*

şükela:  tümü | bugün
 • efsanevi u bot kumandani,
  1.dunya sava$inda denenen fakat ba$arisizlikla sonuclanan
  ingilizlerin akintisi ve mayin aglari ile en siki korunan scapa flow ussune denizaltisi ile girip bir battleship`lerini (ark royal di galiba) batiran kahraman kaptan.
  gece geci$i sirasinda bir arabanin farlarinin denizaltinin kulesine geldigi ama $anslarinin yaver gidip onlari fark etmedigini anlatmi$tir.
  akibeti ise mechuldur,sava$in ilk senesi icinde tum tayfasi ile beraber nerede oldugu kesin olarak bilinmeyen bir noktada kaybolmu$tur.
 • u 47 tüm mürettebatı ile birlikte ingiliz destroyeri wolverine tarafından batırıldığında hayatını kaybetmiştir.
 • 2.dunya savasi sirrasinda ingiliz donanmasinin ussu olan scapa flowa girip royal oak isimli battleship i batiran u47 nin komutani.1941 senesinde kuzey atlantikte kaybolmustur.kendisi ayrica knights crossu hak etmis ilk denizalticidir.

  ayrica (bkz: otto kretschmer) (bkz: joachim schepke)
 • prien daha cok scapa flowa yaptıgı akınla bilinmekle birlikte aslında u boot savasının altyapısını kuran, bu savas stiline taktiksel anlamda buyuk katkılar yaomıs bir komutandır; katıldıgı konvoy savaslarında herzaman konvoyu ilk bulan ve teması kaybetmeyen komutan olan prien konvoyun hareketlerini ustalıkla tahmin edip bilimum takviye u boot, ucak ve akıncı gemisini de savasa katabilen bir komutandı, batırdıgı 180 bin ton gemi ile ingilizlerin olumunu en cok istedigi uc komutandan ( digerleri kretschmer ve schepkedir) biri olmustur..

  onun bu ozelliklerine guvenen doenitz tarihte ilk kez bir wolfpackın komutasını ona vermistir, ancak prienin adını tasıyan wolfpack pek basarılı olamamıstır.

  u 47 nin batısı ve prienin olumu bugun halen cozulememis bir sırdır; u 47 birkac konvoyun seyrettigi, bircok dusman unsurun ve u boot un bulundugu bir alanda kaybolmustur, baslangıcta hms wolverine destroyerine atfedilmis bu basarı savas sonrasında wolverine in o gece aslında turkiye icin insa edilmis ancak savas cıkınca kriegsmarine e dahil olmus atılay denizaltısına saldırdıgı ortaya cıkınca belirsizlige gomulmustur, bugun halen bu efsanevi komutanın ve murettebatının olumune sebep olan seyin bir dusman saldırısı mı yoksa bir cesit ekipman arızası mı oldugu bilinmemektedir..
 • şu fotoğrafta kendisinin royal oak'a yaptığı efsane saldırı haritasal olarak gözükmektedir.
  sağdaki düz çizgi takip edilerek scapa flow'a girdiği rota ve ilk manevrasında royal oak'ı farkedişi, ikinci manevrasında royal oak'ı vuruşu ve son olarak kesik çizgilerle çıkış rotası izlenebilir. o değil de scapa flow'dan çıkış rotasını izlerken dipte sonardan 'bip bip bipppp biiippp' sesi yerine 'yusuf yusuf' sesleri çıkmıştır bence.*

