şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kahvalti 11 tl sigara 13,50 tl yol parası işe gidip gelirken 10 tl sadece bunlar günlük rutin giderler. ise araba ile gidip gelirsem 50 km gidiş geliş 32 tl yapıyor ve 15 tl otopark parası miss gibi. yetmez 50 tl
    edit: altta yazan arkadaş için yazıyorum. turizmin göbeğinde çalışıyorum. benim iş yerimi açmam günlük verdigim 11 tl kahvaltıdan daha önemli zaten kazanıyorum o miktarı ve uykuya aşık bir insanım kahvalti denilen öğünü ben uyandıktan 2 saat sonra anca icra ediyorum ha nasıl bir mallık dersen zamanında her gün sabah akşam içtiğim alkol midemi rahatsız ettiği için kendimi anca topluyorum.
    sigara şu hayatta vazgeçmeyi düşünmediğim birşey bırakırsam da her gün kaliteli bir puro temin edebilsem bırakırım.
    edit2 : başlık başa durumu yaşanmıştır. benden önce 3-4 yazar vardı hepsi kaçmış.
  • kira ve borcun yoksa bile az paradır.

yukarıdaki şartlarda bile , istanbul'daysan hiç birşeydir o para. ama yozgat'taysan harca harca bitmez(bkz: yozgat)
  • kahvaltı 11 lira, sigara 13.50 bilmem ne hangi amele böyle bir hayat yaşar ki? sigara içmek şöyledir böyledir diye yüzlerce entry girildi anlatmama gerek yok peki ya kahvaltı 11 lira ne? kahvaltı hazırlamak dünyanın en basit ve eğlenceli işlerinden, hiçbir vasfın yoksa 3 tane yumurtayı al sütle, yeşil soğanla karıştır omlet yap, yanina iki dilim ekmek al kekikle ve zeytinyağıyla firinla, yazması yapmasından daha zor. günlük 50 lira genel ağır masraflar(kira, fatura) dışında sağlıklı yaşamanız için yeter de artar.
    bir mekana girip iki bira bir fistik yaparsaniz sigara içerseniz elbette yetmeyecektir, şimdi ne yapalim ot gibi mi yaşayalım diyecek olursaniz gülerim birayla sigarayla renk katmiyorsunuz hayatciklariniza.
  • ne denebilir (doğru olabilmesi için pek çok koşul sayacak olsam da) matematiksel olarak doğru, yalnız yaşıyorsan, borcun yoksa araba kullanmıyorsan, oturduğun ev seninse, elektrik su faturası dışında telefon, tv, internet vs faturası ödemiyorsan, ekstra giderlerin yoksa yeter belki ama bunun adı pek yaşamak olmaz yaşamı geçirmek olur, yaşamı bitirmek için günleri geçiştirmek olur.

ben bunun bir kaç kat fazlasını kazanıyorum ama yetmiyor, böyle bir matematik varsa neden yetmiyor diye düşündüm biranda. yetmiyor çünkü yaşamaya çalışıyorum, yaşamak istiyorum.

bir şeyler yapmak sinemaya, tiyatroya, konsere gitmek, gezmek, dünyayı görmek, sevdikleri ile mutlu anlar paylaşmak, arkadaşlarınla hiç değilse haftanın bir günü dışarıda oturup eğlenmek herkesin hakkı olmalı, olabilmeli.

edit: küçük bir ekleme
  • bugün pazar. tenis kulübünde buluştuk öğlene doğru-dört kişi. maçtan sonra yedik içitik.. ben benimkileri komple arkadaşa yıktım.
    dışarı masrafları arada birilerine yıkarsan 50 yeter.. yıkamazsan günde-en az- 150'yi kazanmaya bakman lazım
  • öğrenci için güzel paradır.
  • 50 liraya tasma takıp gezmeye çıkarsanız bile yetmez. bitti artık o günler.
  • günlük 5000 tl ile yaşamak hayalimin yüzde 1'i. bu da gösteriyor ki; hayallerimin sadece yüzde 1'ini gerçekleştirebileceğim eylem.
  • kira, fatura gibi ihtiyaçlar hariç 50 tl ise rahat yeter. ama kafeye gitmek dışında aktivite zor bu parayla.