şükela:  tümü | bugün
 • vedat türkali'nin bir gün tek basina adli romanindaki isim.
  romanin konusunu filan düsünürsek göksel, tanrisal gibi sel ekiyle uydurulan, gün gibi bir anlama da sahip olmasi olasi isim. günseli ile karistirilan isim * *
 • adımların sağlam ve düşünerek atan, bakan, okuyan, gören, eleştiren,tavır koyan, inanmış ve adanmış ideal bir devrimci prototipinin ardındaki özlemleri ve çatışmalarla dolu iç dünyası ile resmedilmiş bir gün tek başına romanının kahramanı. aynı zamanda gelmiş geçmiş vedat türkali kahramanları arasında en dürüst ve en erdemli olan.
 • kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin ilk yerli otomobili. ydü inovasyon merkezi ve ar-ge ekiplerinin otomotiv mühendisliği ile çalışmasıyla ortaya çıkarıldı.

  özellikler
  - tam şarj ie 350 km yol yapabiliyor, şu andaki maliyeti 17,4 türk lirası.
  - 100 kilometrede 4,9 türk lirası harcıyor. normal bir araca göre %80 tasarruf sağlamakta.
  - 75 kw gücünde elektrikli motora sahip. bu değer normal bir araçta 102 beygire tekabül etmekte.
  - pil kapasitesini 500.000 kmnin ardından %90 koruyabilmekte
  - 0-100 hızlanması 8 saniye almakta
  - maksimum hızı 150 km ile sınırlandırılmış.

  https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…b&oe=587193de
 • elektrikli otomobil üretecek olan kuzey kıbrıs merkezli firma.

  ilk modeli için (bkz: günsel model 1)

  bilgi almak için
 • 6 yıldır üst üste tübitak güneş enerjili araba yarışlarını kazanan istanbul üniversitesi socrat ekibinin katkılarıyla geliştirilen kıbrıs'ın ilk yerli üretim elektrikli otomobili.

  (bkz: erkan atmaca)
 • yakın doğu üniversitesi tarafından üretilen kktc'nin ilk yerli otomobili. ayrıca bir gün tek başına romanındaki muhteşem kadın karakterin ismidir.

  http://www.kibrisgazetesi.com/…limiz-tanitildi/3381

  https://www.youtube.com/watch?v=ldwgtcbkd7u
 • anavatan bir yerlerden aşırma otomobil yapadursun(ki onunda şu aralar yapılıp yapılmadığı meçhul) kktc kendi tasarımıyla sıfırdan bir otomobil yaratmayı başarmış. tarz olarak çok hoşuma gitti, teknik özelliklerden pek anlamam ama ilk defa otomobil üreten bir ülke için fena değil gibi geldi. kısıtlı kaynaklara rağmen böyle başarılı bir projeyi hayata geçirenleri tebrik ederim, kısa sürede seri üretime geçilmesi ümidiyle.

  https://t.co/ku37keufh8
 • kktc'nin ilk yerli arabası günsel tanıtıldı

  --- spoiler ---

  teknik özellikler

  günsel’in teknik özelliklerini de ayrıntılı bir şekilde anlatan doç. dr. günsel, “dolu bir batarya şarj ile günsel 350 km yol yapmaktadır. bu yolculuğun maliyeti bugünkü elektrik birim fiyatları dikkate alındığında ise 17,4 türk lirası olacak. bir başka hesapla 100km’yi 4.90 tl ile kat edebilecek. sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla %80 üzerinde tasarruf sağlamıştır. günsel 75kw elektrik motora sahip yaklaşık olarak 102 beygir gücüne denk geliyor, 100 km hıza 8 saniyede çıkıyor ve jeneratif fren sistemine sahip. alüminyum şase ve kompozit gövdeye sahip. elektrikli motora sahip olduğu için bakım ve kullanımı oldukça kolay.

  --- spoiler ---

  günsel
  (bkz: günsel model 1)
  günsel - yerli otomobil - sessizliği sür
 • önden darbe yemiş gibi durmaktadır.