şükela:  tümü | bugün
 • en alttakiler (ganz unten) adlı kitabında almanyadaki türk işçilerinin dramını anlatan ve ülkemizde bir hayli popüler olan gazeteci-yazar.
 • türk işcisi kılığına girerek edindiği deneyimlerini yazan yazar
 • türk işçisi kılınığında yaşadığı deneyimlerle kitap yazmış ve bu deneyimleri filime çekmiş olan alman gazeteci. fransada bu eserlerinin ismi tete de turc.
 • ganz unten * kitabi icin turk kiligina girdigi donemlerde; iri yari ve tam hitler in istedigi olculerde bir alman kalibinda olmasina ragmen, thyssen de nazilerden bir araba sopa yiyen ve turk kiliginda gittigi cdu - csu bavaria eyalet kongresinde kendini -mhp lideri turkes in ozel temsilcisi -olarak yutturacak kadar basarili bir makyaj yapmayi -kara biyik, siyah peruk, dusuk omuzlar vb- beceren
  ancak son yillarda bati almanya da hemen tum solculara yapildigi gibi eski ddr - stasi ajani oldugu iddialari ile cebellesmekte olan bol odullu gazeteci, yazar
  (bkz: thyssen)
 • 1942 doğumlu alman yazar.
  1963 yılında vicdani redci oldu ve silah altına alınmayı reddedince federal alman ordusu kliniğinde "gözetim altına" alındı. "savaşta ve barışta yararlanılamayacak anormal kişilikli bir insan olduğu gerekçesiyle" taburcu edildi...

  büyüklü küçüklü çeşitli firmalarda çalıştı, çalıştığı firmalarda olayın arka planını gösteren kitapları yazmak için delliller topladı ya da çalışırken yaşam ona bolca deliller sundu. onu işe almak bu bakımdan büyük tehlike :)

  bild gazetesinde çalışırken yaşadığı ilginç deneyimleri manşet adlı kitabında gözler önüne serdi ve bild'i epey bir uğraştırdı, bild de kendisiyle epey bir uğraştı.

  ülkemizde "en alttakiler"* kitabı ile seksenli yıllarda tanındı. kitabı epey bir ülkede basıldı...
 • peruk, lens ve makyaj sayesinde kiligina girdigi siyah ogonno'nun maceralarini yakinda almanya'da sinemalarda gösterilecek olan schwarz und weiss adli belgeselde toplamis haberci.
  http://www.radikal.com.tr/…24.10.2009&categoryid=81
 • yıllarca gunther grass ile karıştırdığım yazar.1999 da yüzyılım ı almak icin kitapcıya gidip onunla beraber " bu seksenaltı senesinde yazdığı bir roman vardı -en alttakiler" diye sordugumda alman kitapcı bu ikisinin farklı kişiler oldugunu kibarca soylemisti de sonra cok utanmısdım.tabi internet yok, bisey yok. oda gunther bu da gunter nerden bilelim kardesim.
 • sekreterini yillarca kacak calistirdigi icin vergi dairesi ve savcilikla basi derde giren adam. türklerle ilgili yazdigi "en alttakiler" 4 milyon satmisti. bu kitaptan ve digerlerinden kazandigi milyonlarca marki/euro'yu mallorca ve yasadigi ülkede tasinmaz mallara yatirmis. 70 yasina gelmesine ragmen demek ki hala paraya doymamis, doymak da bilmiyor anlasilan.
  davayi kazanir mi, kaybeder mi orasi belli degil, ama belli olan söyle bi'sey var: kamuoyunda yildizi sönmüstür. imaji kirlenmistir. gecmis olsun!
 • kamuoyu, burger king skandalini ortaya cikardigi icin sevinirken rakip mcdonald's'tan binlerce euro aldigi ileri sürülen adam.
  itibari kalmamis, rezil olmustur.

  kaynak: der spiegel nr.20.2014 vom 12.05.2014, s. 84

  http://www.spiegel.de/…von-mcdonald-s-a-968783.html
 • almanyanda gurbetçi işçilerimizin içler acısı halini gözler önüne seren araştırmacı yazar.
  bu kitabı okuyarak almanya'dan gelen akrabalarınızın size garip gelen , hal hareketlerini daha iyi analiz edebilirsiniz.
  türkiye'ye gelince burnu havada gezen , ne oldum delisi gibi görünen , hiçbir şeyi beğenmeyen , o ukala tavırlarının altında yatan psikolojik etmenleri daha iyi kavrayabilirsiniz.
  almanya'da eşek misali çalıştırılan , köpek kadar saygı , itibar görmeyen gurbetçilerimizin yaşadıkları halleri görmek istiyorsanız mutlaka bu başyapıt'ı okuyun.

  günter wallraff - en alttakiler