şükela:  tümü | bugün
465 entry daha
  • hayır!

sana ne kardeşim!

bir süredir almanya'da yaşıyorum. istediğim partiye oy veririm kimse karışamaz! evet sayın recep tayyip erdoğan ve onun değerli partisi ak parti'ye oy veriyorum. kime ne? evet almanya'da sol partiye oy veriyorum. sana ne yahu sana ne! istediğime veririm kimseyi ilgilendirmez.
  • hemen iptal etmek yerine bence bu gurbetçi vatandaşlara ülkenin genel hali siyasi durumu ile ilgili bir test yapılmalı.ulke ile alakalı bilgisi olmayan ülkeden bihaber ama ideolojisi için oy kullananları bu şekilde engelleyebiliriz (not bence aynı test ülke için de ki seçmenlere de uygulanmalı aklı olmadan fikri olan insanların seçme ve seçilme hakkı olmamali)
  • türkiye'de yaşayan, ikametgahı olan insanların oy kullanması lazım.

edit: sırf almanya'da yaşayan kardeşlerimiz üzerinden düşünmemek lazım. artık 250.000 bin doları olan bir dünya vatandaşı bu parasıyla türkiye'den ev satın alır ve 3 yıl satmazsa tüm ailesi türk vatandaşı oluyor. madem türk vatandaşı olmak bu kadar kolaylaştı! bari bu ülkede yaşayan insanların kaderine etki etmesinler!
  • oy kullanmak istiyorsa son 1 senesini bence türkiye'de geçirmesi sağlanmalı. bu gurbetçi vatandaşımız k*çına vura vura vatandaşı olduğu ülkeye geri dönmek istemiyorsa oyunu gönül rahatlığıyla kullanmasında sakınca yoktur.
  • bana uyar ama madem ben hakkimdan vazgeciyorum, devlet de, devlete olan bir gorevimden vazgecsin. oy veremedigim ulke icin ben neden zorla askerlik yapiyorum o zaman?

bir de hastasiyim su sorsan kendine solcu diyen ama "vergi vermiyor, o da oy vermesin yeaa" diyen tiplerin... iyi guzel o zaman "en cok vergi veren, en fazla oy versin" bu mantikla ne diyeyim.

edit: hakli olarak tepki verenler oldu. onceki entry'lerimde de yazmistim, bence de gurbetciler oy kullanmamali. tam olarak bu sebepten dolayi da basina "bana uyar" diye girdim. benim demek istedigim sey ise su: benim devlete karsi sorumluluklarim var degil mi? ve bu sorumluluklarin karsisinda bazi haklarim var.

ben bir hakkimdan oluyorsam, sorumlulugumun da azalmasi gerekmez mi? bu isin dogrusu bence turkiye disinda kalici oturumu olan insanlarin oy vermemesi ve hatta turkiye'ye geldiklerinde devlet hastanelerinden yararlanmak gibi temel bazi vatandaslik haklarinin kisitlanmasi olmali. ama temel vatandaslik hakki kisitlanirken odevin/sorumlulugun ayni kalmasinin bana sacma geldigini soyluyorum sadece.

"ee cik vatandasliktan, tasima turk pasaportunu" diyenler oldu. cifte vatandas degilim.
  • seçimin nedenine göre, gerekliğine karar verilmesi gereken hede. bir gurvetçinin, pasaportunun sahibi olduğu ülke yönetenine(*) oy vermesi makul iken, kararlarının sonuçlarından direkt etkilenmediğinden hareketle, meclis, belediye, milletvekili seçimlerinde oy kullanması tartışılmalıdır.
    * pun intended
  • bazı expat'lerin komik argümanlar sundukları kampanya.

1) burada kişilerin oy kullanma haklarından vazgeçmeleri/feragat etmeleri tartışılmıyor. oy kullanma hakkının belirli şartlarda elde edilebilmesi ve kaybedilebilmesi tartışılıyor.

2) askerlik hak değil, görev (ödev). vatandaşlıktan çıkarsanız yapmazsınız. diğer seçenekler ise yıllardır mevcut.

3) elbette vergi vermeyen oy vermemeli. meclisteki en büyük aktivite bütçenin hazırlanması ve oylanmasıdır ve %100 vergi temellidir. ardından bütün devlet organları o bütçeye göre adımlar atmaya başlarlar... başlarlar da kime neyi anlatıyoruz şüpheliyim.

sakin kalıp, idrak kabiliyetinizi sikmeye yönelik bazı temennilerde bulunmadan entry'mi sonlandırıyorum.

edit: "askerlik hak değil, görev (ödev)" kısmıyla ilgili periyodik olarak mesaj alıyorum. tekrar tekrar aynı konuya cevap vermemek için not düşeyim. kanunda "hak ve ödev" yazıyor, evet. yalnız, vergi verme hakkı, oy kullanma hakkı gibi askerlik hakkı da pratikte ödev. muafiyet sağlamazsanız veya yerine getirmezseniz yaptırımla karşı karşıya kalırsınız. diğer yandan seyahat özgürlüğü, sendika kurma hakkı gibi kavramlar ise teoride de pratikte de hak. bunlardan feragat edebilirsiniz. sendika kurmazsanız ya da bir yerden bir yere gitmezseniz sorun yaşamazsınız.
  • doğru önermedir, ülkemizdeki seçimlere katılma hakkı sadece türkiye'de yaşayanlara verilmelidir.

bütün dertleri çeken, pahalılık altında vergilerle ezilen biziz.
  • doların, euronun türk lirasına karşı artmasını çılgınlar gibi isteyip türkiye'de tatil, mal mülk vb sahibi olmak isteyen vatan hayini gurbetçilere karşı desteklenebilecek kampanya.
  • adamlar enayi mi lan türkiye'e dönsünler temelli. euro artsın ki kazançlı çıksın bu gurbetçiler.

kazandıkları euro ile türkiye'de ucuza getirerek tatil yaparak geçiniyorlar.
722 entry daha