• yalnızca bir gün kullanılıp atılan (veya öyle olması gereken) lenslerdir. bunlardan bol bol alırsınız; düştüğünde, yırtıldığında dert etmezsiniz. özellikle aylık lenslerle sorun yaşayan, gözleri çok hassas kişiler tarafından kullanılır. fiyat olarak da kıça kaçan cinstendir.
  • geceleri lensle yatmanın, 7/24 lens gözde dolaşmanın yaratabileceği risklerdense tercih edilebilir bir ürün, günlük kullan-at lensler. soflens daily, ciba dailies ve 1 day acuvue piyasada bulunabilecek markalardan. bu tek kullanımlık lensler 30'lu kutuda satılıyor, fiyatı çift başına (1 günlük) 2-3 tl gibi bir fiyata geliyor. her gece yatmadan önce çıkartıp atıyorsunuz. ayda 2 kutudan ortalama 70-80 tl gibi bir rakamı ömür boyu kira öder gibi her ay ödüyorsunuz. özellikle benim gibi gözleri aşırı hassas olup denediği hiçbir lensle istediği uyumu sağlayamayanlar için işe yarıyor. yine de mükemmel değil.
  • dailies total 1 isimli olanını tek geçerim. gözleri aşırı hassas olan insanlar için birebir.
    diğerlerine göre pahalı olmasına pahalı ama lens solusyonu derdi de kalmayacağından, fiyat farkı ona göre hesaplanabilir. çoklu kutu alınca sağlam indirim oluyor.

yıllardır aylık lens kullanmış ve daha sonra her çeşit günlük lensi denemiş biri olarak, alerjik ve hassas bünyeler için altın değerindeki lens budur diyebilirim...

özellikle bi yerlere düştüğünde ya da gece yatarken "at gitsin" olayına hayranım günlük lensin. gece uykulu uykulu yatağa yatıp her yeri hala net gördüğünü farkedince lensleri çıkarmak için ağlayarak ve sürünerek banyoya gitmek yerine, bi peçeteye çıkarıveriyorsun, sabah kalkınca atıyorsun. mis.
    master of üşengeçlik.
  • yıllarca lens kullanmanın sonucunda gözlerde kuruluk ve alerjik reaksiyon kronikleşince doktor tavsiyesiyle kullanmaya başladığım lens türü. keşke daha önce kullansaymışım. fiyatı pahalı evet ama solüsyonla, lens kabıyla uğraşma derdi yok hem de oldukça temiz ve hijyenik.
    (bkz: acuvue trueye)
  • yaklaşık 6 yıldır lens kullanıyorum, son bir aydır günlük lens deniyorum. düşüncelerim şu şekilde.

öncelikle nasıl karar verdim almaya, yine uzun yıllar lens kullanmış ve yakın zamanda gözünü çizdirmiş (bkz: retinayı çizdirmek) bir arkadaşım tavsiye etmişti. kendisinin işi sürekli okumasını gerektiriyor, benim de sürekli bilgisayar başında olduğumu düşünürsek benzer yaşam standartlarımız var ve 8 saat aralıksız okuma yaptığında dahi sıkıntı yaşamadığını söylemişti. bunun ardından gelen doktor kontrolümde sordum böyle bişey varmış diye o da kesinlikle tavsiye ederim hatta johnson & johnson almanı öneririm dedi, iyi dedim ben de şu ve şu çeşitinden birer kutu aldım. lensci.com un reçeteli satış şeysinden ötürü indirimle felan 90 tl gibi bişey ödedim bu 2 kutu(30 çift) için. bir önceki lens alışverişimde, yine aynı sitede 3 kutu alana 1 kutu bedava gibi bir kampanya ile 200 tl ye bir yıllık lens aldığımın altını çizmek isterim.

ilk olarak kullanmaya moist olandan başladım, ilk 1 hafta falan inanılmaz acı çektim. daha önce de dediğim gibi 6 yıldır lens kullanıyorum, böyle zulmü bi de ilk kullandığımda çekmiştim. lens resmen gözümün içinde fıldır fıldır döndü, batma yaptı. takması ise inanılmaz zor, bişey bulaşsa çıkarıp temizleyip takamıyorsun çünkü hemen yapışmaya meyilli. baya zorlandım yani. kalan sürede ise gözümün içinde dönmesi ve batması geçti gibi ama aylık lensden farklı bir etkisini görmedim.

yaklaşık 1 haftadır true eye olanı kullanıyorum, bunda göze oturmama ya da batma gibi bir sorun yaşamadım. geçenlerde 21 saat kadar kaldı gözümde yine batmadı, hah dedim olay budur. ama bunda da şöyle bir sorun var, parmak izi bile kalıyor üzerinde, çoğu zaman kataraktlı gibi dolaşıyorum. onca sene çantasına solüsyon taşımayan bana kutu kutu solüsyon yedekletti yaşam alanlarıma. bir de diğerinden daha yapışmaya meyilli, çıkarır çıkarmaz katlanıyor, ayır ayırabilirsen. şu ana kadarki düşüncem, evet batma problemi kesinlikle olmuyor ama yine de eksi yanları çekilmez diye düşünüyorum.

