şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle evrendeki kozmik yalnızlığımıza serbest çağrışımda bulunan, hüzün uyandırıcı bir ambient parçasını şuraya bırakıyorum, uzun ve biraz iç karartıcı bir yazı olabilir.

  yıldızlar ve pek tabii güneş, çekirdeklerinde bulunan hidrojeni nükleer reaksiyon sonucunda enerjiye çevirirler. hidrojeni tükettikten sonra, yanmasıyla oluşan helyum, karbon, oksijen, demir* gibi elementleri yakıp enerji üretmeye devam ederler. bünyesindeki tüm elementleri enerjiye çevirip tükettikleri zaman artık enerji yaymayı keserler ve kütlesel durumlarına göre farklı şekillerde varoluşları sona erer. yıldızın yalnızca hidrojenini yaktığı sağlıklı döneme, ana kol* evresi denir. güneşin* de mensubu olduğu g sınıfı yıldızların ortalama yaşam döngüsü ~ 8-10 milyar yıldır.

  güneş ~4.6 milyar yaşında ve her 1 milyar yılda bir parlaklığı ~ %10 - 11 artıyor. demek oluyor ki, güneş varolduğundan beri parlaklığı yaklaşık %40 - 50 aralığında, anakol evresine ilk girişinden bugüne ise %30'luk bir artış göstermiş. güneş halihazırda kırmızı dev evresine doğru zaman geçtikçe ilerliyor. venüs'ün bu yüzden 2 milyar yıl öncesinde dünya benzeri yaşanılabilir gezegen olduğu ancak güneş'in parlaklığının zaman döngüsünde giderek artması nedeniyle cehenneme döndüğü biliniyor. önümüzdeki 800 milyon ile 1 milyar yıl aralığında güneş'in parlaklığı %10 artış daha gösterecek ve yüzey sıcaklığı 5500 dereceden ~7200 dereceye ulaşmış olacak.

  peki bu ne anlama geliyor? dünya'daki ortalama sıcaklık 15 dereceden, ~50 dereceye(!) yükselecek. hatta artacak güneş rüzgarlarının ve yıkıcı radyasyon etkilerini göz önüne alırsak; ortalama sıcaklık 70 dereceleri aşabilir. zavallı mars'ın başına gelenler gezegenimiz için de geçerli olacak ve güneş rüzgarları* ruhu bedenden çeker gibi atmosferimizi yakıp yok edecek. böylece dünya güneş'ten gelen enerjiyi yüzeyinde tutmakta gittikçe zorlanacak ve gündüzleri çok daha sıcak geceleri de çok daha soğuk olacak. bütün okyanuslar ve denizler buharlaşacak, geriye çöllerle kaplı tanınmaz bir gezegen kalacak. yaşam elbette sona erecek ancak gri ve kırmızının tonlarına teslim olmuş gezegenimizde bir an için yürüdüğünüzü düşünsenize. cehennemi andıracak dünyamızda üzerinizde koruyucu uzay giysisi olmadan yürümek mümkün olmayacak. karşılaşacağınız manzara ise şuna benzer bir şey olacak muhtemelen ve kırmızı dev evresine girmekte olan güneş'e korunmasız şekilde kısa süreli baktığınızda bile görme yetinizi yitireceksiniz.

  günümüzden 5 milyar yıl sonra ise, işler gittikçe daha vahim bir hal alacak. güneş'in çapı 1.4 milyon km'den ~300 milyon kilometreye genişleyerek, merkür ve venüs'ü doğrudan yutarak yok edecek. dünyanın durumuysa sallantıda. en iyi ihtimalde bile; tamamen ateş topuna dönmüş, binlerce derecelik sıcaklık yüzünden yüzeyi bile lavlaşmış bir kaybedilmiş küre olacak. muhtemelen de kırmızı dev evresinin sonlarına doğru güneş tarafından absorbe edilerek tamamen yok olarak varlığını tamamlayacak.

  inanılmaz.

  kendi kısıtlı algılarımıza göre bize korkunç derecede uzak gelse de, evrenin kendi içerisindeki zaman döngüsüne göre pek uzak olmayan bir gelecekte hepsi bir bir gerçekleşecek... evren 13.8, güneş neredeyse 5, dünya 4.5 milyar yaşında bile...

