• cehalet. almanya'ya niteliksiz eleman göçü oldu yıllarca ve bu niteliksiz elemanlar çoğaldı niteliksizliklerini çocuklarına aktardılar. almancılar arasında üniversite eğitimi görmüş olan çok küçük bir yüzde.

şu habere göre almanya'da almancı türklerin üniversite okuma oranı yüzde 1,7. bakın yüzde 2 bile değil.
  • alamancı olsaydım,

cebimdeki para yazın tatile geldigimde 9 kat değerli hale gelseydi.

ben de mührü akp'ye basardım.

türkiye'de yaşayanlara "çok şanslısınız burada herşey çok ucuz." derdim.
  • sebep sadece para degil, isin muhafazakarlik ve din tarafi da var, ve cok uzun bir sürec..
    dogma büyüme 35 yildir avrupadayim, 90 ortalari ve sonralarinda her ne kadar refah partisi tarafinda olsalar da, bu insanlar o zaman simdiki gibi muhafazakar degillerdi..
    özellikle fetö ile calismaya basladiktan sonra, akp yüzünden bu hale geldiler..cocuklarini o malum okullara gönderdiler, evlerde belli basli kanallar izlenmeye baslandi, akp yurt disina ilgi göstermeye basladi ve yavas yavas bu degisim basladi..
    buna bir de özellikle 2010 sonrasi baslayan vatan, millet, bayrak, ezan, din edebiyatini ekledikten sonra, bugünki halini aldi bu gurbetciler..

ha tabii ki isin bir de egitim tarafi da var, cünkü cogu egitimtiz ve direkt köyden ve kirsal bölgelerden gelen insanlar..
    sorgulama, soru sorma, elestirme diye bir seyi bilmezler..bu yüzden kendilerinden olmayan herkese karsi nefretle bakarlar..
    akp'yi tutma sebepleri din ve inanc, ama avrupa'da kalma sebepleri kesinlikle ve sadece para..cünkü cogunun dini imani para, ve o rahatligi baska yerde bulamayacaklarini biliyorlar..
    avrupa'da bir kurus eksik maas veya devletten yardim alsinlar, aninda ortaligi birbirine katarlar..ama türkiye'de insanlar bunu yapinca nankör oluyorlar..
    cünkü burda siyasal islam yüzsüzlügü devreye giriyor..cünkü pesinden gittikleri lider ve parti bu sekilde davraniyor..

devamli hak hukuk, peygamberin nasihatlerinden, hz ömer adalatinden falan bahsederler, ama zina, vergiden para kacirma, devleti dolandirma, dedikodu vs gibi konularda ise baya uzmanlar..
    daha uzun yazardim ama insanin yazdikca sinirden titreyesi geliyor..zira türkiye'de insanlar belki sadece tatillerde bu tiplere denk geliyor, biz avrupa'da 7/24 beraberiz nerdeyse..
  • bu yurt dışı oyları kadar saçma bişey yok. adamlar bu ülkede yaşamıyor ama oy verebiliyorlar. belki senede 1 2 ay anca geliyorlar. o kadarını rus ve alman turist de yapıyor. o zaman onlara da oy hakkı verelim? bi ülkede yaşamadan oy verilmemeli.
  • bence yurt dışında yasayan ve belli bir sure (mesela 2-3 yıl) daha ülkeye dönmeyecek kişiler oy kullanamamalı. adam avrupa'da medeniyeti dibine kadar yaşıyor, euro kazanıyor ailesine yolluyor, mercedes'lere biniyor sonra gidip akp'ye oy veriyor biz burda o dallama yüzünden benzinli ve 4 tekerli herhangi bir vasıtaya binemiyoruz, özgürlüklerimiz kısıtlanıyor, hayatımız pahalılaşıyor ama o kişi mukemmel hayatına kaldigi yerden devam ediyor.
  • tl yıllarca değerini korudu usd/eur karşısında, oy verme sebeplerinin dövizle alakası yok.

sebebi burada akp'ye oy veren insanlarla aynıdır, bunu görmek öyle zor bir şey değil. buradaki akp seçmeni ile aynı sosyal sınıftadır kıta avrupasındaki akp seçmeni. ingiltere neden farklı? çok basit cevap.
  • nedenler değil, neden. ikinci bir nedeni sayamazsın zira.

tek neden de şudur: türkiyedeki kötü ekonomi sayesinde, türkiyede zengin olmaları.
  • 1500-2000 euro kazanan anadolu çomarı buraya geldiğinde 7500-10000 lira paraya sahip olup krallar gibi yaşayabiliyor da ondan. sırf akp'ye oy verdikleri için evet, chp'ye oy verenler çomar değildir.
  • çünkü ezikler, ezikliklerinden de memnunlar, hep ezik kalmak istiyorlar, ezilmek hoşlarına gidiyor. o yüzden kendilerine akp'yi layık görüyorlar. akp bir şeyleri batırdıkça, kırıp döktükçe, türkiyenin temel direklerini yıktıkça bundan zevk alıyorlar.

kendileri avrupanın göbeğinde, avrupanın her türlü imkanından faydalanırken ve buna rağmen medeniyete ayak direrken, türkiyedeki kendilerine gıpta ile bakan akrabaları ilerlesin gelişsin medeni bir hayat sürsünler istemiyorlar. başta kendi akrabaları, sonra türkiye, ondan sonra içinde yaşadıkları avrupa, en son da tüm dünya kendisi gibi ezik yaşasın istiyorlar. bunların derdi ezilmemek değil, bunların derdi herkes ezilsin. kim ezecek? akp.
  • daha 2 gün önce fransa'da yaşayan rte'ci teyzem 350 bin tlye sıfır daire aldı normalde türkiyede olsa rüyasında göremeyecei bir daire o para yaklaşık 45-46 bin avro yapıyor yani fransada 2 yılda köşeye atılacak bir para. çok fazla neden aramak manasız. gurbetçilere yaşadıkları ülke ya bizim vatandaşlığımıza geçin türk vatandaşlığından çıkın ya da sınır dışı edileceksiniz dense 1 saniye düşünmeden türk kimliklerini ateşe verirler facebook'tan vatan sever olmak kolay . adamlar burada çalışan bir mühendis mimarın 10 yılda alacağı evi 2 yılda alıyor lan hem öyle ahım şahımda bir iş yapmıyor. şimdi düşünün bakalım niye akp'yi desteklediklerini
hesabın var mı? giriş yap