şükela:  tümü | bugün
 • güneşten bulaşan lekedir.
 • yazlık çillere sahip olma sebebi. bir kere sahibi olduysanız, yüksek faktörlü güneş kremleriyle giderilemeyen leke. 45-50 milyonluk özel kremleri mevcut.
 • daha karanlık olmalarına karşın daha sıcak bölgelerdir
 • vaktinde güneş çevresinde oluşturulmaya çalışılmış bir dyson sphere'in kalıntıları.

  asteroid kuşağı dediğimiz yapı da muhtemelen dyson sphere için ihtiyaç duyulan malzemeyi toplama çabalarının ilk sonucuydu.

  belli ki bir şeyler yanlış gitti, muhtemelen de bu işle uğraşan akıllı uygarlığın sonunu getirdi.
 • lisede bu lekeler* üzerine bir araştırma* yapmıştım.
  lekelerle suç oranı arasında bir korelasyon olduğu iddia edilir.
  11 yıllık periyotlar halinde dalgalanıyor; coğaldığı zaman insanlar üzerinde gerginlik yaratıyor, suçla birlikte kazalarda da bir artış oluyordu.
  tam hatırlayamıyorum, aradan 13 sene geçmiş*ama teori ilginç gelmişti o zamanlar.
 • bunlar bi de grup halinde olabiliyolar. öyle de magandalar.

  yalnız maganda derken, cidden güneş'te dönen olaylar arasında maganda benzetmesi yapılabilir bu oluşumlara. düzeni bozuyolar falan. neyse, şu şekilde oluşuyolar;

  şimdi bunlar fotosferde görülüyor, fakat temelleri konveksiyon bölgesinde atılıyor. konveksiyon bölgesinde de zayıf bir manyetik alan var. eğer güneş'imiz katı bir cisim olsaydı, dönmesi de katı cisim gibi olurdu. dolayısıyla manyetik alan çizgileri, şekillerini koruyabilecekti. gel gör ki güneş katı değil ve katı gibi dönmüyor. kıçı başı ayrı oynuyor lavuğun ya, neyse. güneş, kutuplara doğru daha yavaş bir açısal hıza sahip. bu da, düşük enlemlerdeki manyetik alan çizgilerinin zamanla ekvatora paralel hale gelmesine sebep oluyor. bu esnada da oldukça karışık olan (dürüst konuşayım buradaki bilgilerim eksik. mamafih araştırmaya üşendim. özetle manyetik akı tüplerinin evrimi ile ilgili) bir süreç sonucunda lekeler gözlemlenmeye başlıyor.
 • her yaz omuzlarıma gelip yerleşen kışa kadar da gitmeyen yüzsüz misafirimdir.
 • oluşumu ve döngü sürecini açıklığa kavuşturan bir teori sonunda oluşturulabildi:

  ingilizce: http://www.sciencedaily.com/…11/03/110302131859.htm
  türkçe: http://www.astronomidiyari.com/?p=3532

  yakında daha detaylı ve herkesin anlayabileceği biçimde buraya yazmaya çalışacağım. (çok da çükümdeydi afedersiniz diyenleri duyar gibiyim lakin, ben yazayım yine de. gerçi şeytan diyor; "aç bir blog, yaz oraya" diye ama sözlük iyidir. zaten kasamam o kadar şeye...
 • söylenenlere göre, yazın yeni geldiği zamanlarda haziran başı gibi, güneşlenildiğinde ya da güneşte uzun süre kalındığında beyaz tenlilerin yüz, sırt, dekolte gibi bölgelerinde oluşan renklenme, çil, benek gibi lekeler. yazın daha ileriki zamanlarında da bu beyaz tenlilere nasıl etki ediyor, olumsuz etkileri azlıyor mu bilinmez.