şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en önemli şey; gözlüğün çizik olmadığından emin olmaktır. bugün sezonu açıp 1,2 gözlük alayım dedim, optikçilerde hep çizik gözlükler çıktı karşıma... çoğu insan bu çizikleri kontrol etmeden, "bu yakıştı bana" deyip alıp geçiyor...

  belki de bazıları ondan bir şey olmaz düşüncesiyle alıyordur ama uzmanlar en küçük çizikte bile gözlüğün koruyucu özelliğini kaybettiğini söylüyor. madem sadece şekil için alıyorsun git imaj gözlüğü al kardeşim, o kadar para verip çizik gözlük almak bence enayilikten çok daha beter.

  bir de bu organik camlı gözlükler çok kolay çiziliyor, mineral camlar o kadar kolay çizilmiyor.
 • oakley olması şarttır.
 • öncelikle amacına uygun olarak uv ışınlarına karşı gerçek koruma sağlayan cam özelliği olmalı.
  estetik açıdan erkeklerde güneş gözlüğü kaşları kapatmamalı ve alt çerçevesi abartılı şekilde havada kalmamalıdır.
  kadınlara ise dikdörtgen , uzunca gözlüklerin hiç bir şekilde yakışmadığını belirtmeliyim.
 • polarize gözlük alacaksanız telefonunuzu ya da diğer dijital ekranlarınızı yatay ya da dikey olarak kullanırken sıkıntı yaşama potansiyeliniz olduğunu bilin. şöyle anlatayım bazı telefonları yatay, bazılarını da dikey kullanırken sorun çıkarıyor. xiaomi yatayken görünmüyordu, zenfone 3 dikeyken. şu amcam test etmiş: https://www.youtube.com/watch?v=r-9umxmj-hq

  çözüm polarize dışında filtre kullanan gözlük almak sanırım. o da iyisini alacaksanız baya para. uv filtreli olup da kaliteli olan gözlükler 400'den başlıyor sanırım.
  belki telefonu değiştirirsiniz bak, o da olumlu.

  bir de, ille açılmıştır bu başlık demiştim. varmış *

  (bkz: güneş gözlüğü seçimi)
  (bkz: yeni başlayanlar için güneş gözlüğü)
  (bkz: aramaya inanmak)
 • polarize ve uv filtreli olmasıdır. polarize şart değil ama uv filtre şart. şık görünüyor diye 3 kuruşa imitasyon gözlük alırsanız gözlük ışığı kestiği için gözbebeğiniz (pupil) büyür ama uv filtresi olmadığı için büyük pupilden daha çok uv retinaya ulaşır. kaş yapayım derken gözünüzden olursunuz.
 • her şeyden öte cam kalitesidir ve numaralı gözlük kullanılıyorsa camın da bu hususta alınırken dikkat edilmesi gerekiyor; cam içinden ya doğrudan ya da kırılarak giren ışınların kalitesiz camlarda oluşan ısı etkisiyle açığa çıkan madde göze zarar vermektedir. tavsiyem bir göz muayenesi olarak, gözünüze uygun cam için, doktorunuzdan tavsiye almanız.
  kimi bu kadar şeye gerek yok git al gel işte dese de, gözün ne kadar önemli ve hassas bir organ olduğunu unutmayın.