  emin olun göbeklitepe'yi inşa edenlerden birini canlandırıp sorsanız, 12.000 yıl önce yaşamasına rağmen yaptığı her şeyi dün gibi anlatacaktır... algılarımıza o yüzden çok güvenmeyin, oldukça yanıltıcı* ve cidden manipüle edilmeye fazlasıyla müsait bir yapısı var. yoksa tüm bu ezici gerçeklerin farkına varıp, gündelik rutin yaşam döngüsüne devam etmemeli insan. işte bu yüzden en fazla süper şempanzeler seviyesine getirebiliyor tüm teknolojimiz bizi, mesela morty'nin farkındalığın tadına varıp gerçekleri tecrübe etmesi sonrası tepkisi dikkat çekici

  dünya üzerinde inşa ettiğimiz her şey yok olacak... kentler, gökdelenler, köprüler, piramitler ve daha nicesi. medeniyet olarak tanımladığımız her ne varsa toprağın kilometrelerce altında önce dünya sonrasında da güneş tarafından yutularak yok edilecek... kafanı kaldırıp etrafındaki bir yapıya ya da kente bakıp düşünebilirsin, kırmızı evre hepsini küle döndürecek...

  biz de önümüzdeki 100-150 yıl aralığında hiç yaşamamış gibi olacağız. önem atfettiğimiz her şey buhar olup hiçliğin içerisinde kaybolacak. özendiğimiz vücutlarımızdan en son geriye belki ufak kemik parçaları kalarak biraz daha varlığını sürdürecek ama nihayetinde onlar da çözünerek doğaya karışacak ve hiç yaşamamış gibi olacağız. delicesine tutunduğumuz sistemler, inançlarımız, sevdiklerimiz, metalarımız, aşklarımız, kariyerlerimiz, çalışmalarımız, gerçek sandıklarımız, amaçlarımız, günlük rutinlerimiz, hatalarımız, yalanlarımız... puf! game over.

  sonsuzluğa uzanan evrende bir bakteri kadar dahi yer kaplamayan bir gezegende yaşayan ve kendisini özel zanneden zavallı yaratıklarız.

  üzgünüm ama hayatın hiçbir anlamı ve amacı yok. dünyadaki dinlerin vaat ettiği türde bir tanrı da yok. bunu ne kadar erken anlarsanız, kabullenebilme ve bir nebze de olsa rahatlayabilme ihtimaliniz o kadar fazla olabilir.

  güneş her şeyi çözecek ve kendisiyle beraber her şeyimizi de hiç var olmamışçasına yok edecek.

  hiçlik...
 • tehlikenin farkında mısınız dedirten acil önlem alınması gereken olaydır. şunun şurasında ne kalmış ki değil mi?

  güneşin şişerek kırmızı dev olma hadisesi zannedildiği ve çoğunlukla yazıldığı gibi ani bir olay değildir. tabi çekirdekte bulunan hidrojen tamamen tükendiğinde önce bir büzülme ve çökme ardından çekirdekteki ısının kabaca 20 milyon santigrat dereceden 100 milyon dereceye kadar çıkması ve helyum füzyonunu tetiklemesi ile ani bir şişme evresi olacak o ayrı. onun sebebi de zaten çekirdek aşırı ısınınca bu sefer önceden soğuk olan kabuktaki hidrojenin de ısınarak füzyona dahil olması. evet bu aşamada güneşin dış yüzeyi venüs yörüngesini geçebilir dünyaya dokunabilir.

  ancak bir sorun veya şüphe var. bundan önce ve halen güneş kütle kaybediyor. az da olsa kaybediyor ve her 1 milyar yılda bu daha da artmış oluyor. kütle küçüldüğü için gezegenlerin eliptik yörüngeleri de değişir yani dünyanın 5 milyar yıl sonra daha dış bir yörüngede olması tüm gezegenlerin yörünge aralığının artması öngörülüyor. bu dünyayı kızartır ama güneşin yutma alanının dışında bırakır. hemen hemen yani.

  daha başka ve öncül sorunlarımız da var. bu helyum füzyonundan çok daha önce, bugünden 1 milyar yıl sonra başlayacak süreç yani.

