şükela:  tümü | bugün
 • rocky lakaplı 1980 öncesinin ünlü dolandırıcısı.
 • (bkz: melike zobu)
 • şu anda cihangir'de bir su istasyonu işletmekte olan rocky lakaplı güney zobu'nun hedef kitlesi, yasa dışı işler çevirmeye çalışan saflardı. örneğin, döviz bulundurmanın yasak olduğu dönemlerde döviz satın almak isteyenler en çok dolandırdığı kitleydi. bu nedenle de dolandırdığı birçok kişi rocky'yi polise şikayet edemiyordu. mükemmel ingilizce konuşan güney zobu, 6. filo'nun istanbul ziyareti sırasında bir iş çevirmek üzere amerikan subayı kıyafeti ile hilton oteli'nde otururken dönemin başbakanı süleymen demirel otele gelmiş ve güney zobu süleyman demirel'le bir amerikan subayı olarak sohbet etmişti. zenginden alıp fakire verdiği rivayetleri de olan kahramanımız, hayatı filme çekilmesi gereken en renkli şahsiyetlerimizden birisidir. akyol sokaktaki su istasyonundan alışveriş yapacaksanız yine de tedbiri elden bırakmayınız.
 • ii. dünya savaşı döneminin moskova büyükelçisi şemsettin zobu'nun oğlu, ünlü paşalardan hasan rıza zobu'nun torunudur kendileri.
 • (bkz: kunduzi)
 • melike zobu'nun babası.
 • ''kunduzi'' sözcügünü hayatımıza sokan ya$adıgı dönemi inanılmaz eglenceli olarak aksettiren nam-ı diger ''raki''.
  dövizin yasak oldugu dönem icinde döviz üzerinden i$lerini halleden, kendisine dolandırıcı diyenlere cok kızan ve 10 kaplan gücünde cevap veren, dolandırıcılıgın tanımını ''cemiyetin yüz karası, $erefsiz müptezeller'' olarak yapan biridir.

  kendisini ekonomik mücahit olarak adlandırdı. her anısı ayrı ayrı komik olmakla beraber süleyman demirel'le amerikan askeri kıyafeti giymi$ken kar$ıla$ması ve kunduzi'nin birine döviz yerine gazete kagıdı verdigi hikayeler ilginctir.
  kovboy $apkası ve mimikleriyle kendisini seyrettiren süper renkli biridir kendisi.
 • kendisi işini(!) zeka oyunu olarak gören bir amcadır. gerçekten zeki bir insandır da. en ilginç atraksiyonlarından biri boğaz köprüsünü defalarca satmak olmuş. kimin dolandırıcı, kimin dolandıran olduğu çok da net değil. köprüyü bugünün parasıyla 10 milyara satın alan bir adam "nasıl kandırdım enayiyi. çok ucuza aldım" diye içten içe gülerken rocky işini bitirir ve gider.
 • türkiye'nin gördüğü en enteresan dolandırıcılardan biri.

  "boğaz köprüsü satmak" gibi enteresan fikirleri gerçekleştirebilmiş bir adamdır. 6. filo türkiye'ye geldiği zamanlar, amerikan subayı kıyafeti giyip sahte dolar bozdurarak birçok kişiyi kandırmıştır. lakin şikayet edilememiştir. bunun sebebi, o sıralarda döviz bulundurmanın yasak oluşudur.

  bir keresinde süleyman demirel ile bir otelde karşılaştığı ve üzerinde amerikan subay kıyafeti oluşunun da rahatlığı ile, ayaküstü sohbet ettikleri anlatılır. kıvrak zekası ve enteresan numaraları ile unutulmaz bir dolandırıcıdır.
 • zekası ve uretken dusunceleriyle kendisine hayran oldugum insandır.

  frank abagnale'e "vay be süper bir adammış" diyenlerin güney zobu'ya ayrıca saygi duyması gerekmektedir.