şükela:  tümü | bugün
  • varlık vergisidir. domino etkisi yaratırsa veya ekonomik olarak zorda olan ülkeler bu zihniyetten feyz alırsa yaşanabilecek krizleri düşünemiyorum. türkiye' de 99 krizinde düşünülmüş ama uygulanmamış allah başkalarının cezasını çeken sıradan insanlara yardım etsin.
  • http://www.bloomberght.com/…ergi-sartini-reddedecek

100.000 euro' ya kadar yüzde 6.75, üstüne yüzde 9.9 olan vergidir. 10 bin lirası olan kişiden 675 lira vergi alınacaktır. her durumda yönetimsel basiretsizliklerinin cezasını halkın çekmesine sebep olan varlık vergisidir.
  • tüm euro piyasasını sarsmış ve kıbrıs'a olan güveni rencide etmiştir.

ancak hukuki olarak bu nasıl mümkün olacak, bunlar soru işareti.

bu arada kıbrıs bankalarında en çok mevduatı olan ülkeler sırasıyla rusya, yunanistan ve ingiltere.
  • domino etkisi falan yaratması mümkün olmayan mali tedbir.

güney kıbrıs rum yönetimi'nin avrupa içindeki mali gücü ve siyasi gücü ortada. almanya'nın kendi vergi mükelleflerine(nüfus olarak 40-50 güney kıbrıs yapar) bir kurban vermesi gerekiyordu. zincirin zayıf halkası olan gkry bu iş için biçilmiş kaftandı. üstelik buradaki mevduatın büyük çoğunluğu da zannedilenin aksine rumların değildir. olan rusların offshore hesaplarına olacak. en büyük kesintiye ruslar maruz kalacak.

yapılan uygulama adil midir, etik midir, tartışılır. ama rica ediyorum güney kıbrıs rum yönetimi gibi yunanistan'dan başka kimsenin sikinde olmayan bir ülkenin de domino etkisi yaratacak bir kriz oluşturacağını iddia etmeyin. sözlükte 3-4 senedir avrupa'nın "zaten" mali bir krizle uğraştığını söylüyoruz.

bu arada abartıyı sevenlere tekrar edelim, gkry bu operasyon karşılığında mudilere, gelecekte oluşacak olan gelirlere dayalı menkul kıymetler verecek. *
    ben sonuca bakarım, ab bu hamle ile önemli bir sorununu çözmüşe benziyor.
  • irili ufaklı protesto gösterileri devam etmektedir. halk hala bankamatiklerden para çekme çabasındadır. ama çoğunun bilmediği ya da düşünmek istemediği şey vergilerin meclis tarafından onaylanması durumunda geçen cuma akşamki hesap bakiyelerinin hesaplama için kullanılacağıdır. haa, orijinal haliyle meclisten geçer mi; zor görünüyor. hükümet kanadından da vergilerin bu haline hayır diyecek milletvekilleri var. orta yol bulunmaya çalışılacak gibi görünüyor. tabii halka soran yok, o da başka mesele.
  • bence ab'nin "su kucuk ulkede bir deneyelim bakalim" diye yaptigi cakalliktir. kibris parlementosu buyuk ihtimalle reddedecek, plandan da vazgecilecek. benzer bir olayin varlik vergisine kadar gitmeye gerek kalmadan tansu ciller doneminde turkiye'de denendigini hatiliyorum. cok yil gecti aradan ama sanki mevduatlarin bir kismina el konulmustu bir anda, ekonomik kurtulus savasi gibi cigirtkanliklar da cabasi.

hocam bankaya guvenemeyeceksek, niye koyalim parayi oraya, zahire ambari yaptirir arpa saklariz daha iyi.
  • burda önemli olan ispanya, portekiz, irlanda gibi zorda olan ülkelerin bu sistemi örnek alıp uygulamaya koymasıdır. güney kıbrıs'ın çok küçük bir ülke olduğunu herkes biliyor ama devletler her zor durumda bu sistemi uygularsa milletin işi iş.
  • yunanistan'ı kurtarana kadar zaten yeterince gerilmiş olan alman halkının baskısı yüzünden alınması istenen çok ağır bir karardır. henüz oylanıp kabul edilmiş değil. merkel ne kıbrıs'ı batırmaya cesaret edebilir, ne de halkını yeniden karşısına almaya. zor bir durum.

