• stefan zweig'ın terekesinde bulunan dokuz defterden oluşmuş ve ilk kez 1988 yılında almanya'da yayımlanmiş kitap.
  (bkz: stefan zweig)
 • kafkanın da günlükleri var
 • cem yayınevinden iki cilt olarak yayınlanan süper kafka eserleri.
  okuduktan sonra, eskiden tuttuğum günlüklere götümle gülmeme sebep olmuştur..
 • miguel de unamunonun sel yayıncılıktan yayınlanan toplumsal düzene, burjuvazi toplumuna ve biçimci insanlara karşı eleştirilerinin yer aldığı kitabı
 • " hiç vaktim olmayıp içimde de öylesine bir telaş bulunduğundan bir şey yazıp çıkaramıyorum. bütün günüm boş olup sabahsı tedirginliğim öğleye kadar varlığımda büyüyerek akşama yorgun düşebilse, o zaman belki uyuyabilirdim. ama şimdiki durumda söz konusu tedirginliğe kala kala akşamın alacakaranlığından bir tek saat kalıyor ve bu saatte tedirginlik şöyle bir güçlenir gibi oluyorsa da üzerine bastırılıp çökertiliyor derken, geceyi yararsız ve ziyankâr eşeleyip duruyor. uzun süre katlanabilecek miyim? katlanmamın yararı olacak mı? sonra, gereken zamanı ele geçirebilecek miyim? ''

  günlükler 17 ekim 1911 - f.kafka
 • -bir elma ile ifade bulan insan! devinimsiz bir elmayla! eger bana, yani bir yazara, bir saire kendimi bir elmayla anlatmam gerektigi soylenseydi oturup asagilanmis bir halde aglardim.
  (bkz: miguel de unamuno)
 • -koylu neden dogayi hissetmez bilir misiniz? o etrafini algilamayacak kadar doganin icindedir, onunla kavgaya tutusur, onunla yasar ama ona tapmaz. gunesin dogusunu ve batisini turistlere birakin. koylunun yasaminda her sey siradandir, yani etrafindaki hicbir sey ona ilginc gelmez. eger koylu bir seye hayransa o koy degil, kenttir. tanri ona bir makine olarak gozukur, yol kenarindaki bir kavak olarak degil.
  (bkz: miguel de unamuno)
 • (bkz: stefan zweig)

  yüzyılımızın önde gelen düşünür ve yazarlarından stefan zweig'ın türkçede ilk kez yayımlanan günlükler'i, birinci ve ikinci dünya savaşlarının acılarına tanık olmuş, bu acıları derinden yaşamış bu duyarlı insanın, yaşadığı dönemle ilgili düşüncelerini, iç dünyasını açıkça ortaya koyan birer belge niteliğinde. yaşamının son yıllarını önce ingiltere'de, sonra da brezilya'da gönüllü sürgünde geçiren, sevdiği insanlardan, alıştığı çevreden uzak düşen, dünyanın çöküşüne, inandığı, değer verdiği kavramların yıkılışına, bozuluşuna daha fazla katlanamayacağını düşünerek karısıyla birlikte 1942 yılında intihar eden zweig, özellikle ikinci dünya savaşı öncesinde ve savaş yıllarında, asla onaylamadığı, nefret ettiği hitler'in ırkından gelmenin acısını taşımak yanında, dünyanın içine sürüklendiği felaket ortamına dayanamadığı için de melankoli sınırlarına dayanan bir karamsarlığa düştü. stefan zweig'ın terekesinde bulunan dokuz defterden oluşan bu günlük, ilk kez 1988 yılında almanya'da yayımlandı. bu büyük yazarın iç dünyasına ve özel yaşamının perde arkasına ışık tutan günlükler'in, kendisini tanımamıza ve yapıtlarını besleyen temeli değerlendirmemize yardımcı oluyor.
hesabın var mı? giriş yap