şükela:  tümü | bugün
 • güneş ışığı, dünyaya kadar 149596000 km yolu, -273 derece soğukta, 8 küsür dakika yolculuk yaparak katediyor ve soğumadan dünyaya nasıl ulaşabiliyor?

  "çok sıcak olarak" diyeni döverim. 149 milyon küsür kilometre diyorum. -273 santigrat derece diyorum.

  edit: bir arkadaş çok gerizekalı olduğunu ve güneş ışığı sıcaklığını bilmediğini söylemiş. yardımcı olayım, güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °c ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °c'dir. öyle soğumayacak kadar anormal sıcaklıklar değil yani.

  ayrıca o kadar çok biliyormuş gibi davranıp sığ cevap verenler var ki insan inanamıyor. sanki adam hayatın sırrını çözmüş. biri ilkokul 5 fen dersi demiş. ne yani soruma yardımcı mı oldun, sayın ilerizekalı!

  edit 2: uzayda hava olmadığı için engelle karşılaşınca ısıyı aktardığını veya ilettiğini söylemiş, çokbilmiş sözlük bilim insanları. o zaman şunu sorarım. uzay yürüşü yapan astronatlara çarpan fotonlar neden astronotları eritmiyor anında? bir iki şey yazıp, saçmalayıp, herşeyin cevabını bildiğini sanan yazarlaradır sorum. hadi ben bilmiyorum, soruyorum. bari mantık yürütelim, soralım. ilerizekanın biri de buraya yazacağına google'a baksaydın yazmış. ben internette yeniyim kardeşim!

  edit 3: o kadar boş, beleş milletiz ki. herkes evrenin sırrını çözmüş, herkes fizik yasalarını yalamış, yutmuş. benim amacım basitçe bir soru sormak ve fikir yürütmeler, mantıklı açıklamalar beklemekti. ama yine her haltı bilen türk milleti, bana cahil diyen mi ararsınız, gerizekalı diyen mi, mal diyen mi, ben bunu ilkokul 4 te biliyordum ehuheeuu diyeni mi ararsınız. işte biz buyuz. newton elma neden kafama düştü der, yerçekimi yasasını bulur. bizimkilere göre ise, bunu 3 yaşında bebe bilir, eheeuh ehee bu adam tam malmış yhaa der. o newton olur, adını sonsuzluğa yazdırır. bizimkiler de ölür, gübre olur.
 • ben de 15 milyon derece sıcaklıkla çalışan süper bir nükleer reaktör diyorum. çevresini de o denli ısıtıyor dünyamız da yıldızın habitable zone denilen bölgesinde bulunuyor. çok sıcak değil, bayaaaaaaaa sıcak olarak. 15 milyon derece sıcaklık anlamlandırılamıyor sanırım. ayrıca uzay boşluğunda mutlak sıfır olarak ifade edilen bir sıcaklık bulunmamakta. -273.12 değil yani uzay boşluğu çok yakın ama tam değil. güneş sisteminde hele öyle düşük sıcaklık yok. o sıcaklıkta entropi de sıfırdır dolayısıyla da enerji yoktur, madde yoktur, varlık da yoktur. varlığın olmadığı bir yer ise bilinen uzayda söz konusu olamaz.

  edit: oturmuş anlatıyorsun diyenler olmuş, başlığa giren bari nasiplensin dursun işte hap bilgi. çoluk çocuk giriyor buraya.
 • çünkü uzayda herhangi bir atmosfer yok ve hiçbir engelle karşılaşmadan boşlukta süzülerek geliyor. ama örneğin kışın atmosferde aldığı yol uzadığı için açıdan dolayı, çok fazla enerji kaybediyor. halbuki yazın daha dik, daha kısa mesafeden geliyor atmosferde. ve böylece daha sıcak oluyor.

  evet çocuklar ilkokul 5. sınıf fen bilgisi dersinden bugünlük bu kadar.
 • soğumasa duramazsın
 • bir insan ilgi duyduğu konuya bu kadar yabancı olabilir mi?
 • uzayda oksijen yoksa güneş nasıl yanıyor?
 • o kadar geri zekalıyım ki ,
  güneşten çıkış sıcaklığını bilmiyorum !
 • ekşisözlük ebatv doğum öncesi.
 • burada millet bilmiş bilmiş cevaplamaya çalışmış, laf falan sokmuş ama doğru cevabı yazan olmamış.

