*

şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: başlık ' güney kore'de yaşamak isteyenlere tavsiyeler ' idi ama açılamadı. mod. taşırsa şükela olur.

  okumak, yaşamak, gezmek veya yeni bir hayat kurmak için asya taraflarını tercih edeceklere güney kore' de yaşayan yazarlardan derlenmiş bilgiler içeren başlık.

  - yaşamak, okumak isteyenler, kısıtlı bütçeye sahip ise, konaklamak için goshiwon denilen apart otel tarzı yerleri tercih edebilir. ' goshiwon nedir, anladığımız dilden konuş ' diyenler için; sinchon bölgesi ve kaldığım goshiwon' u açıklayan video linki;

  https://youtu.be/igdrhuai2p0

  konaklama için merkezi ve ucuz bir yer arıyorsanız sinchon, orta karar ama abartmayalım diyenler için hongdae, para bende müdür; vur patlasın çal oynasın diyenler gangnam taraflarını tercih edebilir. şehrin dışına doğru daha ucuz konaklamalar bulmanız da tabii ki mümkün..

  - ayrıca güney kore market fiyatlarını da merak ediyorsanız kendi elcağızlarımla çektiğim şu video' ya da göz atabilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=48qxqv0c1nu&t=33s

  bonus olarak, güney kore' de yaşayacaksanız yeni tatlara açık olun arkadaşlar zira burada tüm tatlar fazla şekerli. ağzımın tadı değişsin diye aldığınız doritos'a, cheetos'a bile şeker atmış bu kardeşler. burger king' de bir whopper çakayım kendime geleyim deseniz bile o hafif şeker tadını alıyorsunuz. acı sos bile şekerli maalesef..

  edit: çekimler seoul 'da yapılmıştır.

  editto: yeni bilgiler ve öneriler eklenecektir.
 • tabak, çatal, battaniye, şampuan vs. gibi ev ürünleri alışveriş fiyatları için şurdan bilgi sahibi olabilirsiniz;

  https://www.youtube.com/watch?v=oyjl2gdpdby
 • toplu ulaşımlarda yaşlılara mutlaka yer verin. siz de korelilerin büyük saygısını kazanırsınız.
 • günet kore ye güney kore denmesinden hoşlanmadıklarını biliyorum.
  çünkü iki kore de (kuzey ve güney) diğerinin kendi topraklarını işgal ettiği iddiasındadır.
  yani iki ülkede aslında tek bir kore devleti olduğunu idda eder.
 • kuzeye geçmeyin...güneyde kalın...
 • ulasim icin: seul incheon havaalanina iner inmez su karti alin ve icine para yukleyin.

  https://eksiup.com/32ccff621601

  t money dedikleri bu kart metro, otobus, tramvay vs.. hepsinde gecerli. havaalanindan sehir merkezine gitmek icin arex metrosunu kullanabilirsiniz, bosuna taksilere para bayilmayin.

  bir de seul icin konusuyorum, metro agi cok iyi ve her yere ulasim mevcut. hem ingilizce anonslar var hem de latin harfleri ile yazdiklari icin okuyabiliyorsunuz ama otobuslerde bir bolgeden sonra her sey hak getire. o yuzden otobusleri tercih edip sinir hastasi olmayin, metro miss.
 • okumak icin veya calismak icin gelecekler butceli bir konaklama icin su adresten kendilerine goshiwon bulabilir;

  https://goshipages.com/
 • cep telefonu icin sim kart olayi burada biraz mevzu. eger yabanci tanitim kartiniz ( alien card ) yoksa uzun donem faturali hat alamiyorsunuz. on odemeli hatlarin da bir cogu bir ay sonra iptal oluyor. havaalanindan sim kart almaya kalkmayin direk kazikliyorlar. local bir bayi' ye gidip almak en iyisi. sinchon taraflarinda iseniz su numaradaki arkadas yardimci oluyor. fiyatlar assagi yukari soyle;

  https://eksiup.com/4d8a1d4ee155

  not: 10.000 won yaklasik 50 tl.
 • uçağa biner binmez hangul isimli alfabelerini öğrenmeye başlayın. heceler bize yakın olduğu için, görsel belleğiniz çok kötü değilse en fazla 1-2 saat içerisinde öğrenirsiniz.

  abartmıyorum. çok kolay, ne kadar karışık görünse de diğer uzak doğu dilleri gibi sembolik değil, ses üzerine kurulu bir alfabeleri var. yaptım, oradan biliyorum. akıllı telefonunuzdan hangul diye aratarak indireceğiniz ücretsiz uygulamalar hızlıca öğrenmenize yardımcı olacaktır.

  ayrıca inanılmaz işe yaradı. zaten türk olduğumuz için bize yakın davranan koreliler, bu eforu gösterdiğimi gördüklerinde çok mutlu oldular. kartvizitlerini verdiklerinde ingilizce olan taraftan değil de korece olan taraftan, zorlanarak da olsa okumanız onları çok mutlu ediyor, çünkü alfabeleriyle çok gurur duyuyorlar. iş için gidiyorsanız harika.

  işin temelini alfabelerini öğrenerek kurduktan sonra, orta asya'da ortak düşmanınız çinlilere karşı omuz omuza savaştığınızla ilgili bazı hikayelerle de beslerseniz, iyi bir iş anlaşması yapmanız kaçınılmaz. bu konularla ilgili tarihsel bilgileri google'da arayarak bulabilirsiniz.
 • itaewon tarafında bir sürü dönerci bulunur. ülkenize hasret duyarsanız döner ekmek yiyip sıla hasretinizi giderebilirsiniz.

  edit: seul'de yaşayacak kişiler için tavsiye niteliğindedir.