şükela:  tümü | bugün
 • varlığından ciddi anlamda şüphelendiğim durum,lakin son bikaç güneş tutulmasında hep büyük depremler oldu...
  diğer gezegenlerin we uzay cisimlerinin dünya üzerinde kesin bir etkisi olduğu bilindiğinden varlığı dahada şüphe çeken olay( en basidinden ay,medcezir)
  ve bir gün ispatlanacağına eminim,
  (bkz: kalıbımı basarım)
 • bilim adamları tarafından savunulduğu iddiası asparagas haber olan ilişki.
  güneş ve ay her sene bir çok kereler aynı hizaya gelirler lakin tutulmalarda ayın gölgesi çoğunlukla okyanuslara, insanların yaşamadığı bölgelere denk geldiği için gözlemlenmez. hani depreme yolaçtığı iddia edilen kütleçekim etkisi biz güneş tutulması görmediğimiz zamanlarda da vardır. eğer böyle bir ilişki varsa sebebi kütleçekimde olamaz zira bu etki biz güneş tutulması görmediğimiz sürece de devam ediyor olabilir. "ayın gölgesi karaların aniden soğumasına yol açar bu yüzden tektonik hareketlerinde düzensizlikler meydana gelir" gibisinden bir iddia bile yanlış ama en azından mantıklı olur.

  basit lise fiziğinden de bileceğiniz üzre kütleçekim karşılıklı uygulanan bir kuvvettir; güneş ve ay dünyayı ne kadar çok çekiyorlarsa dünya da onları o kadar çok çeker ve gerçekte dünya güneşin, ay da dünyanın çevresinde dönmez, hepsi ikişerli gruplar halinde bir ortak kütle merkezi etrafında dönerler. güneşin kütlesi dünyadan çok çok büyük oldugu için bu etkiyi ihmal etsek bile ay için edemeyiz. (aslında ay ile dünya arasında gezegen uydu ilişkisinden çok bir çift gezegen sistemi ilişkisi bulunur zira ay dünya'ya uydu olabilmek için fazlaca iridir) bunun anlamı şu; dünya, güneş ve ay aynı hizaya gelipte ay güneşle dünya arasına girdiğinde gezegenimiz yerel olarak sistemin en büyük kütleli bileşeni güneşten en uzak, ay da en yakın konumunda bulunmaktadır ve güneş'in kütleçekimi saadece dünaya değil aya da etki etmektedir, haliyle dünya ay arası mesafe de biraz artar. yani bu durum yüzünden dünya'ya normalde etkiyeceğinden daha az kütleçekim kuvveti etkir. olur da hesap yapmaya kalkışırsanız bunları da gözönünde bulundurun diye söylüyorum.
 • güneş ve ayın güneş tutulması gördüğümüz zamanlar dışında da aynı hizaya gelmeleri dışında başka bir çok şey daha var aslında ama ben bir tanesini daha söyleyeyim:
  güneş kabaca hep aynı yerde (aslında türkiye'de yaz iken dünya güneşten en uzak konumunda bulunur ya neyse), o zaman ay'ın kütleçekiminin meydana getirdiği fark depremleri tetikliyor olmalı. ay'ın kütleçekim aracılığı ile dünyanın şeklinde deformasyona sebep olabilmesi için ise dünya'nın ay'a yakın ve ay'dan uzak bölgeleri arasında ciddi bir kuvvet farkı meydana getirmesi gerekir; oysa dünya ay arası mesafe dünya'nın çapından çok büyüktür, 30 kat kadar, ters kare ilişkisi de bize, çekim kuvvetleri arası farkın toplam çekim kuvvetinin onbinde biri kadar olacağını söyler ki çin'de yaşayan ve ortak kütle merkezleri yerden yarım metre yukarıdaki bir milyar insan da bu boyutta bir etki oluşturabilirler herhalde. ha!
 • 3 ekim tarihli güneş tutulmasından sonra bugün pakistan'da deprem olmasıyla birlikte, büyük depremler ile güneş tutulması arasında var olduğunu iyiden iyiye düşünmeye başladığım ilişki. bilimin tam olarak kanıtlayamadığı neden-sonuç ilişkilerine sahte bilim olarak bakmaması gerekir diye düşünüyorum. doğruluğu ne kadar kanıtlanmamışsa, yanlışlığı da o kadar kanıtlanmamıştır ve olaylar doğruluğu yönünde gelişmektedir.