şükela:  tümü | bugün
 • turkiyenin hem dogusunda ve hem guneyinde olan bolgesi .
 • anlamsız birşekilde terkedilmiş bir görünüme sahip olan, daha çok basın gündemine pkk ile ilişkilendirildikten sonra gündeme gelen. fakat orada yaşayan bireylerin çok insancıl ve saf duyguların insanları oldugu konusunda bir çok idda bulunan mevki.
 • (bkz: gap)
  firat nehri uzerinde dicle barajinin bulundugu, iki bolumden olusan bolge: dicle bolumu, orta firat bolumu. karasal iklim gorulen bu bolgedei son zamanlardaki gapla sulama imkanlari artti.
 • sekilsizlik numunesi bir bolgedir. hem doguda hem guneyde bulunmasi nedeniyle kafalarda soru isareti birakmis, pek cok korpe beyinde kalici hasara yol acmistir. sinir kapilari konusundaki dizginlenemez hirsi hanesine eksi puan olarak islenirken, daglar ve ovalarla ilgili izledigi minimalist tutumla prim yapma cabasi icine girdigi gozlemlenmistir.
 • bir kere bile ayak basmamış entellerin hakkında ahkam kesip atıp tuttukları bölge
 • van'da otomobiline konuk oldugum bir kara havacisi ustegmenin 2000 yilinda "asker gorevini yapti pkk'yi bitirdi, simdi sira sivillerde" demesi ile "eger bizim yonetimlere kaldiysa is buranin insanlarini hali harap" diye uzuldugum, 2003 yazi haric her yaz gittigim ve insanini cok sevdigim bolge. daha bir yil oncesine kadar seyahat ederken zirhli askeri araclari yollarin kenarinda gorebildiginiz, surekli olarak kontrol noktalarinda durakladiginiz ama dunyanin sayili guzelliklerine de sahip olan toprak parcasi.

  edit: ustegmenin yorumundan bugune bes sene gecti ama sivillerin hala sorumluluklarini tam olarak yerine getirmekleri icin askerlerin tekrar isleri ele almak zorunda olacagindan korkuyorum. (ekim 2005)

  edit2: siviller sorumluluklarini yerine getirmedi ve kabuk baglamis yara kasinip, kanatilmaya calisiyor. umarim cabuk mudahale edilir de yara bir daha acilmamak uzere iyilesir. yoksa enfeksiyon kapmis uzvun kaybedilmesi kacinilmaz olabilir. (kasim 2005)
 • hayırdır inşallah bu sene fazla sıcak olmayan bir haziran ayı geçiren bölge.
 • senede 2 hatta 3 kez mahsül alınabilecek verimli topraklara ve tarım yapılabilecek düz yüzey şekline sahip, henüz petrol için yeterli aramaların yapılmadığı, ilerisi için geleceği parlak bölgemiz.ah bir de terör olmasa...
 • tarım ve petrol dışında projelerle de kalkındırılabilecek bölge.

  tam olarak hangi hükümet döneminde kapatıldığını hatırlayamıyorum ama kumarhanelerin tekrar bir sektör haline getirilerek güneydoğu anadolu bölgesinin kalkınmasında faydası olur diye naçizane düşünüyorum.

  şöyle ki; amerika'da las vegas örneği bu bölgemizde yaratılabilir.

  örneğin kumarhaneler için bu bölgede özerk bir yer ayrılsa ve burada her kumarhane açmak isteyene:

  gel kardeşim aç kumarhaneni fakat açtığın her kumarhane için burada iki tane fabrika - temel at bırak fabrikası değil ama- ve bu fabrikalarda 1000 kişiye istihdam sağlayacaksın diye bir şart koşulsa - ki kanımca bu o kadar ütopik bir rakam değildir- her çalışanın bir aileye baktığını farzeder ve bu aile nüfusunu 4 olarak hesaplarsa 4 x 1000 = 4000 ve burada da en az 100 kumarhane açıldığını hesap edip 100 x 4000 = 400.000 kişiye iş ve ekmek sağlamak demektir hesaba göre. ayrıca sektör sektörü doğurur mantığından yola çıkılırsa bu sayıların daha da artacağı hesaplanabilir..

  kumar oynayanların kumar turlarına kıbrıs, bulgaristan vb. gibi kumarın legal olduğu yerlere gidip orada harcayacakları parayı hem türkiye'ye çevirir hem de türkiye'de illegal kumarda dönen paraları legale çevirerek ekonomiye katkı haline getirilebilir. hem de bu bölgemizin en büyük sorunu olan işsizliğin ortadan kadırılmasında iyi bir adım olabilir.
hesabın var mı? giriş yap