şükela:  tümü | bugün
 • bazen bakıyorum, insanlar paraya o kadar çok tapıyorlar ki, anlayamıyorum. günümüz şartlarında bir zengin ile fakir arasında çok az fark vardır. zengin ile fakirin yaptıkları hemen hemen aynı şeylerdir. bundan 25 sene önceyi düşünün, benetton çanta fark yaratırdı, zenginin yediği yemeği yiyemez, içtiğini içemez, gittiği yerlere gidemez, bindiği uçağa binemezdik. 1 şişe viski çok lükstü mesela.

  ama günümüzde bence zengin ile fakir arasındaki fark geçmişe göre çok daha küçük. mesela çok zengin olduğunuz zaman yapacağınız şeyleri düşünün, bunların büyük bir kısmını şu an bile küçük paralarla yapabileceğinizi fark ettiniz değil mi? belki zenginin bindiği 1000 beygirlik arabaya binemezsiniz ama iyi kötü bir araba alabilirsiniz.

  belki dünyanın en pahalı yerinde tatil yapamazsınız ama, türkiye'nin veya avrupanın ya da başka ülkelerin çok iyi yerlerinde ucuz tatiller yapabilirsiniz ki birçok zengin insan da buralara gelmektedir. avrupa'yı 1000tl ye baştan sona gezen arkadaşlarım var.

  belki milyon dolarlık evlerde oturamazsınız ama bu evlerin olduğu şehirlerde mütevazi bir ev bulup yaşayabilirsiniz, dünyadaki her yemeği yiyebilirsiniz, sonuçta zengin adamın da yaptığı bundan fazla bir şey değil, fakir adama göre sadece daha pahalı ürünleri tüketiyorlar o kadar.

  zengin erkek ya da kadın en iyi karşı cins ile iletişim kurabilme imkanına sahip, biz ise milyarlarca insan ile, çok fazla fark yok bence.

  en büyük fark çalışma konusunda ortaya çıkıyor, mesela biz sürekli çalışmak zorundayız ama zengin pek fazla çalışmaya ihtiyaç duymaz, ama bu fark ülkemizde çok büyük, mesela amerika'da günde 4-5 saat çalışarak günlük ihtiyaçlarınız, faturalarınız, kiranız ve birkaç bira paranızı kazanabilirsiniz, türkiye'deki gibi 12 saat çalışmak zorunda değilsiniz yani.

  bu durumun, kapitalizm'in köleleri ekonomiye daha çok kazandırmak üzerine ortaya çıkardığı bir olay olduğunu düşünüyorum ben.

  yani demem o ki: tamam, zenginin rahatlığını elde edemezsiniz belki ama günümüzde zengin ile fakir arasındaki fark çok küçük, bu nedenle zengin olmak için çok ta şey yapmayın derim.
 • ordaki zengin ulaşılabilir zengin, yani orta refah seviyesi; ki orta kesim gitgide yok olduğu ve pek görülemeyen ultra zengin kesim servetine servet kattığı için bu saptamalar normal.

  sadece tanımları dikkatli ölçülendirmek gerek kanaatindeyim.
 • binilen helikopterden bakınca herkes karınca gibi görünür tabi farkı göremezsin.
 • çok sığ bir örnek olacak, ona buna duyar kasan duyargalılara rahatça tanımlayabilmek için: iki kişi var, biri son model ayfonunu nakit alıyor diğeri asgari ücretini aylarca hiç harcamadan biriktirip alamayacağı için 36 ay vadeli kredi çekip alıyor. ortamlarda ayfon kullanıyoruz zenginle aramızda fark yok, dersin kim bilsin.
 • ne zengin dediğimiz kişi tanımdaki kadar sıradandır ne de fakir dediğinizin durumu bu tanımdaki kadar iyidir. o fakir diye tanımladığın adamın imkanlarına bakınca belli bir maddi seviyeye sahip gibi duruyor. bence fakir, yoksul ne demek önce onu bir araştırın. buradaki kıyaslama en fazla orta-üst zengin vs. orta sınıf vatandaş gibi duruyor. o kıyaslamada da aradaki farkın anlatılan kadar olması normal.
 • çok mantıklı açıklama. aramızda fark yoksa paranın kimde olduğunun da bir önemi yoktur. paralarınızı bekliyorum.
 • zengin ile fakir arasındaki fark hep vardır; sadece bu iki sıfatla neyi nitelediğiniz değişir.

  kimine göre "kirada oturan kişi fakirdir", aylık 5000 lira da ödüyor olsa o eve.
  kimine göre "arabası olan, zengindir", arabanın markası murat 124 de olsa, ferrari de olsa neredeyse aynı onun için.
  kimisi için zenginlik "oxford'da okumuş olmak", kimisi için "ilçedeki tek kolejde okumuş olmak".
  kimine göre "aylık maaşı 10 000 lira olan adam zengindir", kimine göreyse "hayatı boyunca asla çalışmamış ve çalışmaya ihtiyaç duymayacak kadar malvarlığı olmak" zenginlik kanıtı.

  gelişen teknoloji ve iletişim koşulları, zenginle fakir arasındaki ortak paydaları arttırıyor evet, ama arada asla kapanmayan bir uçurum da var.
 • olaya nereden baktığına göre değişen önerme.şöyle ki;türkiye'de zengin ve fakir diye keskin sınırlarla ayrılan iki kesim yok.ultra zenginlerden ultra fakirlere doğru çok geniş bir yelpaze var.mesela ilk entryi yazan arkadaş bana göre direk zengin sınıfına giriyor.en basiti tatile çıkmaktan bahsetmiş.annem babam altmış yaşında insanlar ama şimdiye kadar oteli bırak pansiyonda bile kalmamışlardır.karı koca çalışan,orta halli bir maaşı olan insanlar dediğin şeyleri yapabilir,ama aylık 700 lira maaşla çalışan yüz binlerce insan var.bir de şu yanılgıya düşmemek lazım,bireysel refah düzeyimiz arttıkça toplumsal refah düzeyi de artmıyor malesef.bunu ben de yapıyordum ve sonradan farkettim ki çok yanılmışım.eskiden varoş diye tabir edilen yerlerde otururken şimdi orta sınıf,hatta çoğu kişi için zengin sayılabilecek bir yerde oturuyoruz.bu süreç birden değil on senede olduğu için ben de aynı şeyi düşünmüştüm,artık insanlar daha zengin demiştim.yıllar sonra eski yaşadığımız yere gidince hiç bir şeyin değişmediğini,sadece bizim oralardan kurtulabilme şansını yakaladığımızı farkettim.yani biz plazma alınca tüplü tv ler tarih oldu sanmıştım,interneti olmayan ev mi kaldı diyordum.ama malesef yok öyle bir şey.hala tüplü tv ler var,hala internetle bilgisayarla tanışmamış,ömründe sinema görmemiş milyonlarca insan var.kış geldi sayılır,soğuktan donarak öldü haberleri yine çıkacak.şu an birileri bizim çöplerimizde yiyecek yemek arıyor.birileri de zenginle fakir arasında o kadar da fark yok diyor işte.yokluğu görmeyen birinin yokluktan anlaması gerçekten çok zor.
  edit:imlâ.