şükela:  tümü | bugün
  • sağa sola bakındım ama bu ve buna benzer bi başlık açılmamış, hayret...

başlığın tam meali: gurbetçilerin türkiye'ye gelip genel ve cb seçimlerinde oy kullanması.

efenim mevzu şu;
    yılda en fazla bir iki ay akraba ziyaretine gelen, belki bi kaç yıl hiç uğramayan, geri kalan zamanda sürekli hayatını yurt dışında idame ettiren bir kişinin seçim zamanı gelip de havalimanı veya bilmem nerede benim yaşadığım memleketin kaderi adına oy kullanıp sonra sittir olup gitmesi bana çok saçma geliyor.

konuyu daha da açmak gerekirse;
    örneğin bilmem kaç kuşaktır almanyada yaşan gurbetçi bir vatandaş; alman hükümetinin veya bir alman şirketinin verdiği maaşla geçiniyor, almanyanın sosyal imkanlarından yararlanıyor, yeri geliyor dusseldorf büyük şehir belediyesinin otobüsüne biniyor evine okuluna işine gidiyor..
    sonra bu moda ikonu vatandaş geliyor bir yaz günü gümrükten geçerken, benim alacağım hizmet, adalet, maaş zammı, gss prim borcu, demokrasi, vs.. vs.. hakkında irade beyan ediyor. sonra ne oluyor? bir ay sonra izni tatili biten gurbetçi vatandaş almanyasına dönerken irade beyanında bulunarak ülke kaderine etki ettiği memlekette ben kalıyor, ben yaşıyorum...

gümrükte oy kullanma işinin bi sınırlaması olmalı bence.. ne bileyim o ara yurtdışı seyahat veya öğrenim, bilimsel araştırma vs. vs.. gibi geçici süreliğine ülkeden ayrılan bireyler gümrükte oy kullansın.. onun dışında esas ve sürekli ikamet yeri yurtdışı olanlar hiç kusura bakmasın...

aslında deli dehşet örneklerle bu savımı güçlendirebilirim (ki hatta bi kaçını yazdım sildim) ancak yazıyı herhangi bir siyasi görüşe yaklaştırmak yada uzaklaştırmak istemiyorum.

farkındaysanız hiç bir siyasi görüş veya parti ismi zikretmedim.. bu fikrim her konjonktürde her türlü siyasi parti için geçerli.
  • bu konuyla ilgili aklıma takılan konu şu ki eğer her il meclise kendi temsilcilerini yolluyorsa yurt dışı oyları bu konuda nasıl bir temsil hakkı kazanıyor konusudur. yani yurt dışında milletvekili adayları yok, o zaman yurt dışı oylarının sadece baraj konusunda katkı sağlayacağını düşünmek doğru olur mu, emin değilim.

bu konuda mesajla bilgilendirirseniz sevinirim.
  • olmaması gereken durum.neden derseniz başlık sahibi arkadaş gayet iyi açıklamış 365 gün bütün dertleri sıkıntıları biz çekiyoruz adam buraya 1 ay tatile geliyor ve euro olduğu için elinde kendini zengin hissediyor.gelsin burada 1 yıl yaşasın buranın şartlarına göre o zaman sahip olsun oy kullanma hakkına.burada yaşamayıp türkiye seçimlerinde oy kullanmak bizim adımıza haksızlıktır.
  • gurbetciler yasadiklari ulkenin vatandasi olmadiklari icin oraya da oy kullanamamaktadirlar. insanin aklina su soru geliyor (bkz: nereye kullanacaklar)
  • bunu gordum ve yedi yildir turkiyeden uzakta oldugum icin, ikinci kez oy kullanmadim. ha zaten kullansam akp oyuna donusurdu.
  • yanlışlığına katıldığım olay.

olay bir ay tatil meselesi de değil aslında. insan içinde yaşamadığı yerin, ülkenin seçmeni olur mu? bakırköy'de oturup kadıköy belediyesi için oy kullanabilir misin? hayır ise bu da hayır...
  • tv de az önce dönen bir görüntüde yine aklıma gelmiş ve şuan yine mantıksızlığından mütevellit uyuz olmamı sağlamış, olmaması gereken uygulamadır.
  • (bkz: hollanda'daki seçmenin %73'ünün akp'ye oy vermesi)

"nö vormoş bondo yooo" diyenler falan var bir de buna...
  • saçmalık ötesi bir durum. sen ülkenden gitmiş başka bir ülkeye yerleşmişsin. yılda 10 gün gelirsin gelmezsin belli değil, ülkendeki hayat koşullarından haberin bile yok ama seçim zamanı bu ülkede yaşayan insanların kaderini tayin edecek en önemli seçimde oy kullanıyorsun.