  neyse yazalım bari de, çok bilmiş profesörlerimiz de öğrensin.

  uzayda ısı transferi olmadığı için soğuyamıyor.

  uzayda ısı transferinin tek yöntemi radyasyondur. kondüksiyon ve konveksiyon yöntemiyle ısı transferi olmadığı için, güneş radyasyon yöntemi ile, (diğer iki yöntemle herhangi bir enerji kaybetmeden) dünyayı ısıtıyor. bu ışınların diğer saydığımız iki yöntemle ısı (enerji) kaybetmeye başladığı yer ise, evet doğru bildin atmosfer.

  edit: uzaklıkla ilgili tahminimden fazla dönüş geldi. körü körüne, "mesafe 2 kat artarsa, ışın 4 kat zayıflar", yok "bilmem neyin karesi kanunu!" demek yanlış olur. zira ışın mesafeyle "zayıflamaz", ya da enerji kaybetmez.

  çok detaya girmeden anlatayım. radyasyonla transferde mesafenin kabaca iki çeşit etkisi var, evet.

  birincisi ışık dalgaları, mesafe uzadıkça belirli oranlarda yayılırlar. bunun en güzel örneği, küçükken oyuncak olarak kullandığımız lazerlerdir. kısa mesafede iğne ucu kadardır, ama uzağa tuttuğunuzda genişler. ama bu ışık hüzmesindeki enerjiyi topladığınız zaman, kaynaktan çıktığı andaki enerji ile aynıdır (tabi ki, eğer ideal bir ortamdaysak, yani 100% vakumda) kısacası, kaynaktan çıktığında 100 birim enerjisi varsa, aydınlattığı yerde de 100 birim enerji vardır. mesafe, sadece yüzey alanının genişlemesine ve birim yüzey alanına düşen enerjinin azalmasına sebep olur.

  ikincisi ise, uzay bile aslında 100% boşluk değildir. bu nedenle ışınlar, uzaydaki bu parçacıklardan dolayı da belirli bir miktar enerji kaybetmektedir.

  o nedenle güneşe yakınlık ve uzaklık bir kriterdir ama tek başına bu yeterli bir açıklama değildir. eğer öyle olsaydı, güneşe en yakına gezegen merkür'ün, en yakın 2. gezegen venüs'ten kabaca 4 kat daha sıcak olması gerekirdi. ancak gelin görün ki, venüs merkür'den daha sıcaktır. nedeni de, yukarıda bahsettiğim gibi, yüzeyinin merkür'den daha büyük olması sebebi ile, aslında yolda enerji kaybetmeyen ışınlardan daha çok nasibini almasıdır. ama tüm bu saydıklarımızdan da etkilisi, atmosfer yapılarıdır.

  o nedenle, yukarıda belirttiğim gibi, güneş ışınlarında ısı transferi (enerji kaybı) ilk olarak atmosferde gerçekleşmeye başlar. yoksa güneş ışınları, mesafe yüzünden enerjisinden bir şey kaybetmez. her 1000 kilometrede bir, dur ya şu photonu da burada bırakayım demez. yüzey alanı genişler, birim başına düşen enerji azalır.

  ekşi şeyler editi: lan olm gecenin bir yarısı, 3 cümleyle özetlemeye çalıştım durumu. eksik dediniz. sabah iki paragraf daha ekledim, basit olsun diye. şimdi de bilimsellikten uzak diye mesaj atıosunuz. hadi ya? halbuki ben bu yazdıklarımı, mit de, quantum fiziği üzerine tamamladığım doktora tezinden almıştım. çok üzdünüz beni.

  lan olm manyak mısınız lan siz? newton'un, einstein'ın hayatını adadığı şu bilim dalında, 2 paragrafta ne kadar bilimsel olunabilir?

  her neyse şu entryi allah aşkına ekşi şeylerden çıkarın. hiç uğraşamayacağım milletle. adam gelmiş cam aç tartışalım, dediklerin yanlış diyor. asgafsdh.
 • foton'un bir madde olmayıp dalga boyunu temsil ediyor oluşundan dolayı olduğunu düşündüğüm olaydır.

  yazdığım onlarca olay kelimesinden sonra 1996'da show tv'de yayınlanan olay yeri dizisi aklıma geldi. hele hele.