şükela:  tümü | bugün
 • güneş'in 5 milyar yıl sonra ölecek olmasından önce gerçekleşecek olan vahim olay. iyice büyüyen güneş başta merkür ve venüs olmak üzere dünya'yı ve diğer gezegenleri de yutacak, ardından da güneş'e güş veren helyum ve hidrojen gazlarının tükenmesi akabinde güneş patlayacaktır. neyse en azından önce gezegenlerini yutup sonra ölüyor; direkt patlayıp gezegenlere feci bir son da yaratabilirdi.

  ek: birkaç suser'la "patlama" konusunda kaynaklar üzerinden tartıştık; güneş patlamayacak, efendi efendi sönüp hayatını sonlandıracak. patlamak öyle her yıldızın harcı değildir, güneş kibarca gazlarını dışa salıp gidecek. (bkz: edebini takın)
 • o kadar zaman dünyada insan nesli kalır mı tartışılır.
 • 1 - güneş patlayamayacak kadar küçük bir yıldızdır, sadece içine doğru çökecektir.
  2 - genişleme evresinde zaten dünyada sıcaklıklar yaşanamayacak seviyeye ulaşacaktır (sıvı halde su kalmaması filan) ve insan dahil hiçbir canlı hayatta kalamayacaktır.
 • şayet kendi kendini yok etmezse homo sapiens sapiens’in dünyayı ve güneş sistemini terk edip başka gezegenlerde yaşamaya başlamasından milyarlarca yıl sonra olmasını öngördüğüm hadise...
 • ölümsüzlüğü bulduğum için beni etkileyecek olan şey.
 • insanlık 5 milyar yıla bir çözümünü bulur merak etmeyin.
  insanlığa güvenim tamdır, bazen sapıtır ama iş sıkıya geldi mi illaki bir çözüm üretir.
 • (bkz: çok geç değil mi abi ya?)

  5 yıl iyi bence.
 • o zamana dek kim öle kim kala dediğim hadisedir.
 • adana için fark eden bir şey olmayacaktır.
  edit:yazım hatası düzeltildi.
 • tehlikenin farkında mısınız dedirten acil önlem alınması gereken olaydır. şunun şurasında ne kalmış ki değil mi?

  güneşin şişerek kırmızı dev olma hadisesi zannedildiği ve çoğunlukla yazıldığı gibi ani bir olay değildir. tabi çekirdekte bulunan hidrojen tamamen tükendiğinde önce bir büzülme ve çökme ardından çekirdekteki ısının kabaca 20 milyon santigrat dereceden 100 milyon dereceye kadar çıkması ve helyum füzyonunu tetiklemesi ile ani bir şişme evresi olacak o ayrı. onun sebebi de zaten çekirdek aşırı ısınınca bu sefer önceden soğuk olan kabuktaki hidrojenin de ısınarak füzyona dahil olması. evet bu aşamada güneşin dış yüzeyi venüs yörüngesini geçebilir dünyaya dokunabilir.

  ancak bir sorun veya şüphe var. bundan önce ve halen güneş kütle kaybediyor. az da olsa kaybediyor ve her 1 milyar yılda bu daha da artmış oluyor. kütle küçüldüğü için gezegenlerin eliptik yörüngeleri de değişir yani dünyanın 5 milyar yıl sonra daha dış bir yörüngede olması tüm gezegenlerin yörünge aralığının artması öngörülüyor. bu dünyayı kızartır ama güneşin yutma alanının dışında bırakır. hemen hemen yani.

  daha başka ve öncül sorunlarımız da var. bu helyum füzyonundan çok daha önce, bugünden 1 milyar yıl sonra başlayacak süreç yani.

