şükela:  tümü | bugün
 • yeşil mavi renklerde, beyaz ve grimsi renklerinde görüldüğü kireçtaşı seviyeli, kil ve marnlardan oluşan jeolojik birimdir. istanbul'da görülen formasyon adından da anlaşılacağı gibi güngören ve doğusunda sık görülmektedir.
 • depreme karşı zayıf zemin. yapılaşma için kötü. zemin, 14-15 derecelik bir eğim kazandığında heyelan meydana gelebiliyor.
 • zemin olarak "kötü" denmesine karşı olduğum durumu içinde istanbul şehri için en çok barındıran formasyondur...

  zemin kötü demek kime/neye göre kötü sorunusunu sormayı gerektirir. kaya temelde oturan birisi için mi kötü, güngören formasyonu üzerindeki bir evde yaşayan için mi kötü...

  imar kanunları her tür zemin koşulu için ayrı ayrı şartların sağlanması durumunda yapılaşma şartını sağlamaktadır.

  misal dubai'daki palmiye adası... deniz suyunun içine yapıldı, bu durumda yapılaşma mı kötüydü yoksa zemin mi?

  ben bizzat dim çayı (antalya) içerisinde iki tane beton ayak için zeminden suyu alacak yapıları hazırladım teslim ettim. nehrin içindeki ayaklar kötü yapılaşmayı mı sağladı...

  gazipaşa havalimanı, leş bir zemin üzerindedir pist olarak, uçaklar inemiyor mu yada inen uçaklar zemini bozdu mu..

  bolu tüneli, kuzey anadolu fayı 'nın direkt içinden hatta fay zonundan geçiyor bir kısmı. aranızda bilen yada bilip de korkan var mı?

  güngören formasyonu killi bir zemindir, kötüdür demek jeoloji mühendisi olarak şahsen benim için hakaret kabul edilir. zira sözü edilen formasyon içerdiği fosillerden dolayı tespit edilen yaşı tortoniyen 'e denk gelir. tortoniyen katı 7 ile 11 milyon yıl öncesine denk gelmekte olup miyosen devrinin alt katlarının sonuncusundan bir öncesi olmaktadır. miyosen neojen'in alt serisi, neojen de senozoyik'in alt devresidir... bu işi merak eden uluslararası stragtigrafi komsiyonu tarafından hazırlanan ve tescillenmiş olan jeolojik zaman cetveline bakabilir:

  [https://stratigraphy.org/timescale/ https://stratigraphy.org/timescale/]

  7 milyon yaşındaki zemin için "kötü" denmez, yaşına hürmet edilir...

  ve unutulmamalıdır kendisi çökeldiğinde yaşayan insan evladı yoktu, insanlar sonradan peydah oldu.

  biraz saygı lütfen (: