• 13 temmuz'da viyana'da ernst happel stadion'da sonunda canli canli bir guns n' roses konseri izleyebildim, her ne kadar buna 30 yil gec kalmis olsam da. eksileriyle artilariyla notlarim asagida:

- axl'in ahi gitmis ama vahi bile kalmamis. ac/dc'ye konserlerde katildiginda sanki biraz daha toparlamis gibiydi, simdi vaziyet daha kötü. eski güzel günlerin, ergenligimizin hatrina dinledik.
    + slash ve duff hala tas gibi; hem fizik hem gitar calis olarak. hic sekmediler.
    - gereksiz coverlar ve 90'larin ortasinda pilleri bittikten sonra yaptiklari kötü sarkilardan bazilarini hala calma israrlari sürüyor, konserin havasini bozuyor böyle seyler.
    + en iyi 10 guns n' roses sarkisi nedir diye soracak olursan yapacagim listedeki 10 sarki da calindi, sahsi listemi sahsi sarki "nick"lerimle birlikte birakiyorum:
    10. "the slow" patience
    9. "the terminator" you could be mine
    8. "the unforgotten" nightrain
    7. "the bomb" paradise city
    6. "the closer" rocket queen
    5. "the devastating" civil war
    4. "the hit" sweet child o' mine
    3. "the epic" november rain
    2. "the entrance" welcome to the jungle
    1. "the indispensable" estranged

degdi mi, degdi. olmasaydi hep eksik kalacakti zira. bir de böyle oturarak konser izlemek güzel seymis vesselam, ayakta saatlerce dikilince artik belimiz agriyor evladim.
  • youtube’daki şarkılarını ve kliplerini her gün açıp dinlediğimiz için izlenme sayısında çok ciddi bir katkımız var.
    ha deli misiniz niye her gün açıp dinliyorsunuz diye soracak olursanız, 3 yaşındaki veledimiz guns n’roses, europe, queen ve acdc fanı olup çıktı. evde faynıl kantdaaa diye nara atarak geziyor. umarım büyüyüp de hayranı olduğu grupların ya dede ya da mevta olduğunu öğrenince çok üzülmez.

bu arada, rap müziğin yükselişine inat çocuğa rock dinletiyoruz ama inşalla okula başlayınca yüzümüzü kara çıkarmaz. malum büyüdükleri çağda ne popülerse ona yöneliyor çocuklar. şu rap müzik çağı ne zaman bitecek dört gözle bekliyorum ama sanırım daha çok beklerim.
  • bi grup çok güzel müzik yapıpta tutulmayagörsün, müzik ukalalığı yapmak için pusuda bekleyen dangalakların eline geçer koz.guns da bundan nasibini almıştır.canavar gibi müzik yaptıkları halde, lamer diyerek egosunu tatmin etmek isteyenlerin boy hedefi olması, maalesef onları yakından tanıdıkça önemini yitirecektir.'5 sene sonra dinleyeceğimiz gruplardan birisi.(25 sene sonra okursanız, 5 sene sonra felan diye değiştirin.)
  • glam değil, punk değil, grunge değil, thrash değil, country değil. sadece guns 'n fuckin roses.
  • november rain 'den sonra sweet child o mine klibi de youtube'da 1 milyar izlenmeyi geçmek üzere olan grup. yarına 2 klibi 1 milyar izlenmeyi geçmiş olacak.

zamanında kim daha büyük diye lise sıralarında, dergi köşelerinde, müzik tv'lerinde karşılaştırıldığı bon jovi, nirvana, metallica, rhcp vs gruplar arasında daha tek klibi 1 milyar izlenen grup yok.

en yakın klipler smells like teen spirit 965 milyon, bon jovi it's my life 783 milyon, nothing else matters 658 milyon, rhcp californication ise 624 milyonda.

demek ki neymiş? aradan geçen 30 yıla rağmen değişen pek bir şey yok, onca popçunun, rapçinin, taylor swift'lerin, rihanna'ların, ed sheeran'ların arasında hala hard rock'ın bayrağını taşıyan en büyük grup, guns n' f'n roses.
  • (2000 - lars ulrich basın açıklamasından)

"napster bize sormadan müzik kaçakçılığı yapan bir firma. iznimizi almadan sanatımızı indirmeye açıyorlar ve bu bizi hasta ediyor."

(2016 - peter mensch, metallica menajeri açıklaması)

"youtube şeytandır... youtube'da çalınan parçalar üzerinden bize hiç para ödenmiyor. birileri acilen youtube konusunda bir şeyler yapmalı, yoksa hepimiz mahvolacağız."

--------------------------

(1991 - rolling stone röportajı)

muhabir: use your illusion'ları neden çift albüm olarak çıkardınız?

duff: iki yakın arkadaş plak dükkanına gitsin, çok paraları yoksa biri illusion 1'i alsın, diğeri 2'yi. sonra da eve gidip albümleri birbirlerine kopyalasınlar istedik...

(2006 - new york konseri)

axl: albüm* daha piyasaya çıkmadı ama bütün şarkıları biliyorsunuz. indirdiniz değil mi?
    seyirci: (gülüşmeler)
    axl: ben de öyle yaptım, sorun değil.
    seyirci: (daha çok gülüşmeler)

---------------------------

anlayış farklı, kültür farklı, felsefe farklı...
  • gitaristinin cogu zaman vokalistini hatta direk kendisini bile tanimadigi grup.. "her gün aynaya bakiyorum, sen de kimsin diyorum" -slash '92-
  • axl rose'un yaşadığı ciddi bir hastalık yüzündenmeme material haline gelen sesinin sonunda iyileşmeye başladığını gördüğümüz gruptur.

bu bir kaç ay önceki hali:
    https://www.youtube.com/…vcelng&ab_channel=bbcmusic

bu da son hali:
    https://www.youtube.com/…i2cig&ab_channel=thatmjguy

pesler düzelmiş, tizleri ve normal oktavları da zamanla düzelir diye düşünüyorum. şimdi geriye, bu gruba hastası olduğumuz o raw blues/street rock ruhunu veren iki kişiyi, yani izzy stradlin ve steven adler'ı geri getirmeleri kalıyor, kırmayın bizi artık, dönün orjinal line-up'a.

bu da orijinal kadro hali:
    https://www.youtube.com/…nnel=gunsnroseslegendas80s
  • rock n coke dedikoduları dolanıyor etrafta. %100 yalan, çünkü ben başlatım o dedikoduyu 1 ay önce. her şeye inanmayın olm.
  • seneler sonra bile bir don't cryın nakaratı, bir november rainin introsundaki piyano, bir knocking on heaven's doorun notaları notalarına soloları, ne biliym bir patience, bir sweet child o mine, bir yesterday, bir welcome to the jungleın haşin ritimleri, aklımızdaysa, sokakta yürürken bile çota diye hatırımıza gelip dımbırdata dımbırdata yürüyosak bu grup büyük gruptur ..zamane clubberları bilmez tabi böylesi hissiyatları..tosbağalar..
hesabın var mı? giriş yap