şükela:  tümü | bugün
 • veya koszeg kuşatması, osmanlı imparatorluğu ile avusturya arşidüklüğü arasında yapılmıştır.

  avusturya saldırısı
  ı. süleyman'ın viyana'yı 1529'da kuşatması sonucu ferdinand 1530'da güç gösterisi yapmak için bir karşı saldırı gerçekleştirdi. ı. süleyman'ın 60.000 kişi civarındaki güçlü ordusuna karşı yürüdü. tuna yakınlarına kadar ele geçirerek yürüyen ferdinand saldırı için hazırlıkları tam olarak bitirdi. stratejik yerleri ele geçirdi.

  koszeg kuşatması
  1532'de 60.000 kişi civarındaki ordusu viyana'yı kuşattı. ferdinand 700 asker dışındaki tüm askerlerini geri çekti. 700 askeri köszeg'i savunması için bırakmıştı. ı. süleyman kaleyi 700 kişinin savunduğunu öğrenince bir bölüm askerini kaleye doğru saldırttı. ancak başarılı bir savunma sonucu kale alınamadı. bu da osmanlı imparatorluğu için bir yenilgi oldu. kaleyi ağustos'a kadar kuşatmasına rağmen başarı alamayan bir bölüm osmanlı birlikleri ağustos yağmurları ile kuşatmayı kaldırdı.

  barış ve savaş
  ferdinand ve ı. süleyman arasında bir anlaşma imzalandı. o anki sınırlar korunuldu ve macaristan yine de osmanlı hakimiyeti altında kaldı.

  osijek kuşatması
  bu anlaşma jános zsigmond zápolya'yı tatmin etmedi. ferdinand sınırlara birlik sevkıyatına başladı. ancak osmanlıların güçlü ordusu karşısında geri çekildiler. kuşatma uzun sürmedi ve iki taraftan da çok kayıp verilmedi. daha sonra içerisinde avusturya (habsburg) donanması da bulunan haçlı donanması preveze'de osmanlılara yenilince ı. ferdinand osmanlı'ya hiç yanaşmadı. osmanlılar daha sonra tuna nehri'ni de ele geçirdi.

  kaynak