  bu bir milyar yıl içinde güneşin çekirdeğindeki artan helyum konsantrasyonu sebebiyle çekirdeğin ağırlaşmasına ve reaksiyonların kısmen hızlanmasına bağlı olarak güneş bugünkünden % 10-11 civarı daha sıcak olacak. bundan 1 milyar yıl önce de o ölçüde daha serindi. 3 milyar yıl önce ise venüsde sıvı su okyanusları vardı dünya çok soğuk venüs goldilocks bölgesi içindeydi.
  1 milyar yıl sonra bu daha sıcak güneş okyanusların buharlaşmasına neden olacak. ısı artıp buharlaşma arttıkça su karbondioksitini salacak metanı da salacak su buharı artacak sera etkisi daha da fazla ısınma oluşturacak ve zincirleme tepki 10 bin yıl içinde yüzeydeki tüm suyun buhar olmasına neden olacak. bitti mi? bitmedi. ısı arttığı karalar kavrulduğu eridiği ve genleştiği için volkanlar da artacak daha çok karbon salınacak. bitti mi? bitmedi. dünyanın hızlı dönmesine ve devamlı manyetosfere sahip olmasına sebep olan (venüste de bir benzerinin tam tersine venüsün durup 243 günlük periyot ile çok yavaşça ters dönmesine ve sıfır manyetizmada kalmasına neden olduğu) şu büyük çarpışma var ya? işte onun neden olduğu ve oluşan ay ın görece hızlı dönüşü (ilkin çarpışma momentumunun da etkisiyle dünyada bir gün 6 saat idi. 30 bin km yakında oluşmuş ay ve dünya arasında oluşan gelgitin neden olduğu tork ay ı uzaklaştırıp dönmeyi azalttı bu devam ediyor hala ) yavaşlatıp dengelediği, ama hala hızlı dönen sıvı çekirdek sebebiyle astronomik büyüklükte bir manyetosfrimiz var biliyorsunuz bizi güneş rüzgarından koruyor. işte o artık.sera etkisini besleyecek. venüsün aksine güneş atmosferi ve su buharını da hiç süpüremediği için ağırlaşan ve çöken gidirek de büyüyen ve hacmen artan atmosfer venüsdekinden de çok daha ağır ve yoğun hale gelecek, yüzey ısısı 1800-2000 santigrat derecelere çıkmış olacak. dünya da. gökten demir , kurşun kar gibi yağııyor olacak. nereye yağıyor? devasa ölçekte yüksek basınçlı sera gazlarının yoğun olduğu atmosferin altındaki tamamen erimiş kabuğun hiç kalmadığı bir magma küresine yağıyor devamlı. hayırlı olsun, yüzeyi tamamen erimiş lavların su gibi aktığı sera gazlarının beslendiği korkunç bir magma okyanusu artık dünyamız, siz venüs ün bugününe cehennem mi demiştiniz?

  bu durum önümüzdeki bir buçuk 2 milyar yıl sonrasındaki dünya bu arada. yani güneşin anakol evresinden çıkıp büyük genleşmesine başlamasına daha nereden baksan en az 3 milyar yıl var.
  anlayacağınız dünyanın yanıp kavrulması venüsden 4 kat daha sıcak olması güneşin genleşmesinden çok önce. yok oluş için güneşin dünyayı yutmasını beklemeye hacet yok, onun milyarlarca yıl öncesinde hayat namına hiç bir şey kalmamış ve yaşanmaz, güneş sistemimin yüzey ısısı güneşten sonra en fazla olduğu, neredeyse küçük bir kırmızı veya çok dev yıldız yüzeyi kadar da ısınıp, az da olsa ısı bile yayabildiği erimiş yüzeyli bir yer olacak zaten dünya üstelik bunun sebebi sadece güneşten gelen ısının şimdikinden önce %10 ilerleyen süreçte de % 15-20 fazla olmasından ve buna bağlı oluşan devasa sera etkisinden . yutma yaklaşma durumu yok daha .

