şükela:  tümü | bugün
  • güneşin çapı 1.391.016 km

ayın çapı 3.474 km

gök yüzüne baktığımızda ay ve güneş'i yaklaşık olarak aynı büyüklükte görürüz.
    bunun sebebi güneş dünya ve ay arasındaki uzaklıklardır. cisimler uzaklaştıkça olduğundan daha küçük görünür.

( ayın zaman zaman daha büyük olduğu oluyor evet ama bizim gözümüze göre çok milimetrik bir fark)

buraya kadar herşey tamam ama birbirinden binlerce kat farklı büyüklükteki iki gök cisminin hemen hemen aynı büyüklükte görünmesi çok ilginç bir tesadüf değil mi gerçekten?

güneş ve ayı bir oyuncak gibi elinize aldığınızi düşünün ve size bu ikisini öyle bir ayarlayacaksin ki bir noktadan baktığında aynı büyüklükte gorunecekler deseler, işte o ince hesabın matematik sonucu tam da dünyanin bulunduğu konum oluyor.

bir ince hesap, bir ince detay ama bu detayın gerçekleştiği nokta hayatın ve yaşamın olduğu (belki bu galaksi için) tek yer olan dünya?
  • (bkz: imana geldim)
  • uzaklık ve yakınlıklarıyla alakalıdır. güneş büyük ve uzakta;ay küçük ve yakında olduğu için aynı gibi görünüyor.
  • cok ilginc bir tesadufu gosteren hede. tesaduf diyorum cunku adi uzerinde tesaduf.

aciklamayi yapan arkadas uzunca bir sure yasarsa ayin dunyadan uzaklastigini gorerek, gunesin ayin iki misli gorunmesi gibi bir tesbit dahi yapabilir.

iste bunlar hep uzay zaman.
  • insanların böylesine basit şeylere şaşırıp bunu dine imana bağlaması kadar aptalca şey yok.

uçaktan bakınca arabalar parmak ucu kadar insanlar karınca gibi görünür. ne kadar ilginç değil mi?

ayla güneş aynı boyutta görünüyor o zaman kesin tanrı var :) evet.
  • 400 kat uzaklıkta ve 400 katı büyüklükte olduğu için güneş ile ay aynı büyüklükte görülür.

edit: tam güneş tutulmasının da nedeni budur.
  • ibretful bir doğa olayı.
    geçen pilav yiyorum üstüne karabiber attım. inanır mısınız hiçbir karabiber zerresi tabağın dışına düşmedi. bu nasıl bir hikmet nasıl bir matematiktir. anında müslüman oldum ve seri hareketlerle namaz kılmaya başladım. teşekkürler serdar ortaç, göbek deliğinden yediğin zeytinler sana helal olsun.
  • hangi zaman dilimine göre?

atmosferde dağılan ışığın kırılması ile güneşin ve ayın boyutları sürekli olarak değişir.
    bu değişim insan gözünün algılayabileceğinden daha yavaş işlediği için bunu farketmeyiz. (saatteki akrebin hareketini takip edemediğimiz gibi)
    ancak; güneş batarken, tepede olduğundan çok daha büyük görünür. bunu hepiniz tecrübe etmişsinizdir.
    keza ay da doğarken normalin 1,5 - 2 katı kadar daha büyük görünür.
    bu ince hesap (böyle bir matematiksel ölçüm de yok ya hadi neyse) yapılırken saat dikkate alınmamış mı?

nitekim türkiye'de akşamüstü güneşin batarken görünen boyutu; çinde o sırada görünen aydan daha büyüktür.
    iddianın gerçek olabilmesi için güneş ve ayın birbirine daima 90 derecelik bir açı göstermesi gerekir ki böyle bir şey zaten söz konusu olamaz.
    https://www.youtube.com/watch?v=tasi2u36hcq

böyle bir iddiada bulunabilmemiz için atmosferi yok saymamız gerekmekte ki bir anlamı olsun.
    dediğim gibi atmosfer ışığı kırdığından dolayı gördüğümüz boyutlar sürekli değişmekte.
    uzaya çıkıp ölçmek lazım ki bir veri elde edebilelim.