şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: başlığa bakarak, bu ekonomik krizde, kasvetli ve sıkışık bir salona 30 bin tl vermediğim ve daha samimi ve bence daha güzel bir organizasyonu bütçemi sarsmadan, tam anlamıyla düğün gibi yapmadan organize etmek istediğim için çok ahlaksız, sığır, ayı ve kurnaz olduğumu öğrendim çok teşekkür ederim. entryde bu farkın kişi sayısıyla olabileceğini 4-5 bin'i anladığımı söylememe rağmen, ısrarla bununla yüklenenleri de görüyorum. sağolsun özelden 100lerce yazar destek mesajı attı ve iyi dileklerini iletip, fikirler önerdi. hepsine de yaşadığımız bu şartlar altında kaplerinin güzelliğini koruyabildikleri için teşekkür ederim. saygı çerçevesindeki eleştirilere teşekkür de ettim özelden. ama saygısızlık, küfür ve hakaret hak edecek bir şey yazmadım buraya. kimse de hak etmiyor.

sadece türkiye'de yaşanabilecek über olaydır.

düğün salonu olayına sıcak bakmayan, o gergin havayı sevmeyen, düğün adı altında tonlarca para dökmek istemeyen, bütçesi de kısıtlı bir çiftiz. niyetimiz küçük bir grupla birlikte kutlama yapmak ve alternatiflere bakıyoruz.

bir arkadaşın önerisi üzerine bir günlük villa kiralayabilir, kendimiz dilediğimiz şekilde günü organize edebilir ve kasıntı olmayan bir ortamda mutluluğumuzu sevdiklerimizle paylaşabiliriz diye düşündük. bu hem bütünlüğü hem de maddi koşulları açısından bizim için en güzel opsiyondu. fakat gel gelelim internetteki malum sitelerden günlük kiralık villa ilanlarını aradığımda aslında türkiye'de yaşadığımı bir kez daha yüzüme çarptılar. niyetimiz sonbahara doğru haftaiçi bir gün kiralamak ve organizasyonu biz yapacağız. uygun bir yemek firmasıyla, ses sistemi firmasıyla anlaşarak her şeyi biz organize edeceğiz. kişi sayısı da max 50-60 kişi olacak zaten. hatta o geceyi çift olarak bile o evde geçirme düşüncemiz yok. yani gece boşaltacağız. hatta organizasyonun sebep olabileceği dağınıklık için 2 temizlik görevlisi ayarlayabilir, evi de toparlatabiliriz, muhite rahatsızlık vermemek adına dozunda olan müzik, 11 civarı tamamen kapatılabilir.

ilanın fiyatı 2.250 tl , arayıp görüştüğümde aldığım cevap bu organizasyon için fiyatımız 10.000 tl, wtf? kardeşim sanane, çok basit sanane olm ne yaptığımızdan? demiyoruz ki 50 kişi bu evde kalacak? istersem at sokarım salona? bu fiyat farkının nedeni nedir? tam bir türkiye şark kurnazlığı örneği. şunun hangi ülkede bir örneği vardır allah aşkına. tamam organizasyon dedim, 3 yap 4 yap bu da normal değil de hadi normal diyelim, 10 nedir? hele sonbaharda ve haftaiçi bir gün?

böyle giderse kutlama da yapmayacağız. yazarlardan bir akıl fikir rica ediyorum.

okuma özürlü arkadaşlar için edit: düğün salonu ve organizasyonlarının fiyatlarından ziyade gerginliğini benim gibi sevmeyenler, amacı gösteriş peşinde olmayanlar anlar. sanırım villaları sizin mahallelerin arasında sandığınız için ses olayına takılmışsınız. ayrıca ses olayını aşırı seven biri değilim ve bu çevrede rahatsız olacak çok ev olmasa bile kontrollü olacak. ek olarak sadece 2500 tl verir istediğimi yaparımdan ziyade, bir miktar fark istenebilir ama 5 katı normal mi geliyor size? kısmındayım. bunun neresinde bir kurnazlık yaptım göremiyorum, haksızlığı dile getirmek de mi kurnazlık oldu? yoksa düğün zımbırtısına 100 milyar dökenlerin kuyruk acısı mı bu tepki? küçümsediğiniz 2500 tl'nin de bu ülkedeki insanların yüzde 60-70 inin bir aylık maaşı olduğunun farkına varın. ne çok kraldan çok kralcı varmış.

edit2: çok yazık, bu sözlükte bile kendini düzgünce ifade edemeyen insanlar ne kadar fazla, gerçekten yazık. "dikkat et at sokmasın" , "at sokacak saçın başın dağılmasın" bu mu gerçekten ifade ediş biçiminiz. sakin, düzgün insanlar olarak bir yerde bir kutlama organize etmek için 5 katı fiyat mı ödemek doğrusu? bilmeyenler için anlatayım, 1 gün dahi kiralasan bir sözleşme imzalanır, sana malların sağlam verildiği belgelenir, sen eve en küçük zarar verdiğinde bunu misliyle ödersin. bu noktada eve zarar verip gitmek diye bir durum söz konusu değil. ayrıca biz de dahil hiçbir konuk, evde kalmayacak diyoruz. 50 kişi mi konaklayacağız dedik? siz gerçekten iflah olmazsınız. tek derdiniz bağcıyı dövmek.
  • bu memlekette tuvalet krizi çıksa; ağzını açıp da ‘gelin sıçın’ diyecek şark kurnazları var.
    hepsinin ağzına sıçayım.
  • "istersem at sokarım salona..."

