şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gun powder)
 • bu isimle cay var. yesil cay. kucuk kucuk toplar halinde sarilmis cay yapraklarini baruta benzetmisler herhalde ki adi bu. ha bi de sicak suyun icinde zbam diye aciliyorlar, ordan da cagrisim yapmis olabilir. icinde patlatmak gibisinden.
 • 17. yy'da geçecek olan yeni bbc dizisi. kadroda kit harington, peter mullan, liv tyler ve mark gatiss var.
 • 1605 yılında kral james’e * yapılan suikast girişimini konu alan 3 bölümlük mini bbc dizisi. senaryosunu ronan bennett yazdı. yönetmen koltuğunda, j blakeson oturuyor. kit harington dizide, suikasti yöneten robert catesby karakterini canlandırdı.
 • fragmanı yayınlanmıştır.
 • 5 kasım gelirken yayına girmiş. liv tyler ı bu kilolarla da olsa görmek güzel mi değil mi bilemedim. bir stealing beauty izlemek lazım arkasından...
  bbc dizisi; en kötüsünün bile bir standardı var; ki bu dizi kötü değil, mekanlar kostümler yeter.
  ama en güzel yanı 3 bölümde bitmesi.

  kit harrington , jon snow 'un devamını oynuyor, dizinin de yapımcılığını üstlenmiş.
  --- spoiler ---

  jon snow daenerys'e gittiği gibi ispanya kralı'na gidiyor ittifak için ama istediğini alamıyor bu defa
  guy fawkes da maskesindeki haline benzemiyor (bkz: v for vendetta)
  --- spoiler ---
 • bilinen bir öykü: guy fawkes, robert catesby'nin ve adamlarının parlamentoyu bombalayıp kralı öldürmeye çalışmaları. bilinen dememin nedeni bu öykünün popüler film v for vendetta'da anlatılıyor olması ve guy fawkes'u sosyal medya kullanan çoğu kişinin tanıyor olması. hepi topu 3 bölümden/3 saatten oluşuyor dizi. ekşi sözlük'e ingiltere'den bağlanan şanslılar, bbc'nin sitesinden 3 bölümü arka arkaya izleyebilirler. biz türkiye'de yaşamak zorunda olan şanssızlar 2. bölüm için sonraki cumartesiyi beklemek durumundayız, tabii güzide bir vatandaş diziyi torrente yüklemezse. 1. bölüme dönersem... 3 bölümle sınırlandırıldığı için öyküye şak diye gerilimli bir şekilde girdiler. 15 dakikalık gerilimli sekansı vahşi sekanslar takip etti. robert'ın neden suikast yapmak istediği bu ilk saatte anlatıldı. lakin şöyle bir eksiği olacak gibi görünüyor: karakterler pek derinleşemeyecek. mesela robert'ı ilk bölümde pek tanıyamayadık. suikast hazırlığı, kralın katolikleri katletmesi, suikast, yakalanma derken pek tanıyamayacağız gibi görünüyor. yani aksiyona ve gerilimli sekanslara abanacaklar diye düşünüyorum. aslında ortada 8 bölümlük malzeme var. 3 bölüm bu öykü için az kalacak. dolayısıyla ortalamayı aşacağını pek düşünmüyorum ama her türlü gideri var dizinin. kit'i jon snow'dan ayırıp robert olarak görmekse zor hakikaten.

  edit: tüm sezonu yayınlanmış. 2. bölümü de izledim. aksiyona abanacaklar demiştim ama öyle olmadı. yavaş tempolu, game of thrones gibi daha çok diyaloglara odaklanan, politik oyunlara-çıkarlara değinen bir bölüm olmuş. sadece finalde aksiyon vardı. gene de keyifli bir bölümdü. fakir adamın game of thrones'u diyebilirim. zira got kadar kaliteli değil. diyaloglar, öyküler ve karakterlerin işlenişi, setler ortalama. bunun nedeniyse düşük bütçeli oluşu, bir de sadece 3 saatten ibaret oluşu. bu arada liv tyler'a yazılan diyaloglar fazla shakespeareyen olmuş, diziye oturmamış [sanki?]. son olarak kit harington dizinin sadece başrolü değil, yapımcısı ve yaratıcısıymış. bunu bilmiyordum, jenerikte created by bölümünde görünce şaşırdım. neyse 3'ü de izleyip diziyi bitireyim.
 • bakalım kit harington ne kadar başarılı bir oyuncu. jon snow olurken iyi. başka karakterlerde görelim seni yarraam.
 • en sevdiğim filmlerin arasında olan v for vendetta'nın bir nevi dizi versiyonu. guy fawkes'u içinde barındıran dizi. bu akşam diziye başlamayı düşünüyorum.

  (bkz: penny for the guy)