şükela:  tümü | bugün
 • karşılıklı bir kurnazlık öyküsü. herkes birbirinden kurnaz olduğu için sizi baş başa bırakmak en iyisi.

  edit: bir organizasyoncu, o evi kendisi için kiralayacağını söyleyip 2.500'e kiralar, 50-60 kişilik bir gruba hazırlayacağı organizasyonla 20 ila 60-70 bin lira bandında para kazanabilir. bahsi geçen organizasyon düğün de olabilir, kumar partisi de, orgy de, koko parti de olabilir. bu mülk sahibinin denetleyebileceği bir şey değil.

  mülk sahibinin * "organizasyon amacıyla" yapılan kiralamalara bu şekilde yaklaşması çok normal.

  aile arasında nişan, doğum günü vb bir amaçtan bahsedilseydi, mülk sahibi fiyatı buraya çekmez konuyu da ticari kullanım olarak değerlendirmezdi muhtemelen. fakat düğün, ses sistemi, organizasyon vb anahtar kelimeler konuyu ticari alana taşıyor.

  meselenin özü şudur; herhangi bir malı ticari saikle kiralamak ve bireysel kullanım için kiralamak arasında fark vardır. bu fark fiyata yansır. bu bir çok alanda kullanılan bir yöntem. "personal use" ve "commercial use" tabirlerini neredeyse her alanda görebilirsiniz.
 • sapanca'da villa sahibiyim ve ruhsatlı olarak günlük kiraya veriyorum ve yakın zamanda 18bin tl ceza yedim. evdeki müşteri gece benden habersiz eve ekstra 20 kişi daha soktuğu için. sandığınız gibi villa tutayim 50-60 kişi etkinlik yapalım gibi bi olay yok. jandarma eve en fazla 12 kişi alabilirsin diyor ve evde kalan herkesin kimliklerini bildireceksin diyor yoksa cezayı kesiyor ve tekrarı halinde ruhsat iptal ediliyor.
 • bu memlekette tuvalet krizi çıksa; ağzını açıp da ‘gelin sıçın’ diyecek şark kurnazları var.
  hepsinin ağzına sıçayım.
 • villayı 2500'e kiralayıp içine 50 60 kişi sokmayı, ses sistemi kurup etrafı rahatsız etmeyi (2500 lira veriyo o eve ne yapsa hakkı sonuçta!) düşünen başka bir kurnazın hikayesini dinlemiş olduk.

  edit: ayrıca ortalık hastalık kaynıyor ne düğünü ne eğlencesi. 50 60 kişinin aynı ortamda olması ne kadar doğru. insanların böyle etkinliklerden götün götün kaçması gerekirken hâlâ düğündü eğlenceydi bunlara kafa yoruluyor. hayret bir şey gerçekten.
 • at olarak katılmak istediğim event. ortaya sıçmam söz.
 • diyelim yazlığınız var ve bu sene gidemeyeceksiniz ve kiralamak istediniz. aşağıdaki seçeneklerden hepsi sizin için aynı mıdır? hepsini kabul eder misiniz? ederseniz de aynı fiyatı mı verirsiniz?

  a: tanıdığınız evli bir çift kalmak istiyor.
  b: tanımadığınız 2 kişi kalmak istiyor.
  c: tanımadığınız biri yazlıkta 25 kişi ile parti vermek istiyor.
  d: tanımadığınız biri yazlığınıza sonrasında temizlettirmek koşulu ile "at" sokmak istiyor.
 • turizm- konaklama sektöründe global bir kuraldır ve genel olarak birçok işletmede:

  '' bu tesiste kadın veya erkeklerin bekarlığa veda eğlencelerine veya benzer partilere izin verilmez'' ibaresi bulunur.

  yani adamlar der ki,: ''ulan çakal, neyle neyi satın almak istiyorsun? üç kuruş para verip bunun karşılığında üç yüz kişiyi faydalandıramazsın''.
 • at sokarmış. yavaş sok da saçın başın dağılmasın. kimse sizin 60 kişilik parti grubumuzun sorumluluğunu üstlenmek ya da sonrasında çıkan sorunlar ile baş etmek zorunda değil. verdiğiniz sözlerin hiç bir yasal yaptırımı yok, 2500 veririm istediğimi yaparım nasıl bir düşünce yapısıdır? siz hayatınızda hiç tanımadığınız, bilmediğiniz 60 kişiye özel hayatınızda güvenip, iş hayatınızda imzasız belgesiz iş yapıyor musunuz? bir de başka ülkede örneği var mı diyor. var kardeşim, bal gibi de var. airbnb listesinde filtreleme özelliklerinin altında neden etkinliğe uygunluk seçeneği var hiç mi düşünmediniz?

  risk ve sorumluluk para karşılığı olan durumlardır. arada ödenen fark 60 kişilik grubun konaklaması için alınan riskin, olası zararın, sonraki günlerde olası kiralayici kaybının ve bu durumlarla ilgilenmek için harcanan ekstra zamanın karşılığıdır.

  genç çiftimize buradan mutluluklar diliyoruz. fiyatın artmasını istemiyorsanız ya etkinliğe uygun ev kiralayın ya da gizli gizli yapın düğününüzü, biraz heyecan olur.
 • madem ek para istenmesin istiyorsun neden düğün yapmak için kiraladığını söyledin? söylemeyip kafana göre takılıp gürültüden polis gelmesi ve sokağa atılma riskini alman gerekirdi.
 • kulağa daha çok; "düğünü beleşe getirmek için villa kiralama kurnazlığı" gibi gelen fikir.