şükela:  tümü | bugün
 • piyasada dibek kahvesi diye satılan veya herhangi bir kafede dibek kahvesi siparişi verdiğiniz zaman dibek kahvesi adı altında bildiğimiz normal değirmende çekim türk kahvesi gelir.

  dibek denilen olay malumunuz eski zamanlarda imkansızlıklardan dolayı elle taş dibeklerde kahvenin döğüldüğü yerdir.

  hakiki dibek kahvesi olsa günümüzde kolay kolay kimse içmez kanısındayım. çünkü el yordamıyla dibekte döğülen kahve istediği kadar kuvvet uygulansın yinede makinedeki değirmen gibi ufaltamıyor. onun içindir ki içerken kahvenizi, ağzınıza pütür pütür kahve geliyor. ağıza gelen telvede değil, bildiğin kahve parçaları.

  sonra bir ara yaygın şekilde dibek makineleri çıktı. hani tepesinde ayı falan olan kahveyi güp güp vurupta sözde döğen. işte o makinelerinde kapasitesi günde 1 kg kahve falan yapmakta, ki oda verimli olmayıp dediğim gibi iri bırakmakta kahveyi. bu makineler tamamen gösteriş için kullanılmakta. önceden normal değirmende çekilen kahveyi atıyosun makineye o ayıcıkta orda işte oyalanıyor. yani zaten değirmende döğülen kahveyi alıyosun. ama adı dibek oluyor.

  bizim millet sever gösterişi. adı güzel sonuçta ..ne kahvesi? dibek! oooo gibi.

  özetle dibek kahvesinin anlamı şudur;kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ve osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş türk kahvesinin öğütülerek özenle seçilen bitkilerin havanda diğer adıyla dibekte el emeğiyle dövülerek karıştırılmasıdır.

  bunu günümüzde el yordamıyla yapıpta satışa çıkaracak kaç firma olur. hadi biri yapıcam dedi ama oda verimli olmuyor. kimse kolay kolay beğenmez içmez hakiki dibek olanı.

  eskiden her evin bahçesinde bu dibeklerden olurmuş, hatta evin küçükleri gündüzleri kahve döver, evin büyükleri akşam içermiş. hangi küçüğün dövdüğü kahve ince olursa bahşişi kaparmış.

  şunları yazarkende şöyle bir şey buldum aşağı yukarı aynı şeyden, demek istediğim şeyden bahsediyor. 1- 2 yerel yer yapıyormuş. oda hani sahil kasabında ticaretten çok geleneğe önem veren yerler olurya. keyfe keder. o tür yer gibi ama en fazla bu şekilde 5- 10 yeri geçmez.

  eh şimdi bi kahveni alırım sözlük. en iyi kahvede kumda oluyor. oda kahveyi için için pişirip ısıyı yavaş yavaş verdiği için 2 parmak köpük oluyor ve kahveyi iyi kabartıyor.