şükela:  tümü | bugün
 • karakter sınırına takıldığı için güneşin en sıcak olduğu noktaya ışık hızıyla girip çıkmak olacaktı.

  şöyle örneklendireyim. bir a, b ve c noktaları düşünelim.

  a noktası bulunduğumuz yer olsun ve güneşin buraya etki etmediğini varsayalım.

  b noktası içinden geçeceğimiz yer olsun ve güneşin en yoğun en sıcak ışınlarının vurudğu nokta olsun.

  c noktası da aynı a noktası güneşin etki etmediği ve ulaşacağımız durak olsun.

  şimdi altımızda ışık hızında hareket edebilen araç ile a noktasından bir saniye sürecek şekilde c noktasına ilerlediğimizde yaşayacağımız şeyin merakı.

  ne olur kül mü oluruz yoksa etkilenmez miyiz?
 • ışık hızıyla gitmesek de bir saniyede kül oluruz. güneşin içinde bulunduğumuz herhangi bir saniyede kül oluruz. hızınız önemli değil.
 • gunes'e borcu olanin eylemidir. olmadi saturn'un oradan dolas gel derim fakat yol uzar oyle de.
 • teknik ve bilimsel bir açıklama olmasa bile, açıklayıcı olacağına inanıyorum;

  güneşin sadece yüzey sıcaklığı 5.778 k diye derecelendirilir. dünya ile güneş arası 149.600.000 km diye hesaplanır. güneşe 1 milyon km bile yaklaşılsa, yani ışık hızıyla güneşe 148.600.000km uzaklıktan yine ışık hızıyla yani 300.000 kilometre/saniye ile geçildiğinde bile kül olur tüm nesneler.
 • "güneşin önünden ışık hızıyla geçmek" nerede ne yaparken geliyor aklınıza böyle şeyler.
  bak kardeşim ışık hızına hiç bir madde ulaşamaz, ışık hızı ile alakalı aklındaki deneylerin hepsini unut.
 • sen bu araçla dünyadan güneşe 8 dakikada ulaşabildiğine göre, diyelim yola dünyadan başladın, 5 dakika sonra güneşe artık merkür kadar yakın olacağın için aracını sıcaklık zorlamaya başlar. bundan 2,5 dakika sonra da güneşin atmosferine ulaşırsın. bu noktada aracının sıcaklığı 1380* santigrat derece civarlarındadır. saniyeler sonra aracın sıcaklığa en dayanıklı elementin erime noktasına ulaşacaktır (karbon 3500 derece**). bu noktadan sonra güneşin içine girmeye falan imkanın olmaz.

  *kaynak 1

  **kaynak 2
 • hiz arttıkça kütle de artacağı için protonlar bile ışık hızına ulaşamaz. bu yüzden gerçek olamayacak bir düşünsel deney.
 • öncelikle ışık hızında giden ve herhangi bir kütleye sahip bir araç üretilemez, mevcut fizik bilgisiyle. fakat eğer varsayalım ismail ise;

  evrendeki en ileri ısı izolasyonlarıyla aracımızı donattık. mesela aracımız 30 dakika boyunca 10 bin dereceye dayanabiliyor. ve de 1 dakika boyunca da 30 bin dereceye ve 1 saniye boyunca da 100 bin dereceye dayanıyor olsun. (örneğin astronot kıyafetleri -200 ila 500 derece arasında birkaç gün koruma sağlar.)

  güneş' in yüzeyi 6700 kelvin, merkezi 15 milyon derece. güneş' in yarıçapının yarısında ise bu sıcaklık 4 milyon kelvin. bu sıcaklıklarda rahatlıkla kelvin' i celcius' a eşitleyebiliriz.

  güneşin içinde hem gaz çok sıcak ve çok yoğun biçimde var, hem de aşırı derecede foton bulunmakta. yani kondüksiyon, konveksiyon ve radyasyonla (her yolla) ısı transferi mevcut.

  güneş' in çapı 1.3 milyar metre. ışığın hızı 300 milyon metre/saniye. yani güneşin içinden ışığın geçmesi 4 saniye sürüyor. 4 saniye ısı transferi için son derece yeterli bir süredir. 1 sn' nin sonunda 4 milyon dereceye maruz kalacağız. 2. sn' de ise 15 milyon kelvin.

  yani pratik manada güneş' in içindeki ilk saniye içerisinde kesinlikle kül oluruz.

  güneşin sıcaklığı aynı fakat boyutu dünya kadar olsaydı bu sıcaklığa maruz kalacağımız zaman 21 milisaniye olacaktı. bu süre zarfında aracın kül olup olmayacağını bilmek için aracın ve dünya' nın çapına sahip olan bu güneşin ısı transfer sabitlerini bilmek lazım, ayrıca heterojen kütleler arasında ısı transferi epey karışık bir konu. fakat zannederim ki 21 milisaniye bile kül olmamak için yeteri kadar düşük değil.

  not: fizikçi değilim, bilgi yanlışı varsa düzeltin.