• kore savaşına katılmış onlarca ülke arasından neden sadece türkiye'ye kardeş ülke dedikleri sorusunun yanıtı bu işte.
  • aklim almiyor. nasil bir tarikat devletin tüm kademelerini işgal edebilir. inandirici bulmadim.
  • çok salak ve saçma bir olay. yöneticileri salak cahil gerizekalı beceriksiz malın en önde koşanı olması lazım böyle birşey için, yoksa bir tarikat nasıl olur da devletin bütün kademelerini ele geçirebilir? salak lan bu koreliler yav hayret ne biçim ülkeler var dünyada..
  • ülkemden bir kez daha nefret etmek için bir başka haber.

hitler çıkıp yerli oto yapıcam diye oy toplar volkswagen gibi bir dev yaratır.
    bizimkiler bundan 80 yıl sonra yerli oto yaptık der o da çalıntı çıkar. http://www.diken.com.tr/…cikti-ikinci-eli-bile-var/

amerika başkanlık sistemiyle dünyayı yönetir.
    bizimkiler padişahlık geri gelsin diye başkanlık isterler.

güney kore, tarikat tarafından yönlendirilen lidere rağmen dünya'nın en büyük markalarına sahiptir.
    bizim tarikattakiler kpss sorusu çalıp memur olmaya çalışır.

vizyonumuz yok arkadaş.
  • ilk entryde geçen "gel gelelim su anki en buyuk rivayet aslinda sewol isimli feribotun bilerek, devlet tarafindan bizzat batirilip icindeki cocuklarin kurban olarak sunulma olayidir." ifadesi ile insanlığa olan tüm inancımı yitirdiğim skandal. yıllarca üzerine titre, gözünün içine bak, sonra bir şeref yoksunu gelsin sapkın liderine senin gözünün bebeğini kurban versin.
  • güney kore sinemasında anlatılanların onda biri ülkedeki yaşam ve kültürle ilintiliyse hiç de şaşırılmaması gereken olay. ne zamandır şüpheleniyordum bu sinsi gibi ülkeden. evet vardı bu güney kore'de bi ibnelik. şimdi gün yüzüne çıktı. sonuç olarak özü sözü bir, adam gibi adam kim jong-un reyiz yine haklı çıktı.
  • çok ilginç bir olay. düşünsenize türkiye'yi de yıllarca bir cemaat yönetiyomuş shdfhagd düşünemediniz dimi çünkü biz bir hukuk devletiyiz bize böyle şeyler çok yabancı geliyor. cemaat yıllarca koskoca ülkeyi yönetmiş ha? yöneticilerimizin kıymetini bir kez daha anladım bu aklımın almakta güçlük çektiği aşırı tuhaf olayda.
  • japonya'nın başından da benzer bir tarikat hadisesi geçmişti.

(bkz: aum şinrikyo)

üstelik çok daha tehlikeli eylemleri vardı. 90ların başında büyük politik güç ve para elde etmişler, yurt dışındaki tesislerinde kimyasal ve nükleer (şaka değil) silah denemeleri yapmışlar, foyaları meydana çıkınca da kanlı bir final yapmışlardı. önce 95'te ülkeyi depremle tehdit etmiş, bir hafta sonra büyük kobe depremi meydana gelmiş;* sonra da tokyo metrosuna sarin gazıyla saldırmışlar, 12 ölü onlarca da yaralıya sebep olmuşlardı.

yalnızca bizim coğrafyada değil, dünyanın her yerinde aynı planın işlemesi çok garip değil mi?
  • 3 senede güney kore'de yaşamış biri olarak beni hayretlere boğmuş durum. bir interneti taşıttırana kadar dünyada neler olmuş be?

ben de diyorum bu din zamazingolarını koreliler niye paylaşıp duruyor.

yalnız bak şimdi aklıma geldi. moon tarikatı da kore menşeilidir. ulan benim eski manita da bu başkan karıya yobaz ve gerizekalı deyip duruyordu.

mal her yerde mal ama bir şey diyeceğim. kore sosyo-kültürel olarak bu tarz tarikat yapısına uygun.

sewol vakası doğruysa, sırf babasının hatrına bu karıya oy atan muhafakar çomar koreliler götlerine kimçi sürebilirler.
  • güney kore'de insanlar falcılara o kadar güveniyor ki bunun uzerinden diziler, filmler cekiliyor... deli gibi de para kazanılıyor. olay muhtemelen yazar arkadaşın dediği gibi gerçek.

size biraz kore'deki insanlarin fal sonuçlarına gore neler yaptıklarından bahsedeyim...

-anne çocuğu için evlenme falı baktırır. muska yazarlar "sarı kağıt üzerine kırmızı mürekkep" ile ve anne bunu cocuguna zorla yaninda tasitmaya çalışır. böylece enaz bir maaşı gider ama çocuk düzgün birine aşık olup mutlu olacak diye bekler.

-yine evlilik burç falı; mesela bir kadın ve adam sevgilidir evlenme kararı alırlar... once bi falcıya gidip birlikte sorarlar falcı geleceğiniz yok der ve ikisine de farkli burclarla şanslarının açık olacağını söyler "sen horoz yılından biriyle evlenecektin neden gidip maymun yılındaki bu adamla hayatini mahvediyorsun" minivalindeko konuşmadan sonra bu insanlar aşkından ölse bile gercekten ayrılır birdaha görüşmez.

ış falı; genelde yine anne cocugu icin baktırır. gireceği işin hangi alanda olmasi gerektiğini, hangi okulda okuması gerektiğine kadar sorar ve falcıların söyledikleri doğrultuda okula gönderip iş secimlerini degistirtirler.. "cocuk nail art ilr uğraşmak istediği için bu yönde eğitim görür. ancak faldan sonra eğitim hayati biter pkuldan alinir yeni bir bölüme bile sokulur.

yaşam falı; çoğu dizidede yer alan bu falda aile çocukları ilk doğduğu zaman onlar icin fal baktırır. bir falci çocuğun doğuştan şansız olduğunu söylerse "üvey evlat gibi davranlır. aile bireyleri onunla konusmak istemez. sürekli döver vb.." bana göre en beyinsizce olan bu.

ancak ilişki, iş vs herşey bunlarla bitmiyor. sağlık fallarında; yakınları hastanede yatan insanlar fal baktırır; ne zaman iyilesecek? iyilesecek mi? dua etmek gibi degilde falcıya gidip bu duaların cevabını üstün gücten"allah, tanrı" bire bir duymak gibidir.

sağlık fallarında genelde kurbanlar verilir. ya da bekaret. şöyle ki ;beyin kanaması geçirmiş bir yakınım var. ve gittim sordum "ne yapmam gerekiyor onun iyilesmesi icin ben kendini feda ecedegim ne yapmaliyim? falcı o an derse ki; 3 dolunay sonunda 10 erkekle seviş... bunu gercekten yaparlar. falcı desekı bir çocuğu öldür ormandaki 7 ağaçtan en uzun ve en yaşlı ağaca gidip onun dibine göm! o zaman bunu da gerçekten yaparlar... falcı deseki; senin önce bütün pisliğiden arinman gerekiyor geyik böceği bul ve ye; bunu da gerçekten yapıyorlar..

işin kötüsü en cok para isteyen falcı içlerinde en kıdemli olarak biliniyor. bitmek bilmeyen sıraları randevulu çalışmaları falan oluyor...

bu konuda kaynak gercekten cok fazla bulunabilir. çoğu kore dizisinde sık sık karşımıza da getirilir bu hatta; (bkz: madame antonie)
    (bkz: lucky romance)
hesabın var mı? giriş yap