  bu bir milyar yıl içinde güneşin çekirdeğindeki artan helyum konsantrasyonu sebebiyle çekirdeğin ağırlaşmasına ve reaksiyonların kısmen hızlanmasına bağlı olarak güneş bugünkünden % 10-11 civarı daha sıcak olacak. bundan 1 milyar yıl önce de o ölçüde daha serindi. 3 milyar yıl önce ise venüsde sıvı su okyanusları vardı dünya çok soğuk venüs goldilocks bölgesi içindeydi.
  1 milyar yıl sonra bu daha sıcak güneş okyanusların buharlaşmasına neden olacak. ısı artıp buharlaşma arttıkça su karbondioksitini salacak metanı da salacak su buharı artacak sera etkisi daha da fazla ısınma oluşturacak ve zincirleme tepki 10 bin yıl içinde yüzeydeki tüm suyun buhar olmasına neden olacak. bitti mi? bitmedi. ısı arttığı karalar kavrulduğu eridiği ve genleştiği için volkanlar da artacak daha çok karbon salınacak. bitti mi? bitmedi. dünyanın hızlı dönmesine ve devamlı manyetosfere sahip olmasına sebep olan (venüste de bir benzerinin tam tersine venüsün durup 243 günlük periyot ile çok yavaşça ters dönmesine ve sıfır manyetizmada kalmasına neden olduğu) şu büyük çarpışma var ya? işte onun neden olduğu ve oluşan ay ın görece hızlı dönüşü (ilkin çarpışma momentumunun da etkisiyle dünyada bir gün 6 saat idi. 30 bin km yakında oluşmuş ay ve dünya arasında oluşan gelgitin neden olduğu tork ay ı uzaklaştırıp dönmeyi azalttı bu devam ediyor hala ) yavaşlatıp dengelediği, ama hala hızlı dönen sıvı çekirdek sebebiyle astronomik büyüklükte bir manyetosfrimiz var biliyorsunuz bizi güneş rüzgarından koruyor. işte o artık.sera etkisini besleyecek. venüsün aksine güneş atmosferi ve su buharını da hiç süpüremediği için ağırlaşan ve çöken gidirek de büyüyen ve hacmen artan atmosfer venüsdekinden de çok daha ağır ve yoğun hale gelecek, yüzey ısısı 1800-2000 santigrat derecelere çıkmış olacak. dünya da. gökten demir , kurşun kar gibi yağııyor olacak. nereye yağıyor? devasa ölçekte yüksek basınçlı sera gazlarının yoğun olduğu atmosferin altındaki tamamen erimiş kabuğun hiç kalmadığı bir magma küresine yağıyor devamlı. hayırlı olsun, yüzeyi tamamen erimiş lavların su gibi aktığı sera gazlarının beslendiği korkunç bir magma okyanusu artık dünyamız, siz venüs ün bugününe cehennem mi demiştiniz?

  bu durum önümüzdeki bir buçuk 2 milyar yıl sonrasındaki dünya bu arada. yani güneşin anakol evresinden çıkıp büyük genleşmesine başlamasına daha nereden baksan en az 3 milyar yıl var.
  anlayacağınız dünyanın yanıp kavrulması venüsden 4 kat daha sıcak olması güneşin genleşmesinden çok önce. yok oluş için güneşin dünyayı yutmasını beklemeye hacet yok, onun milyarlarca yıl öncesinde hayat namına hiç bir şey kalmamış ve yaşanmaz, güneş sistemimin yüzey ısısı güneşten sonra en fazla olduğu, neredeyse küçük bir kırmızı veya çok dev yıldız yüzeyi kadar da ısınıp, az da olsa ısı bile yayabildiği erimiş yüzeyli bir yer olacak zaten dünya üstelik bunun sebebi sadece güneşten gelen ısının şimdikinden önce %10 ilerleyen süreçte de % 15-20 fazla olmasından ve buna bağlı oluşan devasa sera etkisinden . yutma yaklaşma durumu yok daha .

  5 milyar yılı beklemeyin yani 1 milyar küsür yılınız var, hazırlıklarınızı ona göre yapın şimdiden.
  hatta ikinci pangea da var, daha sıcak bir dünyada iklim dengesini dev ktada ılıman seviyede tutamayıp 250 milyon yıl sonra süper dev volkanların aniden aktif olmasına sebep olacak bu. muhtemelen zincirleme çölleşme reaksiyonu, asit yağmurları sebebiyle gezegendeki yaşam sonraki 100 milyon yıl içinde giderek mars seviyesine indirgenecek. bu arada okyanuslar, su, mavi gökyüzü ve bulutlar aynen duruyor dünya hala berrak ve güzel yani. o da 250 milyon yıl sonra başlayacağı sonraki okyanus buharlaşması dönemine kadar da yaşam zaten yavaş biçimde etkinliğini yitireceği için siz en iyisi buna hazılanın. bundan da daha yakın olan olası felaket ve sonları da anlattırmayın panik olun hiç istemem.

  edit: imla falan.