şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklasan cumhurbaskanligi secimlerinde ilk kez yurt disinda da yapilacak oylamanin seffaf ve tarafsiz bir bicimde gerceklestirilmesi icin caba gosteren sivil toplum girisimidir. gectigimiz yerel secimlerde ankara'da ve pek cok baska il ve ilcede yasanan hukusuzluklar bir kere daha olmasin diye turkiye genelinde partilerustu bir gonullu agi olusturmaya calisan turkiye'nin oylari olusumunun, yurt disi ayagidir.

  agustos ayinda yapilacak secimlerde toplam oyun %6'dan fazlasinin gurbetciler tarafindan kullanilacak olmasi bu girisimin hic de boslanmamasi gerektigini gostermemektedir. hem yurt disindaki vatandaslarin bulunduklari ulkeden ilk kez secime katiliyor olmalari hem de zaten cumhurbaskanligi icin halk oylamasi sistemine ilk kez gecilmesi sebepleriyle dogabilecek ve halki magdur edecek karmasa ortamini onlemek de gurbetin oylari gonullulerinin amaclari arasindadir. gerek vatandaslarin oy kullanabilme sartlari ve prosedurleri konusunda bilgilendirilmesi ve oy kullanmaya tesvik edilmesi; gerekse bu konudaki sorularinin cevaplanarak olasi kafa karisikliklarinin onlenmesi konusunda da gonullu calismalar yurutmektedirler.

  secimlerde sandik basinda kontrolu saglayacak ve partiler tarafindan atanan sandik kurulu uyelerine ek olarak, gurbetin oylari gonulluleri sandik basinda gonullu gozetmen olarak bulunacak ve oylarin emin ellerde olmasini ve secimin olmasi gerektigi gibi tarafsiz bir sekilde yurumesini saglayacaklardir. bunun icin de ozellikle gurbetci vatandaslarimizin yogun olarak yasadigi ulkelerde ciddi sayida gonullu gozetmen ihtiyaci vardir.

  kendi yasadiklari ulkeden gonullu olmak isteyenler http://gurbetinoylari.com/gonullu/ adresindeki basvuru formunu doldurarak ya da ulkelerin kendi alt gruplariyla facebook sayfalari uzerinden dogrudan temasa gecerek bu girisimin kolayca bir parcasi olabilmektedirler.

  gurbetin oylari: https://www.facebook.com/gurbetinoylari
  almanya'nin oylari: https://www.facebook.com/almanyaninoylari
  iscivre'nin oylari: https://www.facebook.com/isvicreninoylari
  fransa'nin oylari: https://www.facebook.com/groups/fransaninoylari
  kanada'nin oylari: https://www.facebook.com/groups/kanadaninoylari
  hollanda'nin oylari: https://www.facebook.com/hollandaninoylari
  avusturya'nin oylari: https://www.facebook.com/avusturyaninoylari
  ingiltere'nin oylari: https://www.facebook.com/ingiltereninoylari
  amerika'nin oylari

  (bkz: isviçre'nın oyları)
  (bkz: hollanda'nın oyları)
  (bkz: almanya'nın oyları)
  (bkz: türkiye'nin oyları)

  #secimsenin
 • yaklasan secim icin yine kollari sivamistir.

  "2015 milletvekili genel seçimlerinde yurtdışından oy kullanmak için
  adres beyanında bulunmanın son günü 13 mart 2015.
  seçmen kütüğü kaydınızı güncellemenin son günü 27 mart, 2015

  türkiye’de 7 haziran’da yapılacak olan 25.dönem 2015 milletvekili genel seçimleri için yurtdışında yaşayan t.c. vatandaşları bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilecekler. gümrük kapılarında 8 mayıs’tan 7 haziran’a kadar aralıksız devam edecek olan yurtdışı oylama işlemi için tüm yurtdışı t.c. temsilcilikleri 8-31 mayıs arasında bir tarih belirlemekte. hangi ülkede ne günlerde ve nerelerde oy verileceği o ülkenin t.c. büyükelçilik ve konsoloslukları web sayfalarında halen ilan edilmektedir.

  yurtdışından oy kullanmak için türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup bağlı olunan konsolosluğa adres bildiriminde bulunarak "yurtdışı seçmen kütüğü"ne kaydolmak gerekmektedir. yurtdışı seçimlerinde randevu sistemi kaldırıldığı için artık 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki gibi randevu ile gün almaya 2015 milletvekili genel seçimleri için gerek kalmamıştır.

  yurtdışında yaşayan tüm t.c. vatandaşlarının bir an evvel yurtdışı seçmen kütüğündeki kayıtlarını yüksek seçim kurulu başkanlığı internet sitesi www.ysk.gov.tr adresinden kontrol etmeleri önemle tavsiye edilir. seçmen kütüğünde adresi kayıtlı gözükmeyen vatandaşların en son 13 mart, kaydına itiraz edenlerin ise en son 27 mart tarihine kadar adres beyanında bulunarak "yurtdışı seçmen kütüğü"ndeki kaydını güncellemesi gerekmektedir.

