şükela:  tümü | bugün
 • sicak havalara sebebiyet veren patlamalar. kimileri bu patlamalarin depreme de yol actigini ileri surebilir. demek ki herkesin/herseyin bir siniri varmis, gunes de anca bu kadar dayanmis patlamamak icin.
 • gunes isminin moda olmasi sonucu insanlarin cocuklarina her daim bu ismi vermesi sonucu olusan patlama.
  -siniftaki gunesler ayaga kalksin.
  ...
  -tum sinif demedim. sadece gunesler.
  -yani hepimiz hocam.

  gunes, gunesteki patlamalar sonucu sinirli, kizgin ve de sicak olur cocugumuz diye artik vazgecilmeye baslanan isimdir.
 • (bkz: solar storm)
 • birkac milyar yil sonra (kusursuz enformasyon icin bilim ve teknik ar$ivine dalmaliyim ki delikanliyi kasar $u an) gune$in merkezindeki hidrojen cekirdeginin bo$almasi sonucu meydana gelecek hadise. bu olaydan sonra gune$ patlayacak ve buyuyecek, kar$iliginde verdigi i$ik solgunla$acaktir. buyudugu icin hemen onundeki gezegenleri (merkur, dunya) falan yutacak.. bu verilerle beraber olu$acak en enteresan hadise, gune$in kendisine dogru yakla$masiyla, zaten okyanus ve yer$ekilleri itibariyle dunya'ya cok benzeyen saturn(?) uydusu titan'in, bugunku dunya iklim ve atmosferine cok yakin ko$ullara sahip olacagi gercegi. bu ne demek? 8 milyar yil sonra bize benzeyen tipler, ek$i sozluk gibi bir olu$uma "gune$ sisteminde eskiden daha fazla gezegen varmi$, kanitlar bunu gosteriyor", "uzayda dola$an uzerinde garip $ekiller bulunan zeka urunu parcalarin nereden geldigi hala saptanamadi" turu entry'ler girecek olmalari ihtimalidir.
 • (bkz: gunes patladi)
 • iyonosfer tabakasinin sapitmasina neden oldugundan, ozellikle bu tabakanin radyo dalgalarini yansitma ozelligini kullanan genlik modulasyonlu telsiz gorusmelerini olumsuz etkiler. 11 yilda bir siddetli patlamalar olur.
 • gunesin merkezinde meydana gelen çekirdek tepkimelerinin oluşturduğu enerji, enerji hücreleri ya da füzyon hücreleri denilen mekanizmalarla taşınırlar yüzeye. bazen bu hücrecikler - gerçekte periyodik olarak - kitlenirler ve milyarlaraca atom bombasına eşdeğer enerji girdaplar şeklinde yüzeye ulaşarak beraberinde yüzeyden kopardığı plazma ile birlikte korona'ya savrulur. savrulan bu maddeler güneş atmosferinde soğuduğu için dünyadan parlak fon üzerinde karanlık noktacıklar olarak gözükürler (bkz: günes lekeleri) ve çoğunlukla az bir kısmı uzaya saçılırken büyük oranda yıldıza geri dönerler.
  enerji yeterince fazlaysa girdap, beraberinde taşıdığı maddeyi güneşin kütleçekiminden kurtarır ve milyarlarca tonluk madde güneş rüzgarlarını oluşturmak üzere gezegenler arası uzaya doğru savrulur. elektron, proton ve benzeri parçacıklardan mütevellit akıntı dünya'ya varınca manyetosfer tarafından durdurulur kısmen, lakin bu koruma uyduları oldukları yerde tutmaya ve dünya yüzeyindeki elektromanyetik sinyallerin içeriklerini korumaya yetmez .

  güneş patlaması gerçekte tüm bu aktivilerin adı iken pratikte aktivitelerin arttığı zamanları anlatmak için kullanılır olmuştur.
 • zannedersem aurora borealis'in oluşumuna katkısı vardır.
 • nasa'nın açıklamasına göre bir tanesi de 1 ağustos 2010 tarihinde gerçekleşmiş olan patlama. c3- derecesinde br patlama imiş. normalde derecesi çok büyük olmamakla birlikte, dünya istikametine doğru yayılım göstermiş. parçacıklar üç dört gün içinde dünyaya ulaşır ve manyetik fırtına yaratabilirmiş.

  ben ise, cahil cesaretiyle son iki üç günde ankara'da ve sanırım ülke genelinde yaşanan yüksek sıcaklıkla bağlantısı olup olmadığını düşünüyorum.