• güney kore 2000 başlarında dünya'ya akan sıcak parayı eğitim , üretim ve teknoloji için kullanmışken türkiye inşaat sektörüne harcamıştır.

edit: gençler bilmez. bundan 15-20 sene önce güney kore'nin dünya ekonomisinde yeri çok çok azdı.
  • (bkz: samsung)
    (bkz: lg)
    (bkz: kia)
    (bkz: hyundai)
    (bkz: ssangyong)

vs

(bkz: lc waikiki)
  • güney kore, kendi kültür endüstrisinin* pazarlamasını yapmada bir dünya lideridir (bkz: hallyu wave). türkiye ise hımmm bilemedim şimdi inşaatçı sanırım.
  • türkiye kim, güney kore'de mi oynuyor?
  • güney kore kendi kültürünü değil kendi kültürüymüş gibi gösterdiğini pazarlamakta çok iyidir.
  • zenginlik, saygınlık, teknoloji, modernlik vs. tamam. ki o da 'tamam' derken seul'le sınırlı, onu da ekleyeyim.
    fakat tarih, coğrafya, kültür, kısaca gezilecek görülecek yer, geçirilecek zaman anlamında güney kore türkiye ile falan aşık atabilecek bir ülke değil.
    iki ülkeyi de görmüş hiçbir turist, "birinden birine tekrar gideceksin, hangisi" diye sorulduğunda "güney kore" demez.
  • güney kore gerçekten teknolojik alanda sıçrama yapmış bir ülke. hala savaş halinde olmalarına rağmen (resmi olarak) ekonomisi hızla büyüyor. bunun aksine türkiye;

-40 yıldır aynı terör örgütüyle uğraşıyor ve hala bitiremedi.
    -ekonomisi hızla kötüleşiyor.
    -yakın bir zamanda kendini savaşın ortasında bulacak.
    -dış politikada türki devletler, kore, japonya, macaristan hariç diğer ülkelerle arası pek iyi değil, bunlar da zaten kardeş ülkeler diye geçiyor.
    -ülkenin demografik yapısı bozuluyor. (mülteci sorunu, nüfus artışı vb.)
    -iç politika da vasat.
    -halkın cahillik oranı yüksek, kitap okuma oranı düşük.
    -kendini tarihini bilmeyen bir halk.
    -bürokrasi kötü.
    -üniversitelerde yetişen gençler kendilerini yeteri kadar geliştiremiyor, üniversiteler liseler gibi, 4 yıl git-gel, diploma al yeri.
    -sapık çok.
    -vergiler yüksek ve hayat pahalı.

elbette türkiye'nin kore'ye karşı artı yönleri de çok. (kore diyorum çünkü kuzey kore, kore değil, orası çin'in bir eyaleti.)

+turistik yerler, doğal güzellikler harika.
    +konumu itibariyle avrupa ve asya'da yüksek ticaret hacmine sahip.
    +zengin bir dili ve edebiyatı var.
    +tarihi açıdan hem türk halkı, hem anadolu coğrafyası dünyanın en saygın ilk 5ine girer.
    +mizahi olarak gelişmiş bir mizah anlayışı var.
    +su ve yiyecek açısından bolluk var.

gibi artı yönleri de sıralanabilir.

kore'nin türkiye'ye karşı en büyük artısı; insanlarının birbirine insan gibi davranması, herkesin egoist olmaması.
  • birisi kuzey kore'ye komşudur diğeri ortadoğu. birisi tek bir manyak komsuyla uğraşırken diğeri tımarhanede yaşamaktadır.
  • bu aralar (bkz: güney kore vs kuzey kore)
  • 2000'ler öncesinde kim samsung, lg, kia vs yi biliyordu? sanayinin içinde olan insanlardan değil bildiğimiz ev ahalisinden bahsediyorum. bu firmalar bildiğin vestel, arçelik gibi firmalardı.

güney kore daha önce türkiye gibi inşaat sektörüne ağırlık verdi , kalkınma planlarını o şekilde hazırladı ama baktı ki bi halt olmuyor , devlet teknoloji, sanayi ve eğitime ağırlık vererek bu tür firmaları desteklemeye başladı.

edit: ondan sonra da bahsettiğim firmaların patlamasını yaşadık. eğitim alanında da dünya'nın önde gelen ülkelerinden oldu.

tanım: yükselişi 2000 başları itibariyle başlayan ülke.
hesabın var mı? giriş yap