ben de kiraladığım villaya isterse at sokabileceğini düşünen birisine villa kiralamam şahsen...

villa sahibi veya aracının hatası yok ki burada... eşyalı villada 50-60 kişilik organizasyon düzenleyecekseniz bu fiyatlar ucuzdur bile...

düğün vs düşünmüyorsanız arkadaşlarınız ile güzel bir mekanda yemekli bir eğlence düzenleyebilirsiniz ancak düşündüğünüz fiyata mekan kapatamazsınız...

bu arada şimdiden mutluluklar dilerim...
  • karşılıklı bir kurnazlık öyküsü. herkes birbirinden kurnaz olduğu için sizi baş başa bırakmak en iyisi.

edit: bir organizasyoncu, o evi kendisi için kiralayacağını söyleyip 2.500'e kiralar, 50-60 kişilik bir gruba hazırlayacağı organizasyonla 20 ila 60-70 bin lira bandında para kazanabilir. bahsi geçen organizasyon düğün de olabilir, kumar partisi de, orgy de, koko parti de olabilir. bu mülk sahibinin denetleyebileceği bir şey değil.

mülk sahibinin * "organizasyon amacıyla" yapılan kiralamalara bu şekilde yaklaşması çok normal.

aile arasında nişan, doğum günü vb bir amaçtan bahsedilseydi, mülk sahibi fiyatı buraya çekmez konuyu da ticari kullanım olarak değerlendirmezdi muhtemelen. fakat düğün, ses sistemi, organizasyon vb anahtar kelimeler konuyu ticari alana taşıyor.

meselenin özü şudur; herhangi bir malı ticari saikle kiralamak ve bireysel kullanım için kiralamak arasında fark vardır. bu fark fiyata yansır. bu bir çok alanda kullanılan bir yöntem. "personal use" ve "commercial use" tabirlerini neredeyse her alanda görebilirsiniz.
  • villayı 2500'e kiralayıp içine 50 60 kişi sokmayı, ses sistemi kurup etrafı rahatsız etmeyi (2500 lira veriyo o eve ne yapsa hakkı sonuçta!) düşünen başka bir kurnazın hikayesini dinlemiş olduk.

edit: ayrıca ortalık hastalık kaynıyor ne düğünü ne eğlencesi. 50 60 kişinin aynı ortamda olması ne kadar doğru. insanların böyle etkinliklerden götün götün kaçması gerekirken hâlâ düğündü eğlenceydi bunlara kafa yoruluyor. hayret bir şey gerçekten.
  • madem ek para istenmesin istiyorsun neden düğün yapmak için kiraladığını söyledin? söylemeyip kafana göre takılıp gürültüden polis gelmesi ve sokağa atılma riskini alman gerekirdi.
  • turizm krizi başlıklarında türk turiste bık bık diye serzenişte bulunuyordunuz, buyrun efenim işte size türk turist. aslında mevzu tabii ki ırk değil, mevzu coğrafya, mevzu ortadoğu.

belli bir süre ve kurallar çerçevesince kiralık olarak kullanma anlaşması yaptığı yeri fütursuzca bellemekte beis görmeyen zihniyetle karşı karşıyasın. hatta onu, böyle bir hakkı olmadığına inandıramayız da kanımca. parasını verdim kardeşim diyerek sana kendi savunmasını yapacaktır. öyle ya parasını vererek ona sahip oldu. ve bu zihniyetin en nadide göstergesi de şudur; parasını verdim istersem yıkar yok ederim. yoksa güzelleştiririm, başkaları da değerlendirir, daha iyiyi ortaya çıkarırız, birilerine faydam dokunur. bunlar başka cografya alt başlıkları. biz parasını verdiysek yok ederiz. at sokarız burada, at sikeriz!
  • insanoğlunun bir türlü akıllanmadığını gösteren başlık.

bu ülkenin böyle dönemlerde fırsatçılarla dolu olduğu gerçeğini anlamak istemeyerek, hala düğün dernek kutlama gibi yapmazsan ölmeyeceğin şeylerin peşinde koşuyorsan bu fiyatlar bu çileler size müstahaktır. ona buna muhtaç kalmadan yapabileceğin bir şey olsa, yap et. kime ne. fakat fırsatçılığın kol gezdiği yerde hala düğün peşinde koşuyorsan da böyle şeyler için ağlama bir zahmet. ayrıca o atı sokamazsın.
  • sen arayıp düğün mü yapcam dedin? öyle demişsen, tabiki o fiyatı alırsın. berber'e normal gidersen 30, takım elbiseyle gidip bi de damat traşı yap dersen 100 alır.
    başka bir emlakçı ara, villa kiralayacam, biraz kitap okuyup kafamı dinleyecem dersin, temiz temiz kiralarsın.
  • at olarak katılmak istediğim event. ortaya sıçmam söz.