şükela:  tümü | bugün
 • jared diamond'in tubitak yayinlarindan cikan, kültürler ve toplumlar arası farkları temellerinden sorgulayan, "neden avrupalılar amerikayı keşfetti, amerikalılar avrupayı keşfedemedi?" veya "hastalıklar toplumların ilerlemesi üzerinde ne kadar etkili?" gibi sorulara cevaplar arayan bir kitabı.
 • tubitak kitabi.
  (bkz: tas makas kagit)
 • itüde technology and human development projects* dersi için ingilizce versiyonu ders kitabı olarak kullanılmaktadır.
 • tübitak popüler bilim kitaplarinin 173 numarali kitabi olan ve cevirisi ülker ince tarafindan yapilan kitabi. buyurun arka kapak yazisi da aha asagida

  "neden avrupalilar amerika'yi kesfetti de amerikalilar avrupa'yi kesfetmedi?" bu basit sorunun ardinda insanligin mö 11.000'den günümüze tarihi gizli. fizyoloji profesörü jared diamond, tüfek, mikrop ve çelik'te, aklimiza gelmeyen, geldiginde çocukça buldugumuz sorularin yanitlarini arastirirken, tarimin baslamasindan yazinin bulunusuna, dinlerin ortaya cikisindan imparatorluklarin kurulusuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adimi ayrintisiyla inceliyor. insan topluluklari arasindaki farkliliklarin, esitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye calisarak sorguluyor; günümüz dünyasini biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor... biyoloji, jeoloji, arkeoloji, cografya gibi degişik bilim dallarindan beslenen, "batili" kosullanmalardan arinmis, gelecegi gösteren bir tarih kitabi.
 • guns germs and steel: the fates of human societies. cografya ve fizyoloji profesoru jared diamondin insanligin son buzul caginin sona erdigi 13000 bin yil oncesinden gunumuze medeniyet tarihi ve toplumlar arasindaki gelisim farklarinin sebeplerini inceledigi, irkci soylemlerden ve avrupa merkezli bakis acisindan uzak pulitzer odullu kitabi.
 • gerçekten başucu kitabı olacak nitelikte bir eser.. kitabın dili; konu çok ayrıntılı ve disiplinler arası olmasına rağmen anlaşılır ve net.. arka kapaktan: "insan toplulukları arasındaki farklılıkların eşitsizliklerin nedenlerini temellerine inmeye çalışarak sorguluyor günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor.." tubitak jared diamond`un bu kitabını bir hayli uygun fiyata satışa sunmuştu..
 • türkçe çevirisi için (bkz: tüfek mikrop ve çelik)
  şu an baskısı tükenmiş olsa da, elbet bir baskı daha yapacaktır.
 • emre kongarın derslerinde mutlaka okunması gerekli diyerek tavsiye ettiği kitap. ayrıca kitabı okuyunca ders daha iyi anlaşılıyormuş, doğruymuş.
 • 610 sayfa olmasina ragmen insani kendine esir edebilen guzide kitap. jared diamond ve tarihin insani dumurdan dumura surukleyen gercekleri.
 • bu kitabı okuduktan sonra amerikalıların mezopotamya uygarlığına niçin düşmanca baktıklarını ,niçin ırak'ı talan ettiklerini anlamak kolaylaşıyor...
hesabın var mı? giriş yap