şükela:  tümü | bugün
  • yaşadığımız dünyada acı gerçeklerden biridir.

insanın olduğu her yerde sorun mutlaka vardır. sorun, insanoğlundan bağımsız bir değer değildir. bir arada yaşayan bir grup insanın düzenli bir şekilde tamamen kardeşçe yaşamalarını düşünmek anlamsızdır. çünkü insan her zaman biraz daha kötülüğü arzu eder.

toplum yaratılmaz. toplum tamamen düzene sokulmaz. toplum kanunlarla tamamen eğitilemez.

türk yazar ve aktivist ilber ortaylı'nın, sevdiğim güzel bir ifadesi vardır;

"insanoğlunun mühendisliği, insan toplumu ile kaim değildir. toplum inşa edilmez. bunlar fantazidir." der.

dünya artık eskisinden çok daha hızlı. tamamen küresel bir köy olmuş durumda. iletişimde çok yaygın olduğu için artık her haber anında farklı bir bölgede yaylabiliyor. bütün haberleri düzenli olarak hergün tekrar etmek, o insanın psikolojisine kötü bir yatırım olacaktır.

toplum içerisinde sorunların olacağını unutmayın. insanoğlu tamamen yararlı bir kişilik değildir. bazen azgın sular gibi taşkınlık gösteren kişiliktir.

bu konuda, dünyanın sayılı bilinçli insanlarından, fyodor mihayloviç dostoyevski bile şöyle bahseder;

"ben şahsen ne başlıbaşına ihtirası ne de acıyı tercih ederim. benim için her ikisi de olmalıdır. bazen bir şeyler devirip kırmanın da kendine göre tadı oluyor."

uzun süreli haberleri takip etmenizi tavsiye etmiyorum. aristoteles insan sosyal bir hayvandır der. elbette sosyal soruları takip etmek, sosyal sorunlara çözüm üretmek, sosyal sorunları çözmek gerekir. fakat her sorun ebediyen geçerli bir çözüme kavuşmaz.

turgut cansever çok güzel bir şekilde bu konuyu şöyle açıklar;

" dünyada hiçbir çözüm ebediyen geçerli değildir. açık uçlu, geliştirilmeye müsait, gelecek nesillerin iradesine ipotek koymayan çözümler peşinde olun."

benim düşüncelerim bu şekilde başkaları ne düşünüyor elbette bilemem.
  • yerli haber kaynaklarına bakıpta insanın kendini yıpratması tamamen gereksiz bir davranıştır. çünkü haber diye sunulan ve neredeyse tamamı kötü olaylardan oluşan vakaların %90 ı aslında bizleri çokta ilgilendirmeyen gereksiz küçük şeylerdir.

mesela dünyanın heryerinde ve her zaman insanlar arasında sokakta, mahallede, okulda vs. kavga çıkmaktadır. bu tür olayları ülke meselesi gibi gözümüze sokmaları tamamen saçmalıktır. çok itibar etmeyin.
  • açın a haber izleyin, kendinizi norveç'te yaşıyor hissedersiniz, psikolojiniz de bozulmaz.
  • yaklaşık 3-4 senedir farkında olduğumu hissettiğim durum. hele ki tv kanallarındaki haber bültenleri, yukarıda da söylendiği üzere gereksiz içi boş haber yapmakla kalmayıp bir de manipülatif haber yaparak insanların bilinçaltına bu haberleri nakış gibi işliyor. kendi haberinizi kendiniz takip ediniz, farklı farklı kaynaklardan yararlanınız, medya canavarının bombardımanına maruz kalmayınız.