  şaka bir yana çok önemli bir u-boot kaptanıdır.yamulmuyorsam 13. devriyesi sırasında kendisinden belirli bir süre rapor alınamadığında bdu tarafından acil kodlu 'u47 pozisyonunu bildir.' mesajı 3-4 kez çekilse de geri dönen olmamıştır.
 • alman denizaltısı u-47'nin komutanı.
  1930 başlarında nazi partisine katılmış, 1935'te denizaltı görevine atanmıştır.
  ingiliz savaş gemisi royal oak'un batırmasıyla ün kazanmıştır.
  18 ayda 12 karakol gerçekleştirmiş ve bu dönemde 30'dan fazla geminin batırılmasında rol almıştır.
  kara görevini reddetmesi sonrasında, mart 1941'de u-47 ile birlikte derin sulara gömülmüştür.
 • komutası altındaki u-47 denizaltısı ile yaklaşık 200.000 brüt ton ağırlığında toplam 30 müttefik gemisini batıran alman denizci. wolverine destroyeri tarafından mahmuzlanarak batırıldığı en çok bilinen akibeti olmasına rağmen bu konuda son ortaya çıkan kanıtlar çelişkilidir. güncel ihtimal ise kaçış manevrası yaparken atılan depth charge tarafından isabet alıp battığı yönündedir.
 • u-47'nin pervanesi son seferinde aldığı isabetle düzgün çalışmıyor ve denizaltının yerini belli edecek kadar ses çıkartıyordu. wolverine destroyeri bu sayede dip bombalarıyla as denizaltıcı prien'i batırabilmiştir. kretschmer ve schepke ile bu kayıp, alman denizaltı filosu için çok ağır bir darbe olmuştur.
 • 7 mart 1941 tarihinde kaptanı olduğu u47 ile atlantiğin derinliklerine gömülen efsane u-boot komutanı.
 • der stier von scapa flow! lakabı budur bu efsanevi komutanın. peki nasıl bir yerdir ki bu scapa flow, bir komutanı vazgeçilmez bir boğa yapsın?

  günther prien çok iyi bir denizci olmasının yanında cesaretin vücut bulmuş halidir. scapa flow adasına yapmış olduğu bir gece baskını ile daha savaşın ilk demlerinde ingiliz atlantik filosuna büyük bir korku vermiştir. baktığımız zaman scapa flow, adalar ile çevrelenmiş doğal bir sığınaktır. incelendiği taktirde deniz kuvvetleri her zaman doğal korunaklı limanları kendine üs olarak seçmiştir. gölcük limanı, pearl harbour gibi scapa flow da bu klasmandadır.

  britanya kıyılarının hemen üst tarafında scapa flow. küçük adacıklardan oluşmuş. bu adalar sayesinde ortasında oluşan alan korunaklı bir liman olarak ingilizlerce kullanılmış.

  günlerden bir cumartesi, savaşın daha yeni kızıştığı 14 ekim 1939 günü, scapa flow, tüm bilinmezliğine inat tarihin gördüğü en kuvvetli deniz saldırılarından birinin merkezi haline gelmişti.

  scapa flow, merkezinde bir alman u-boot'u u 47'nin ve komutanı günther prien'in olduğu bir cesaret abidesi saldırının hedefi haline gelmişti. normal şartlar altında limanda bulunan home fleet savaşın başlaması sebebiyle limanda değildi. fakat liman koruması yapan blockshipler haricinde bölgede bulunan en önemli gemi hiç şüphesiz hms ark royal'di. prien komutasındaki u-47 liman girişindeki gemileri aşarak hms ark royal'i karşıdan görecek bir pozisyon aldı. fırlattığı beş tane baş torpidosundan üçü isabet etti ve de gemiyi batırdı. 800 denizci bu saldırıda öldü. prien saldırının ardından blockshiplerin arasından sıyrılarak liman dışına çıktı.

  saldırının ardından prien demir haç ile ödüllendirildi. dahil olduğu vii.u boot flotillasının simgesi kendisine verilen boğa lakabından dolayı boğa oldu. prien scapa flow'un ardından dokuzuncu seyre kadar atlantik'te avlanmaya devam etti ta ki 7 mart 1941'e kadar. u-47 irlanda açıklarında hms wolverine tarafından batırıldı. günther prien yıllarca süren savaşın ilk yıllarında batırdığı tonaj ile uzunca bir süre en yüksek tonajda gemi batıran komutan olarak tarihteki yerini aldı.

  prien yapmış olduğu baskın ile dünya deniz kuvvetlerine denizaltının önemini gösterdiği kadar; bir komutanın gözü karalığının, komuta yetisinin ne kadar önemli olduğunu dünyaya göstermiştir.

  (bkz: scapa flow'dan gelen boğa)