şükela:  tümü | bugün
  • açık radyo kaydında çalınmış büyük ev ablukada şarkısı. yekpare hâli şuradan dinlenebilir.
  • büyük ev ablukada'nın tophane rıhtım stüdyosundan canlı yayınladığı bir fırtınayt şarkısı bir nazım hikmet şiiriyle bitiyor.

güneş yerinde herşey yolunda.
    yanıyor eteklerim dönüyor yanıbaşımda.
    güneş yerinde herşey yolunda
    dönüyor, dönüyor, dönüyor.

denizin dövdüğü taşlara benzer yüzümün aldığı haller.
    evire çevire kapatıyo tokadı suratıma aklımın içi, aklımın içindekiler.
    çünkü dünya benden ibaret öyle olmayaydı şayet
    kafatasımın içinde ne diye dolanıyo, bütün bu güzellik bütün bu rezalet.

hepsi benim hepsi bana ait.

dönüyor, dönüyor, dönüyo.

nerde bi sandalın ipi çözülücek kimbilir?
    korkmaktan kaçmıyosan artık,
    su bile yola dönüşebilir.

gerçekler tepedeyse gök
    yalanlar kafadaysa çöl
    gerçekler dipteyse kum
    yalanlar laftaysa sel

bu havaların ardı bozuk.
    sıradaki ne bilemezsiniz.
    korkmaktan korkmayalım artık,
    ordular ilk hedefiniz kendiniz.

gerçekler tepedeyse gök
    yalanlar kafadaysa çöl
    gerçekler dipteyse kum
    yalanlar laftaysa sel

yumucam gözlerimi yumucam
    herkes orda.
  • yine takılıp kaldığım şarkılardan bir tanesi. şarkı 12 dakika uzunluğunda ama ben bu şarkıyı dinleyince 12 dakika 1 dakikadan kısa geliyor. adamlar resmen zamanı bükmüş.
  • çok ilgi görmeyeceğini düşündüğüm , bu adamların yaptığı en derin şarkı
  • büyük ev ablukada gibi çabuk tüketilen basit şarkılar yapan bir gruptan beklenmeyecek kadar iyi şarkı. ince ince işlenmiş, yıllarca dinlenilesi. gerçekten bambaşka.
  • en güzel yerinde evin'den sonra içselleştirip, benim bu dediğim ilk büyük ev ablukada parçası. şarkıyı istemeden ikiye ayırıyorum. protest yanının çok hoşuma gittiğini söyleyemem. bu şarkıyı sevme nedenim nakaratı ve giriş kısmındaki kadının yaptığı vokal.

bu vokal türünü türkçe bir işte ilk defa başarılı duyuyorum sanırım. ve işin yanı sözler de güzel. şarkının sıcak bir havası var. sesseverlerin 'warm' deyip durduğu o kavram gerçekten elde edilmiş. ve işin güzel yanı sözler de güneş hakkında olduğu için çok güzel bir sinerji elde edilmiş.

güneş yerinde, her şey yolunda. yanıyor eteklerim, dönüyor yanı başımda.

warm denilen olgunun yanında gidebilecek en iyi tema ve sözlerden biri. uyuşuk yanı olması ve sözlerin yutulmasına rağmen doğal hissettirip, sırıtmaması da cabası gerçekten. tebrikler

sırıtan yanı ise 'ordular ilk hedefiniz kendiniz.' kısmı. yani... ne gerek var?
  • tam echoes kafası yaşanmış büyük ev ablukada şarkısı. adamlar yapmış.
  • fırtınayt versiyonu çok çok çok iyi. youtube'daki tophane rıhtım stüdyosu kaydındaki üç dakikalık intro biraz daraltıyor gibi olsa da, daha sonra gelen bas ritm insanın ruhunu titretiyor ve kalan şarkı tüm güzelliği ile akıyor.

güneş yerinde! her şey yolunda! yalan!
  • muhteşem bir büyük ev çalışması.. saykodelik yılların özlemi içinde olan insanlar için çölde vaha...