şükela:  tümü | bugün
 • güney kore 2000 başlarında dünya'ya akan sıcak parayı eğitim , üretim ve teknoloji için kullanmışken türkiye inşaat sektörüne harcamıştır.

  edit: gençler bilmez. bundan 15-20 sene önce güney kore'nin dünya ekonomisinde yeri çok çok azdı.
 • (bkz: samsung)
  (bkz: lg)
  (bkz: kia)
  (bkz: hyundai)
  (bkz: ssangyong)

  vs

  (bkz: lc waikiki)
 • güney kore, kendi kültür endüstrisinin* pazarlamasını yapmada bir dünya lideridir (bkz: hallyu wave). türkiye ise hımmm bilemedim şimdi inşaatçı sanırım.
 • türkiye kim, güney kore'de mi oynuyor?
 • güney kore kendi kültürünü değil kendi kültürüymüş gibi gösterdiğini pazarlamakta çok iyidir.
 • türkiye-güney kore farkı

  -1923 yılında türkiye cumhuriyeti ilan edildi.

  -1938 yılına (atatürk'ün ölümüne) kadar türkiye her alanda ileri gitti.

  -"1936’da ilk tek motorlu uçak üretildi ve nd-36 adı verildi. 1938’de nud-38 adlı çift motorlu 6 kişilik yolcu uçağı yapıldı. nud-38, 1944 yılında dünya havacılığı yolcu uçakları a sınfına alındı. ilk uçak siparişini 1938 yılında türk hava kurumu (thk) verdi.
  nuri demirağ, havacılık alanında çalışmalarına 1939’da türkiye’nin ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştirerek devam etti..." sonrasında olanları bilmiyorsanız bile rahatça tahmin edebilirsiniz,tabi bu başka bir makalenin konusu.

  -1947 yılında bugünkü güney kore'nin başkenti seul'da hyundai şirketi kuruldu.hyundai ilk kurulduğunda yanlızca inşaat şirketiydi.

  -1950 yılında kore savaşı patlak verdi.

  -savaştan önce kore (wikipedia alıntısıdır)

  "...savaş öncesinde kore, kolera salgınlarına uğrayan, okuma-yazma oranı düşük ve endüstrileşmeyi kaçırmış bir ülkeydi. son yüzyıl boyunca, uzakdoğu güç oyunlarında satranç tahtasındaki bir piyon gibi oynanmıştı. kendi güvenliğini arttırmak ve çin üzerinde daha rahat nüfuz kurmak için 1905 yılında japonya, rus çarlığı'nı yenerek kore'ye sahip olmuştu..."

  -3 yıl süren kore savaşı'na türkiye'de güney kore safında 5090 askeri ile katılmıştır.(korelilerin canlarını kurtardık desek yalan olmaz.o yüzden bizi çok severler)

  -savaşta 3 milyon insan öldü ve kore yerle bir oldu.güney kore'nin başkenti seul'un savaştan sonraki hali

  foto

  -1961'de türkiye'de devrim arabaları üretildi.tasarımı ve mühendisliği tamamen yerli imkanlarla yapıldı.proje başarılı olmasına rağmen hayata geçirilmedi

  devrim

  -1967'de hyundai,hyundai motor şirketini kurdu.hyundai kurulur kurulmaz otomobil üretmeye başlamadı.ilk olarak ingiltere'den kit halinde gelen ford cortina araçları monte etmeye başladı.

  -hyundai 1974 yılında ilk kendi üretimi otomobili hyundai pony'yi üreterek satışa sundu.

  pony

  günümüz...

  -hyundai bugün dünyanın en büyük 4. otomobil üreticisi.tüm dünyaya yılda 5.7 milyon araç satıyor.

  -otomobil dışında güney kore bugün;

  *kendi tankını üretiyor (ki bizim tank üretiyoruz (altay tank) dediğimiz onların k2 black panther tankının devşirilmişi)

  *kendi eğitim uçağını üretiyor (ki biz bunların eğitim uçağını devşirip ismini hürkuş koyduk)

  *kendi obüsünü üretiyor.(ki biz bunların k9 thunder isimli obüsünü devşirip kendimize "yerli" t-155 fırtına obüsü devşirdik)

  *kendi nükleer santrallerini üretiyor üstelik bizim ülkemizde nükleer santral kurmak için ihaleye giriyorlar.(türkiye'de çekmece nükleer santrali 1958'de kuruldu.bugün hala aktif durumda.erken pişen nohut üretmekle meşguller şu aralar.)

