şükela:  tümü | bugün
 • ordaki zengin ulaşılabilir zengin, yani orta refah seviyesi; ki orta kesim gitgide yok olduğu ve pek görülemeyen ultra zengin kesim servetine servet kattığı için bu saptamalar normal.

  sadece tanımları dikkatli ölçülendirmek gerek kanaatindeyim.
 • binilen helikopterden bakınca herkes karınca gibi görünür tabi farkı göremezsin.
 • çok sığ bir örnek olacak, ona buna duyar kasan duyargalılara rahatça tanımlayabilmek için: iki kişi var, biri son model ayfonunu nakit alıyor diğeri asgari ücretini aylarca hiç harcamadan biriktirip alamayacağı için 36 ay vadeli kredi çekip alıyor. ortamlarda ayfon kullanıyoruz zenginle aramızda fark yok, dersin kim bilsin.
 • ne zengin dediğimiz kişi tanımdaki kadar sıradandır ne de fakir dediğinizin durumu bu tanımdaki kadar iyidir. o fakir diye tanımladığın adamın imkanlarına bakınca belli bir maddi seviyeye sahip gibi duruyor. bence fakir, yoksul ne demek önce onu bir araştırın. buradaki kıyaslama en fazla orta-üst zengin vs. orta sınıf vatandaş gibi duruyor. o kıyaslamada da aradaki farkın anlatılan kadar olması normal.
 • çok mantıklı açıklama. aramızda fark yoksa paranın kimde olduğunun da bir önemi yoktur. paralarınızı bekliyorum.
 • bence aradaki en büyük fark zengin insanın istediklerini daha kolay ve minimum stres ile elde etmesidir. yani ömrünüz boyunca kredi ödeyen bir insan olmak istemiyorsanız zengin olmaktan başka bir çareniz yok.
 • zengin ile fakir arasındaki fark hep vardır; sadece bu iki sıfatla neyi nitelediğiniz değişir.

  kimine göre "kirada oturan kişi fakirdir", aylık 5000 lira da ödüyor olsa o eve.
  kimine göre "arabası olan, zengindir", arabanın markası murat 124 de olsa, ferrari de olsa neredeyse aynı onun için.
  kimisi için zenginlik "oxford'da okumuş olmak", kimisi için "ilçedeki tek kolejde okumuş olmak".
  kimine göre "aylık maaşı 10 000 lira olan adam zengindir", kimine göreyse "hayatı boyunca asla çalışmamış ve çalışmaya ihtiyaç duymayacak kadar malvarlığı olmak" zenginlik kanıtı.

  gelişen teknoloji ve iletişim koşulları, zenginle fakir arasındaki ortak paydaları arttırıyor evet, ama arada asla kapanmayan bir uçurum da var.