şükela:  tümü | bugün
  • nazım hikmet'in en güzel şiirlerindendir. timur selçuk'un yorumu da bir başka güzelliktir. öğrenci eylemlerinin vazgeçilmezi idi bir zamanlar; hey hey hop hop diye bağıra çağıra söylenir, gaza gelinirdi:
    dalgaları karşılayan gemiler gibi,
    gövdelerimizle karanlıkları yara yara
    çıktık, rüzgarları en serin
    uçurumları en derin
    havaları en ışıklı sıra dağlara.
    arkamızda bir düşman gözü gibi karanlığın yolu.
    önümüzde bakır taslar güneş dolu.
    dostların arasındayız!
    güneşin sofrasındayız!

    dağlarda gölgeniz göklere vursun,
    göz göze
    yan yana
    durun çocuklar.
    tasları birbirine vurun çocuklar.
    doldurun çocuklar,
    doldurun
    doldurun
    doldur içelim.
    başları
    göklere
    atalım
    serden geçelim...
    heeey, nerden geçelim?
    yalnayak
    koşarak
    devlerin
    geçtiği
    yerden geçelim.

    heeey
    hop
    heeeey
    hep
    birden geçelim
    doldurun çocuklar,
    doldurun
    doldurun
    doldur içelim.

    dostların arasındayız!
    güneşin sofrasındayız!
  • yil 1949'di, ikinci dünya harbi henüz bitmis, dünya bir umut içindeydi.. kosmos birleşmiş, faşizmin yumrugunu ezmişti.. omuz omuzaydi dünya'nin tüm çocuklari, hiroşimada onlara ragmen.. dünyanin umudu vardi.. tüm sosyalizmin umudu vardı. halk egemenligi geliyordu, stalin büyük adamdı.. halk tek basina direnmisti, stalingrad'da, leningrad'da, kiev'de..

    işte o günlerde nazim içerdeydi.. bilmiyordu herşeyin iç yüzünü.. halka sıkılan mitralyozlerden, gulag takimadalarindan habersizdi.. tipki dünyanin habersiz oldugu gibi.. bir nazim içerdeydi dostlardan dünyada.. bir nazim omuz omuza veremiyordu.. işte o günlerde pablo neruda,jean paul sartre, paul robesson ve artı onbinler nazim'in güneşi tekrar görebilmesi için kampanya baslattilar.. sene 1949'du.. güneşin zapti yakindi..

    bu türkü, bu siir, bu nazim hikmet, bu timur selcuk öyle güzel, öyle mükemmel bir hadisedir ki anadilinin türkce olmasindan mutlu olabilir insan sırf bu yüzden.. birisi tarafından arkanın korunmasi degildir şiirde bahsedilen hadise, birisinin arkasini koruyacak olmanın güzelligidir.. tüm o dünya'nin el üstünde tuttuğu insanlarinin nazim için seferber olmasi degildir anlatılan his.. anlatilan nazim'in da onlar için aynısını yapacak olmasıdır..
  • (bkz: ille de rumba)