• yer rotterdam;
    - hadi gel vur, banada vur!
    - abi sus ya, bizi de atacaklar içeri...
    - ne atacaklar lan, burası türkiye mi hüloooooooooooooooooğ

tam olarak budur.
  • sen kalkip ab nin medeniyetinden yuksek maaslarindan faydalan sonrada tr deki yobaz cahil diktator sisteme oy ver.

sen bu kadar aptal ve cahilsen kim niye sevsin seni?
  • türkiye'deki hayat standartlarının yaşadıkları ülkeyle eşit olduğunu düşünmeleri beni delirtiyor.

adam gidiyor isviçre'deki 4000 frank asgari ücretle 3500 türk lirasını bir tutuyor, kıyas yapıyor.

bir de diyor ki "istanbul'da 3500 liraya gül gibi yaşarsın"

ya siktir git amına koduğumun evladı.
  • almanya'da tuvalet temizleyerek aldıkları 2000 euro maaş ile buraya gelip milyoner gibi davranmaları.

orada mutlu bir yaşam kurmuş olmasına rağmen, gurbet ajitasyonu yapmaları.

yazın gelip yiyip içmekten başka hiçbir bağları olmayan bu ülkenin seçimlerinde oy haklarının olması.

edit: yazan çok oldu kimisi sadece saydı sövdü, demek ki dediklerimin doğru bir yönü var dokunmuş birilerine. ama onun dışında yazıp konuştuğum fikir aldığım, bana orayı anlatan da oldu. hepsine buradan teşekkür ederim. tuvalet temizliyor lafı kırıcı ve aşağılacı oldu bunu fark etmemi sağladılar, edit yazarken o kısmı değiştirmiyorum buraya yazdığım şeyin kırıcı olduğunu yazıyorum sadece, korktu falan demesinler. onun yerine şöyle diyeyim, türkiye'de olsa yapmayacakları, beğenmeyecekleri işleri orada seve seve yapıyorlar çünkü biliyor ki orada aldığı o para ona yaşaması için yeterli zaten, ama türkiye'de nah sana o paralara yaşam. orada o paraya hem yaşıyor insan gibi hem de üstüne buraya gelip kendini bir haltlar sanıyorlar.
  • iki yüzlü oldukları için olabilir belki. yaşadıkları topraklarda o ülkenin adetleri kurallarını hiçe sayıp sonra türkiye'ye gelince de ne kadar cahilsiniz hiç avrupa görmemişsiniz dedikleri için olabilir. yada ana vatanlarında yaşayan yabancı insanların dinlerine örflerine müdahale edip başka ülkedeyken kendilerine müdahale edilmesine içerlemelerinden de kaynaklı olabilir.
  • akp'ye oy vermelerinden başlayabiliriz.
    yıllarca avrupa'da yaşamalarına rağmen zerre miktar medeniyet namına bir şey öğrenememiş olmaları ve onların kırolukları yüzünden bizlerin avrupa'da onların yarattıkları berbat imaj yüzünden kötü davranışa maruz kalmamız.
    dinci, faşist ve sonradan görme olmaları.
    liste uzar gider.
  • gittikleri ülkede seçim olduğu zaman hak ve özgürlüklere önem veren yönetimlere oy vermeleri ama konu yasamadiklari ülke olduğunda bizi karanlığa mahkum etmeleri örnek olarak garson olarak çalışıp benim aldığım paranın 5 misli maaş alırsın benim rüyamda bile goremeyecegim araçlara binersin hatta sahip olursun bu araca benim aldigimin yarısı ücretle yakıt alırsın ama bana reva gördüğün vatan millet sakarya . tamam milliyetçi olmakta bir problem yok ama medeniyet kıtasında vatandaşlık alıp akşam haberlerde mehter marşı dinleyerek milliyetçilik olmuyor güzel kardeşim gel beraber yaşayalım türkiyede garsonluk yap benim yaşadığım hayatı yasa ve ondan sonra görelim milliyetçi misin liberal misin solcu musun ???
    not: olurda gelirsen benden duymuş olma ama muhtemelen vatan haini sıfatı yiyeceksin ulan bukadar da olmaz dediğin an haberin olsun...
    zaten sende bunu bildiğin için uzaktan ahkam kesiyorsun. tipik bir "ele verir talkımı kendi yutar salkımı" olayı
    o yüzden ne milliyetciliginize nede bu ülkeye olan sevginize zerre kadar inanmıyorum

edit: yine vatan haini olmuşum sabah sabah.sen vatan sevdalısı; iran uçağı iran hava sahasından çıktık anonsundan sonra çarşafları çıkarıp mini etek giyip hostese viski siparişi veren insandan,şeriat isterim deyip ülkesinden kaçarak,şeriat ile yönetilen ülkeler yerine londradan tweet atan zihniyetten,hollanda polisine burası türkiyemi tutuklayamazsın beni diyen adamdan daha fazla milliyetçiyim. ama bu milliyetçilik size gelmez
  • gurbetçilerin çoğunun iki yüzlü olmasıdır.