evet bu krizin neredeyse tüm suçu bankaların ve hükümetin aldığı yanlış kararlar ve rus kara para babalarına verilen tavizler. ve evet, bu karar geçerse güç bela para biriktirmiş orta sınıfın cebinden parası çalınacak. ama diğer taraftan, avrupanın zengin memleketinin çalışkan insanları* da diyor ki o kara paranın yarattığı hareketlilikten herkes yararlandı yıllarca, şimdi de cezasını hepsi çeksin.

(bkz: bence sen de haklısın)
  • euro market'in artık sona geldiğini gösteren ab nin ise yeni bir yapılandırmaya gidileceğini gösteren uygulama. ab bunu güney kıbrıs gibi küçük ülkelerde deneyebilir ama aynı şeyi ispanya gibi ekonomilere diretmesi euro market'te ilk kopmanın hareketi olur. zaten hali hazırda bir çok ülke meclislerinde eski para birimlerine dönüş formüllerini tartışıyor. ab ise şimdilik güney kıbrıs gibi ekonomisine yararlı olmayan tamamen yük olan ülkeleri ekarte etmenin peşinde. bunu eğer bu yollarla sağlayacak ise herkesin milletinin türk milleti gibi koyun olmadığını bilmesi gerekiyor. tahmini 5 yıl içersinde euro market dağılır, na buraya da yazdm.
  • pigs ülkelerinin bu sistemi örnek alması politik baskılardan dolayı zor olur. herşeyi geçtim bu düzenleme güney kıbrıs rum yönetimi'nin "iradesi" dışında gelişmiş, gkry'nin maliye bakanı'na göre ehveni şer bir durumdur. yunanistan, ispanya, portekiz ve italya'ya bu şekilde bir dayatmanın zor olacağına inanıyorum. eğer olsa idi şimdiye kadar çoktan yapılırdı zaten. kaldı ki pigs bu metodolojinin neresini örnek alacak, saçma sapan tezler sunmayın bence.

diğer bir konu da net anlaşılmamış. bu uygulama nev-i bakımından bir varlık vergisi değildir. çünkü sadece banka mevduat sahiplerine kesinti yapılması planlanmaktadır. yani birkaç ay önce emekli olmuş, ikramiyesi ile ne yapacağına karar verecek olmasından ötürü ikramiyesini banka mevduatında bekleten yorgo ağabey gibi garibanları fena vuracaktır. düşünün bir tarafta arsaları, binaları, lüks arabaları olan birisinin sırf bankada mevduatı olmadığı için kendisinden vergi alınamaz iken, maaşı bankaya yattığı için bankada ufak bir birikimi olan birçok çalışandan vergi alınacaktır. kelimenin tam anlamıyla adaletsizce bir davranış olmuştur.

gkry disiplinsizce yönetilen sermaye hareketleri ve çok zayıf olan bankacılık mevzuatı yüzünden mi bu durumla karşı karşıya? evet, yalnız gkry'nde yaşayan herkesin bu hareketlerden bir şekilde nemalandığına inanmıyorum. vergi kesinti oranları servet büyüklüğüne göre değişse de, bu durum mali gücü düşük insanları daha çok vuracaktır.

işin özü, bu uygulama kimseye örnek olacak, beğeniyle yapılacak bir şey değildir. ab'deki büyük ağabeylerin küçük kardeşleri olan gkry'e verdiği bir ceza ile rusya'ya verilen bir ayardır. ab bu hareketi ile kapalı bir dilde rusya'ya benim bölgemde kara para aklayamazsın demiştir. pigs'in ders çıkartması gereken yer, gkry'yi örnek almaları değil, gkry gibi olmamaları için bir an önce acil önlemler almalarının gerekliliğidir.