şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cumhuriyet gazetesinin "avrupa'dan" adlı köşesinin yazarı
 • (bkz: gurgen oz)
 • kurumuş gül ağacı adlı şiir kitabı da bulunan şair. pastoral, nahif şiirler...
 • ayrıca cumhuriyet gazetesi'nin okur temsilcisidir. her pazartesi okur şikayetlerini / isteklerini kendi köşesinden yayınlar.
 • şu anda tutuklu olan cumhuriyet yazarı.
  kendisiyle yıllar önce bizzat tanışmışlığım ve kısa süreliğine evinde bulunup 3-5 kelime konuşmuşluğum var. ne fetullahçılarla, ne pkk'yla, ne de terörün herhangi bir formuyla ilgisi ve alakası olmadığına kefil olabileceğim, kendi halinde, gerçek demokrat bir adamdır.

  konuştuğumuz dönem, baskın oran'ın, ufuk uras'ın filan bağımsız aday olduğu seçimin 1-2 ay öncesiydi.
  ben de o sırada ankara'daki bağımsız adaya oy vermeyi düşündüğümü söylemiştim.
  bana gayet sakin ve nezaketli bir dille kendi görüşünü açıklamış, bağımsızlar meclise giremeyeceğinden oyumun muhtemelen boşa gideceğini söylemiş; ama neticede bunun da geçerli bir tercih ve tavır olduğunu belirtmişti.

  bu güzel adam ve onun gibi belki binlerce masum insan şimdi haksız yere hapiste.

  birkaç ay hapis yatıp onun üzerinden on yıllarca mağdur edebiyatı yapan dalyaraklar, şimdi mağdur edebiyatı yapmayın diyor bir de.
 • gazetedeki köşesinden, eşinin kardeşi ümit deniz efendioğlu seslenmiş:

  "...
  güray ağabeyimin her daim huzur veren tertemiz kalbi ve uçsuz bucaksız bilgeliği. o bilgelik etrafa ışık olup yayılır. o bilgelik her karanlığı aydınlatır, her soğuğu ısıtır ve her yalanı utandırır.
  ...
  biliyorum ki beden hapsolur ama zihnin özgürlüğü, kalbin temizliği ve yaşanmışlığın bilgeliği asla ama asla hapsolamaz. bu oyunun sonunda olsa olsa yalan utanır.
  ..."

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…m_guray_agabeyim.html
 • çağlayan öz'ün yukarıda linki verilen yazısı yüreğimi burktu. seninleyiz güray öz
 • (bkz: #69959284)
 • bugünkü yazısıyla bir şeyler söylemeye çalışan, ama beni ya açıktan polemiğe girmekten çekindiği ya da ne söylediği konusunda kendisinin de çok fikri olmadığı düşünceleri arasında bırakan köşe yazarı.

  meselesi bir fikir tartışması yapmak olmayan, kendisini daha en başında tepeden tırnağa haklı ve doğru gören bir pozisyondan *aşağı doğru bakarak* yazılmış ve bu kibre rağmen daha tam olarak kime ne söylediğini belirtememiş, kaçak güreşen bir yazı söz konusu olan. kendisini tebrik eder, değerli zirvesinde yalnızlığın tadını çıkarmasını dilerim. arada sayılır nasıl olsa "biz kaç kişiyiz" diye.
 • cumhuriyetten sonra birgün’e geçen, 14 ocak tarihinde ileri haber platformunda köşe yazısını gördüğüm yazar.cumhuriyet gazetesinin yönetim değişikliğinden sonra yolları ayırdığı isimlerdendi ve bu süreçte her zaman marksist çizgide olduğunu beyan ettiğini hatırlıyorum yanılmıyorsam.sonraki adresi bu çizgideki biri için daha uygundu fakat bundan sonra eğer ileri haberde devam edecekse kendi çizgisi açısından daha doğru olur.tabi burada birgünün bilinirliği açısından ileri haberin dezavantajı var ama yine de ileri haber çizgisi daha çok yakışır.