• nihal atsız'ın ruh adam romanında selim pusat'ın aşık olduğu karakter. zamansız- ölümsüz bir varoluş iddiasıyla gerçeküstü bir profil çizer.
  • gündüz düşü anlamına gelen en güzel türkçe kız isimlerinden biri.

nihal atsız'ın ruh adam kitabında geçmektedir.

ayrıca: (bkz: açığma kün)
  • ruh adam kitabında selim pusat'ın aşık olduğu, eşinin öğrencisi. kendisine gelmiş geçmiş en güzel şiirlerden birisi yazılmıştır.

(bkz: geri gelen mektup)
  • hayatımda gördüğüm en acaip kız isimlerinden birisi.

daha da acaip olan şey ise; facebook akışlarında bir arkadaşımın, bu isimdeki arkadaşına "gü" diye hitap etmesi.

"gü" ne lan!?
  • selim pusat duygularının olmadığını düşünen bir adamdı. kalbinin olmadığını iddia edebilirdi. selim pusat'ın kalbinin yerinde bir demir parçası vardı belki. merhameti, sevgiyi, aşkı ve gülmeyi unutmuş bu adam kendisinden yirmi beş yaş küçük bir genç kıza gönlünü vermiş onun aşkına esir olmuştu. üstelik yazdığı mektubu geri gönderen bu kız onun çelik gibi gururunu da kırma cürreti gösteriyordu. bu kız güntülü idi.
    güntülü...
    selim pusat'ın imkansız umutsuz aşkı..
  • bence dünyadaki en güzel, en müzikal, anlamı çok hoş isim
  • selim pusat'ın kalbine “ok atılmayanlardanım.” diyerek okunu atmış ancak onun aşkına karşılık vermemiş güzeller güzeli liseli bir kızdır.

(bkz: ruh adam)/ (bkz: hüseyin nihal atsız)

güntülü'nün gözlerinde kaybolan selim pusat
    “gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.”demiştir. bu bir yasak aşktır. 2 bin yıl öncesinde yaşayan yüzbaşı burkay, ruhunun yeniden dünyaya gelip selim pusat olarak vücut bulmasıyla güntülü'yü hep tanıyormuş gibi hisseder. çünkü okunu atamadığı açığma-kün'ü hisseder onda. ondaki biliş ve hatırlayış, onu çok eski zamanlara götürür şu dizelerle:

“ram ol bana, ruhun yeni bir aleme girsin.
    yazmış kaderin: aşkıma ömrünce esirsin!
    aklınla, şuurunla, hayalinle bilirsin.
    mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın.”

(bkz: reenkarnasyon)
    (bkz: kader)
    (bkz: mukadderat)
    o nedenle, selim pusat ve güntülü ismi bkz verdiğim kelimelerin eş anlamıdır benim için.

edit: düzeltme.
    edit 2: ekleme yapıldı.
  • kulağa harika bir tını veren ve pek yaygın olmayan öz türkçe kız ismi. ben de pek çok kişi gibi ilk olarak lise yıllarımda okuduğum hüseyin nihal atsız'ın ruh adam kitabında duydum bu ismi ve duyar duymaz da bu güzel isme aşık oldum. ta o zamanlar bir kızım olursa bu ismi koyacağım demiştim kendime. ancak aradan geçen neredeyse 11 yıla rağmen kızım olmasını geçtim, evlilik bile çok uzakta benim için. bu nedenle en kötü ileride kedim olursa ona koyarım bu ismi, ama koyarım.
  • bir kızım olursa ilerde kendisine vereceğim isimdir.
hesabın var mı? giriş yap