  -80 lerin ortasında tai'nin f-16 ürettiği (parça ve montaj) tesislere güney kore'den sürekli gözlem amacıyla heyetler ve mühendisler geliyordu.(bir tai söyleşisinden; "hocam biz fabrikayı kurduk,üretime başladık,bizden sonra koreliler geldi,korelileri eğittik biz burada yani onlara f16 nasıl yapılır öğrettik kaynak geldiğimiz nokta şu ki adamlar bugün kendi uçaklarını tasarlıyor ve yakında üretecekler.biz 30 yıldır yaptığımız montajdan bir şey öğrenemedik adamlar bizi izleye izleye uçak yapmayı öğrendi.

  -kore'nin bugün samsung,lg gibi elektronikte dünya devi şirketleri var.
  (samsung 1969'da,lg 1958'de kurulmuş)

  edit:türkiye'de üretilen ilk uçağın nuri demirağ'dan önce,1924 yılında vecihi hürkuş tarafından üretildiğine dair bir mesaj aldım.nuri demirağ'ın ürettiği uçaklar ticari olmasına karşın vecihi hürkuş'unkiler bireysel ve deneysel nitelikteydi.yinede evet ilk türk uçağı 1924 yılında vecihi hürkuş tarafından üretildi denilebilir.
 • zenginlik, saygınlık, teknoloji, modernlik vs. tamam. ki o da 'tamam' derken seul'le sınırlı, onu da ekleyeyim.
  fakat tarih, coğrafya, kültür, kısaca gezilecek görülecek yer, geçirilecek zaman anlamında güney kore türkiye ile falan aşık atabilecek bir ülke değil.
  iki ülkeyi de görmüş hiçbir turist, "birinden birine tekrar gideceksin, hangisi" diye sorulduğunda "güney kore" demez.
 • güney kore gerçekten teknolojik alanda sıçrama yapmış bir ülke. hala savaş halinde olmalarına rağmen (resmi olarak) ekonomisi hızla büyüyor. bunun aksine türkiye;

  -40 yıldır aynı terör örgütüyle uğraşıyor ve hala bitiremedi.
  -ekonomisi hızla kötüleşiyor.
  -yakın bir zamanda kendini savaşın ortasında bulacak.
  -dış politikada türki devletler, kore, japonya, macaristan hariç diğer ülkelerle arası pek iyi değil, bunlar da zaten kardeş ülkeler diye geçiyor.
  -ülkenin demografik yapısı bozuluyor. (mülteci sorunu, nüfus artışı vb.)
  -iç politika da vasat.
  -halkın cahillik oranı yüksek, kitap okuma oranı düşük.
  -kendini tarihini bilmeyen bir halk.
  -bürokrasi kötü.
  -üniversitelerde yetişen gençler kendilerini yeteri kadar geliştiremiyor, üniversiteler liseler gibi, 4 yıl git-gel, diploma al yeri.
  -sapık çok.
  -vergiler yüksek ve hayat pahalı.

  elbette türkiye'nin kore'ye karşı artı yönleri de çok. (kore diyorum çünkü kuzey kore, kore değil, orası çin'in bir eyaleti.)

  +turistik yerler, doğal güzellikler harika.
  +konumu itibariyle avrupa ve asya'da yüksek ticaret hacmine sahip.
  +zengin bir dili ve edebiyatı var.
  +tarihi açıdan hem türk halkı, hem anadolu coğrafyası dünyanın en saygın ilk 5ine girer.
  +mizahi olarak gelişmiş bir mizah anlayışı var.
  +su ve yiyecek açısından bolluk var.

  gibi artı yönleri de sıralanabilir.

  kore'nin türkiye'ye karşı en büyük artısı; insanlarının birbirine insan gibi davranması, herkesin egoist olmaması.
 • ikisi de altay dil grubuna bağlıdır.
 • guney kore, kore savasinda ethiopya'dan bile yardim alan bir ulkeydi, kisi basi milli gelir banglades'in altindaydi, nufus'un çoğunda bebek olumu gerçeklesiyor, acliktan olen oleneydi. fakirligi dusunun bi.

  bir de bugune bakin.

  edit: küçük bir örnekle görselleştireyim, başlangıç noktaları zaten tüm hikayeyi anlatıyor.

  https://i.hizliresim.com/yob2x2.png