şükela:  tümü | bugün soru sor
  • teknoloji geliştikçe bilgiye ulaşmanın günümüzde daha kolay olduğu söyleniyor. zira google, wikipedia, bilimsel literatüre erişim arttıkça ve pek çok alana yapılan katkılar çoğaldıkça bunun böyle olması beklenir. ancak bilgi çoğaldıkça bilgi kirliliği de artmıyor mu sizce? baktığınızda, onca bilgi arasından doğru bilgiye ulaşmak için doğru kaynağa başvurmak gerekiyor. sosyal medya, dergi ve kitap gibi kaynakları düşünün. "doğruluğundan veya aktaranın uzmanlığından baya eminim" dediğiniz kaynaklar var mı sizin? benim pek yok mesela. varsa da yukarıda saydığım mecralara dahil değil bu kaynaklar.

    örneğin, sosyal bilimlerde ssci kapsamındaki dergilerin çoğuna erişim ücretli. bunlara erişim halen zor. ayrıca ücretsiz ve kolay olarak erişilse bile bu bilgiler yeterince iyi değerlendirilmiyor, topluma, özellikle genç zihinlere taşınamıyor.

    yani, bilim elitist çizgisinden ayrılmış değil ve genele ulaşmıyor. teknoloji de bir yandan bilgi yaydığı iddiasıyla ortalığı kasıp kavuruyor. böyle olunca insanlar kimlere başvuruyor? geçerliği ve güvenirliği daha kısıtlı olan kaynaklara: google bilgisine, youtube kanallarına. "uzman" olarak kalıplandırdıkları kimseler de genellikle işin asıl uzmanları olmuyor ve bilgi almak için onlara başvurmayı tercih ediyorlar. neden? kolay. neden? samimi, anlaşılır. neden? çünkü uzman olduğunu söylüyor.

    demem o ki bilginin doğrusu yanlışı varsa eğer, güncel veya değil, bilgilerin doğrusuna ulaşmak zannedildiği kadar da kolay değil. üstümüzde yıldız kümesi gibi sırıtan bilgilerin arasından elimizi uzatıp doğrusunu yakalayabilmek bu devirde zor iş olsa gerek.

    işin bir diğer yanı ise, artık hiçbir yeni bilgi çığır açmıyor. yapılan her uzmanlık tezi ve makale birbirini tekrar ediyor. alana katkıda bulunuyor evet ama çığır açmıyor. öyle geliyor ki 1890-1950 arasında özellikle avrupadaki potansiyel zihinler, bilimsel bilgiyi en baba kaynaklardan birebir öğrendi, bu potansiyeller kendini gerçekleştirme imkanı buldu, bilgiye duyulan açlık birdenbire doyurulurken bilimsel bir patlama yaşandı ve dünyanın seyri değişti. bilimsel bir doymuşluk yaşarken teknoloji gelişti ve bilgi güvenilirliği açısından halen o bilimsel patlamanın artıklarını yiyoruz. günümüzde doğru bilgi kaynaklarına ulaşım ve hazırbulunuşluk kombinasyonu sağlanmadıkça potansiyel zihinler kendini gerçekleştirememeye devam ediyor, maalesef.