yaklaşık 2 sene önce konuşma geçti bir gurbetçi amcayla aramda. kendisi bir tornacılık yapıyormuş orada. muhabbet siyasete geldi, geziden dem vurdu, ülkenin çok geliştiğinden, dünyaya kafa tuttuğundan, ekonominin avrupadan daha iyi olduğundan falan bahsetti. usulca dinledim. şimdi arkadaşın da amcası bu bey amca, açıcam ağzımı ama ayıp olacak diye susuyorum. en son buradaki vatan hainlerine beğendiremiyoruz bu ülkeyi deyince benim kayış koptu. noktası virgülüne kadar bu konuşma geçti aramızda:

-e abi madem öyle neden gelmiyorsun türkiye'ye neden almanyadasın hala?

+orda bir düzenimiz var şimdi, bozup gelemeyiz.

-abi sen torna tesviyecilik yapıyorum diyorsun, burada da yapabilirsin, almanya'ya vergi verip orayı kalkındıracağına burada çalış burada ver vergini, sen vatanını sevmiyor musun?

+ne alaka canım, seviyoruz tabi de şimdi orda evimiz var, çocuklar orada okuyor?

-burada da okur ne olacak? buradaki okullar farklı mı?

+orada daha iyi tabi?

-e gelişmişti hani ülke, şimdi kötülüyorsun?

+ben kötülemiyorum, lafımı başka yere çekme....

-abi sen şimdi buradaki okullar almanya'dan iyi mi diyorsun kötü mü?

+.........

-sen orada ne kadar maaş alıyorsun ayıptır sorması?

+( 2500 ile 3000 avro arası bir şey dedi küsüratlıydı maaşı)

- buraya geldiğinde alacağın para ne kadar?

+ asgari ücret veriyorlar burada?

-evin kira mı?

+yok borç harç aldık bir tane.

+şimdi sen daha emekli olmadan ev aldın, araban da varmış, çocukların daha iyi okulda okuyormuş. sen az önce ülkeyi beğendiremediğin benim gibi gençlere vatan haini dedin, kedin buradaki şartları beğenmeyip gelmiyorsun. çünkü burada aldığın maaşla bırak evi arabayı almayı kışın ayağına bot bile alamayacağını köpek gibi biliyorsun. sen bana vatan haini diyeceğine önce dön de kendine bak. götün yiyorsa tası tarağı toplayıp geleceksin buraya, o çok övdüğün gelişmiş ülkende yaşayacaksın ya da birilerini vatan hain ilan etmeden önce iki defa düşüneceksin, yaşına hürmeten demiyorum bir şey ama bozma benim ağzımı!

dedim kalkıp kendi evime geçtim.

işte bu yüzden sevmiyorum. adam lise mezununun çalıştığı bir işte, ev ve araba alabiliyor ve henüz emekli değil. çocuklarının kendi ülkesinde daha kötü bir eğitim alacağını düşünüyor. bunun yanında sosyal ve hukuki olarak orada daha iyi şartlarda yaşadığının çok iyi farkında ama dile getirmiyor. bunları dile getirenlere de vatan haini diyor.

edit: çarpıtmanızı seveyim sizin. adam düzenini kurmuşsa istanbulda yaşayan adama köyüne dön demekle aynı şeymiş. istanbulda yaşayan adam, köyüm çok gelişti, ekonomik olarak çok iyi imkanları var, köyde çok iyi hastaneler ve okullar var deyip beğenmediği istanbulda yaşıyorsa maldır. fakat tarım yapacak çiftçinin bile zor bulunduğu köy için yalan yanlış konuşup, ben istanbul'da düzen kurdum, köyde daha rahat yaşarım ama düzenimi bozamıyorum diyorsa şerefsizdir. bu kadar basit.
  • dün akşam kanalın birinde bu konular konuşuluyordu. cem özdemir'e saldırıyorlardı ve işte orada siyasetçi olmak için asimile olmak gerekiyor gurbetçilerin %60'ı türkiye'de muhafazakar partilere oy veriyor dediler. peki aynı gurbetçiler yaşadıkları ülkede hangi partilere oy veriyorlar?
    almanya'da sosyal demokrat ya da sosyalist partilere oy verip türkiye'de sağcılara oy vermenin ahlaken açıklaması nedir?
    neden almanya'da yaşayan ve tatilden tatile gelecek adamlar benim idarem hakkında söz sahibi. onlara giren çıkan ne buradaki anayasadan.
  • almanya'da 35-40 euro saç kesimine para verip gelip burada almanya çok kötü geçinemiyoz diye ağlanmaları.

3 kr para bulunca altlarına bmw-mercedes çekmeleri.

ve en önemlisi avrupada türk'e olan nefretin en önemli sebebi olmaları.
hesabın var mı? giriş yap