şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: wyatt earp)
  • burt lancaster ve kirk douglas'ın oynadığı western. dennis hopper ve lee van cleef bilem vardı azıcık. en sağlam wyatt earp filmidir kanımca. yıllar evvel gecenin bi köründe, elimde şarap, aklımda aşk meşk dertleri, başımda kıçımı yiyen şerefsiz sivrisinek sülalesiyle birlikte kanal d'de renkli izlemiş idim. bi kaç gece, belki de haftalar sonra, aynı kuşakta desiree oynamıştı; onu da izlemiştim. kız vermemişti daha, canım sıkkındı, şarabım bitiyordu ve sivrisinekler kıçımı yiyordu hala...
  • seslendirmelerinin yeşilçamın altın yıllarının sesleri tarafından yapıldığı western filmi. gözlerinizi kapatıp dinlerseniz tam bir yeşilçam klasiği oynuyor sanabilirsiniz. cüneyt arkın'dan fatma girik'e, erol tas'tan aliye rona'ya tum sesler mevcut. bu vesile ile rıza tüzün, adalet cimcöz, sadettin erbil, istemi betil, kamran usluer vb. diğer tüm dublaj sanatçılarımızı rahmetle analım.
  • sadece 30 saniye süren düelloyu konu alan klasik film. aslında düelloyu konu alan demek yanlış olur. bu film daha ziyade şerif wyatt earp'le doktor holliday'in dostluğunu ve ikisinin farklı kadınlarla ilişkilerini konu alıyor. tabii ki filme adını veren çatışma da işleniyor, ama finale doğru işleniyor bu çatışma. kalan sürede (1,5 saatte) belirttiğim gibi holliday'le earp'ün atışmaları ve dostlukları işleniyor, ki dönemin en ünlü ve yetenekli aktörlerinden burt lancaster'la kirk douglas'ı earp-holliday rollerinde izlemek pek keyifliydi. velhasıl klasik bir film. arkadaşlık iyi işleniyor, silahlı çatışma sahneleri fena değil diyeceğim ama filmde fazla çatışma sahnesi yok, oyunculuklar gayet iyi. bu arada my darling clementine da bu düelloyu işliyor, sanırım john ford'un filmi, gunfight at the ok corral'dan daha iyi. bi ara ford'un filmini tekrar izlemeliyim, zira tamamen unutmuşum.