son olarak, zaten defalarca belirttim ama, bir daha günlük lens alır mıyım, almam diye düşünüyorum. hem 6 katı kadar para ödeyip hem de anlattığım eziyetleri çekmek çok akıl karı değil bence. bugüne kadar en çok memnun kaldığım lens şu oldu, muhtemelen yine onu alırım. 21 saat kullanmam gereken durumlarda da artık kemik gözlük candır diyorum.

dipnot: acueve advance uzun süre kalınca gözde uyku getiriyor. ama bir çıkarıp, yıkandıktan sonra takılırsa sorun çözülüyor.
  • 6 aydır sadece halısahada maçlarda kullandığım lens. hiçbirşey olmuyor çatır çatır oynuyorum 3d kalitesinde.
  • aylık lense oranla kullanımı çok daha rahat olan lenstir.
    6 yıldır, aylık lens kullanıcısıydım. bu süreçte de piyasadaki birçok markayı denedim. gözlerimde kuruluk olmasının da etkisiyle 4-5 saatten sonra hep batma sorunu yaşadım. yeri geldi lensimi pis pasaklı yerlere düşürüp atmaya kıyamadım, solüsyonda 5 saniye sallama yöntemiyle strelizasyona girişip sonra gözüme taktım. bazen lensimi kutusundan çıkarmadığım halde çizilmiş olan lensle dünyayı görmeye çalıştım. açtıktan 1 ay sonra atmam gereken lensi bazen de 'doğru düzgün takmadım nasıl olsa' deyip 3 ay kullandım.
    vee geçen ay ilk defa günlük lens kullanmaya başladım;
    ne batma derdi var, ne elinden düşürdüğünde içini parçalaması var, ne seyahate gittiğinde koca solüsyonu taşıma derdi var...
    bu lensler oksijen gecirgenliği yönünden genel olarak çok daha yüksek ve lenslerin daha ince bir yapısı var. bu da gözün kuruyup, lensin batmasını daha aza indirgiyor. müşteri memnuniyeti öneminin zirve yaptığı (bkz: lens market)ten aldığım (bkz: bio true) yu hatta birçok zaman gözümde unutuyorum. günlük lenslerin diğer entrylerde yazıldığı gibi yapısı aylık lenslere göre daha yumuşak ve ince. fakat öyle vıcık vıcık, parmaklanmıyor, gözde yok oluyor, çıkartması zor gibi durumları ben yaşamadım.
  • diğer lenslere göre daha yumuşak mı esnek mi cıvık mı, öyle bir şey işte. diğer lensler, parmak ucumdayken üzerine solüsyon damlatıp takabiliyorken, bu tek damla solüsyonda acayip şekillere girip yere düşebilmekte. hiç şimdi bana "o senin beceriksizliğin" demeyin. öyle.
  • yorumları okuyunca çok kararsız kaldım, kimisi çok olumsuz demiş kimisi çok olumlu.

1 senedir aylık kullanılan lens kullanan bir kişi olarak denemek için bugün 1 kutu aldım kullanınca editleyeceğim.

editlerim:

kullandığım lens markası acuvue oasys hydraluxe içinde 30 adet lens bulunuyor yani 15 çift - 100 tl ye aldım, bu da demek oluyor ki aylık lens maliyetiniz 200 tl :( şimdi çok pahalı hakkaten ama ben daha önce acuvue oasys aylık kullanılabilen günlük tak çıkar lenslerini kullanıyordum, bir süre sonra gözlerimde hafif kuruluk yaptı ki haftasonları hiç takmam lens ama bilgisayar ekranına çok fazla bakmak durumunda olduğum için göz kuruluğu kaçınılmaz oldu..

şöyle diyeyim lensin takması çıkarmasında diğer yazar arkadaşların dediği gibi bir farklılık yaşamadım açıkçası, aynı şekilde takılıp çıkarılıyor. zorlanma yaşamadım, çıkarırken zorlanma yaşamamak için systane göz damlası edinmekte fayda var. gözü kayganlaştırıp alınmasını inanılmaz kolaylaştırıyor.

kişisel tavsiyem , göz kuruluğu yaşıyorsanız, 1 kutu edinmekte fayda var, göz hassaslaştığı günlerde 1-2 gün bunları kullanıp daha sonra yine eski lenslerinize dönebilirsiniz.

artıları :
    - kuruluk olayını çok fazla yaşamıyorsunuz.
    - eve geldiğinizde solisyon kabına koyma derdi yok, direk çöpe atıyorsunuz.

eksileri:
    -pahalı, çok pahalı :)
    -solisyon taşıma derdi yok diyorlar fakat oldu da gözden çıkarmak durumunda kaldınız yada düştü diyelim, solisyon olmadan veya yedek lens olmadan yine sıkıntıdasınız. o yüzden çok aşırı olumlu da bakmıyorum.

*ilave aklıma geldikçe yazarım.
  • allahın cezası lens çeşidi.

8 yıldır aylık lens kullanıyordum. hiçbir şikayetim yokken, doktorum da lens kullanışımdan memnunken rahat battı heralde, dedim ki günlük lens daha hijyenik daha sağlıklı ondan kullanayım, en azından yazın tatilde falan.
    kullanmaya başladığımdan beri her akşam bu lensi çıkarmak işkence. aylık lensleri 2 saniyede çıkaran ben, bunları dakikalarca uğraşıp gözlerim kanlanana kadar zor çıkarıyorum.
hesabın var mı? giriş yap