şükela:  tümü | bugün
  • borsayla ilgilenen bir çok yazarın tahminlerinden yararlanarak oluşturulmak istenen önerilerdir kendileri.
    meteliklerini ikiye, beşe belki de ona katlayacak yazarların bir tür yardım çağrısı diye de açıklanabilir.

ilk öneri benden olsun;
    golds - goldaş kuyumculuk, ciddi beklenti var.
  • baslik fazla tutulmamis galiba. bende yaziyorum bir hisse.

yaprk : kisa surede 11,50 ye yurur diye tahminim var, yavas yavas topluyorum bu hisseyi.

ytd degildir, yazdiklarim kisisel gorus ve fikrimdir.
  • iki tane vereyim, sebebide birbirini dengeleyen hisseler. spy, ve tlt. oranini artik kendi risk durumunuza gore belirlersiniz. genelde %60 spy, %40 tlt veya %60tlt %40 spy seklinde secim olur. eger son 40 yilin datasi ile test ederseniz, bu iki kombinasyon hissenin tum hedge fundlardan, tum profesyonel para yoneticilerinden vs daha fazla performans gosterip daha az salinim gordugunu gorursunuz. hali hazirda tum buyuk portfoy yoneticilerinin elindede bulunan en buyuk iki poziyon. bu komboyu alin, 20 sene dokunmayin , 20 sene sonra bakin paraciklara.
    her iki fon %2 - %3 civarinda temettü verir, boylece bir nakit gelirinizde olur. borsa cakildiginda, genelde tlt yukselir, piyasalar costugunda tlt biraz duser ama spy yukselir. bazilari bunlari yil sonunda balance eder, bazilarida sadece gelen temettü'leri o sene en cok ne dustuyse ona yatirir. bu sekilde portfoyunuz surekli buyur ve ne olursa olsun kazanirsiniz, bir senaryo haric oda 2008 gibi bir kriz olursa, yani sistemin kendisi patlarsa. lakin eger panik etmez iseniz, vede dunyanin sonu gelmez ise, o dusen hisseler gene cikip kaldiklari yerden devam ederler. panik edip cikarsaniz, o zaman kaybedersiniz