için de büyük yol katedilmiştir.
  lsc - luminescent solar concentrator
  bilkent'ten bir çalışma
 • pek katılmadığım düşünce.

  mesela kayseri melikgazi belediyesi binanın boş boş duran çatısına 441 adet güneş paneli yerleştirmiş. binanın elektriği oradan üretilecek.

  şimdi, binanın çatısının boş boş durması yerine bu şekilde üretim yaptırmanın nesi verimsiz?

  http://www.kayseriolay.com/…rik-uretecek-h20684.htm
 • başlık verim ile alakalı tabi ama bu enerji tipinin yenilenebilir, yani pratikte sonsuz olduğu da unutulmamalı verim konusu tartışılırken. önemli bir detay.