  5 milyar yılı beklemeyin yani 1 milyar küsür yılınız var, hazırlıklarınızı ona göre yapın şimdiden.
  hatta ikinci pangea da var, daha sıcak bir dünyada iklim dengesini dev ktada ılıman seviyede tutamayıp 250 milyon yıl sonra süper dev volkanların aniden aktif olmasına sebep olacak bu. muhtemelen zincirleme çölleşme reaksiyonu, asit yağmurları sebebiyle gezegendeki yaşam sonraki 100 milyon yıl içinde giderek mars seviyesine indirgenecek. bu arada okyanuslar, su, mavi gökyüzü ve bulutlar aynen duruyor dünya hala berrak ve güzel yani. o da 250 milyon yıl sonra başlayacağı sonraki okyanus buharlaşması dönemine kadar da yaşam zaten yavaş biçimde etkinliğini yitireceği için siz en iyisi buna hazılanın. bundan da daha yakın olan olası felaket ve sonları da anlattırmayın panik olun hiç istemem.

  edit: imla falan.
 • 1 - güneş patlayamayacak kadar küçük bir yıldızdır, sadece içine doğru çökecektir.
  2 - genişleme evresinde zaten dünyada sıcaklıklar yaşanamayacak seviyeye ulaşacaktır (sıvı halde su kalmaması filan) ve insan dahil hiçbir canlı hayatta kalamayacaktır.
 • ben hep 70 yıllık yaşadığım için beni ilgilendirmeyen olay.
 • insanlik eger sonsuza kadar yasamak gibi bir niyetteyse baska bir gezegene tasinmak bir cozum degil. zira her 300-400 bin yilda bir baska gezegene tasinmak gerekecek.

  gelecekteki insanlar burayi okumaz ama ben soyleyeyim, kendi gezegeninizi yaratmaniz en olasi cozum. dinamiklerini siz belirleyecek, isi kaynagini da siz yaratacaksiniz diger bitik gezegenleri ve icerdikleri olasi fuzyon maddelerini kullanarak. en kotu ihtimalle isi kaynagini baslarda yaratamasaniz da en azindan gezegeni dev bir uzay gemisi gibi tasarlayip gerekli noktalara konumlayabilirsiniz. gezegenden tasimaktansa gezegenin kendisini gezdirirsiniz.

  eger bu yontem izlenilirse ve ortam guzelse size zahmet odul olarak beni bi canlandiriverin ailemle birlikte.

  tc kimlik no: 22778143640
 • insanlık 5 milyar yıla bir çözümünü bulur merak etmeyin.
  insanlığa güvenim tamdır, bazen sapıtır ama iş sıkıya geldi mi illaki bir çözüm üretir.
 • bizim gunesimiz kucuk bir yildiz oldugu icin supernova patlamasi gibi bir olay gerceklesmeyecektir. 200 kat buyuyup
  daha sonra kuculerek beyaz cuce olarak tabir edilen forma donusecektir.

  gunesin yaklasik 4.5-5 milyar yil omru kalmistir. omrunun sonuna dogru capi 200 kat buyuyecek, merkur, venus ve dunyayi yutacaktir. cekim gucu nedeniyle mars'in bile yutulma ihtimali mevcuttur. bu anlari dunyada hic bir canli goremeyecektir. cunku daha once dunya uzerindeki sicaklik 1200 dereceye kadar cikacak, okyanuslar buharlasip uzaya karisacak ve canli yasam son bulacaktir.

  hic kimsenin goremeyecegi ve yaklasik 5 milyar yil sonra gerceklesecek doga olayidir. fakat bu olaydan once (bkz: andromeda) ile bir randevumuz mevcuttur. o randevu da 2.5 milyar yil sonradir.
 • (bkz: çok geç değil mi abi ya?)

  5 yıl iyi bence.
 • güneş'in 5 milyar yıl sonra ölecek olmasından önce gerçekleşecek olan vahim olay. iyice büyüyen güneş başta merkür ve venüs olmak üzere dünya'yı ve diğer gezegenleri de yutacak, ardından da güneş'e güş veren helyum ve hidrojen gazlarının tükenmesi akabinde güneş patlayacaktır. neyse en azından önce gezegenlerini yutup sonra ölüyor; direkt patlayıp gezegenlere feci bir son da yaratabilirdi.

  ek: birkaç suser'la "patlama" konusunda kaynaklar üzerinden tartıştık; güneş patlamayacak, efendi efendi sönüp hayatını sonlandıracak. patlamak öyle her yıldızın harcı değildir, güneş kibarca gazlarını dışa salıp gidecek. (bkz: edebini takın)
 • şayet kendi kendini yok etmezse homo sapiens sapiens’in dünyayı ve güneş sistemini terk edip başka gezegenlerde yaşamaya başlamasından milyarlarca yıl sonra olmasını öngördüğüm hadise...