  adres beyanında bulunmak için iki yolla başvuru mümkündür:
  1) bağlı bulunduğu konsolosluk şubesine pasaport ve/ya nüfus cüzdanı ile birlikte şahsen müracaatla adres beyan formunu doldurup imzalayarak. müracat için gerekli form https://secmen.ysk.gov.tr/…/adresbeyan-yurtdisi.pdf adresinde mevcuttur. not: sözkonusu adreste ikamet ettiğini ispata yarayan, yerleşim adresini gösteren bir belge talep edilebilir.
  2) posta ile üstteki linkteki "adres beyan formu (form b)"nun çıktısını doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının arkalı önlü fotokopisi ve yerleşim adresini gösteren belge ile birlikte iadeli taahhütlü posta ya da kargo aracılığıyla bağlı oldukları büyükelçilik ve konsolosluğa göndererek. önemli not nüfus cüzdanı veya pasaportun son 10 yıl içinde yenilenmiş üzerinde tc numarası ve fotograf bulunmalıdır.

  bu bilgiler yurtdışında yaşayan gönüllülerin partiler üstü bir girişimi olan gurbetin oyları tarafından derlenmiştir. gurbetin oyları, yurtdışında yaşayan t.c. vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, günüllülerin sandık başında çalışabilmeleri için bilgi akışını sağlamak ve anayasal bir hak olan şeffaf seçimlerin sağlanabilmesi için farklı ülkelerde bir araya gelmiş birey ve platformlardan oluşmaktadır.
  seçimlerle ilgili sorularınız için bizlere gurbetinoylariı@gmail.com eposta adresinden www.gurbetinoylari.com, http://gurbetinoylari2015.blogspot.com/ linklerinden ve ya sosyal medyadan ulaşabilirsiniz.
  2015 milletvekili genel seçim takvimi
  13 mart--- t.c. genel seçimi’nde yurt dışından oy kullanabilmek için konsolosluğa şahsen veya posta yoluyla adres beyanı için son gün.
  27 mart -- seçmen kütüğüne itiraz olması durumunda son düzeltme tarihi.
  8 mayıs -- oy verme işlemi gümrük kapılarında başlıyor.
  8-31 mayıs– yurtdışı temsilciliklerde oy verilecek zaman dilimi, kesin tarihler ve sandık adresleri konsolosluklarca açıklanmakta.
  7 haziran -- oy verme işlemi gümrük kapılarında bitiyor.
  7 haziran -- türkiye’de milletvekili genel seçimi.

  biz kimiz?
  gurbetin oyları yurtdışında yaşayan gönüllülerden oluşan partilerüstü sivil bir girişimdir.
  hedefimiz yurtdışındaki seçimlerin açık, şeffaf, güvenilir şekilde yapılmasına yardımcı olmak, eşitlikci, önkoşulsuz demokratik katılımın önündeki engelleri aşmak ve oylarımıza sahip çıkmaktır. bu amaçlarla kurulan gurbetin oyları, yurtdışında yaşayan türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, gönüllülerin sandık gönüllüsü olabilmeleri için bilgi akışını sağlamak ve anayasal bir hak olan şeffaf seçimlerin sağlanabilmesi için farklı ülkelerde bir araya gelmiş bireyler ve platformlardan oluşmaktadır.
  kimileriniz bizi ağustos 2014 cumhurbaşkanı seçimi’nden hatırlayacaktır. gönüllülerimiz 2014 cumhurbaşkanı seçimi’nde 10 farklı ülkede, gerek seçim öncesi verdiğimiz sandık güvenliği eğitimlerimizle, gerekse seçim süresince sandık başında ve seçim sonrasında oyların türkiye’ye taşınmasında çalıştık. bu ülkelerde inisiyatif alarak çalışmalarına başlayan gönüllülerimiz ile birlikte, partiler üstü bir sivil oluşum anlayışıyla hareket ettik.

  beraber çalışmak ister misiniz?
  şeffaflık, tarafsızlık, yerellik ve işbirliği ilkeleriyle biraraya gelerek yansız ve tarafsız bir şekilde tüm sivil toplum kuruluşlarını kamu ve halk arasında köprü olma görevini üstlenmeye davet ediyoruz. yurtdışında 16-31 mayıs arası bir zaman diliminde yapılacak olan 2015 milletvekili seçimi için de şeffaf ve adil bir seçim çağrısıyla vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için birlikte çalışmak istiyoruz.
  oy kullanmak bir yurttaşlık görevidir. 2014 cumhurbaşkanı seçimi’nde, yurt dışında sadece %8.32’de kalan seçime katılım oranını yükseltmek için gönüllülerinize birlikte seslenelim. sizlerin yardımlarıyla seçmenlerimizi oy kullanmaya teşvik edelim. oy kullanmak, sandıklarımıza ve oylarımıza sahip çıkmak isteyen yurttaşlarımıza hep birlikte yardımcı olalım. gelin, yurt dışında yaşayan sorumluluk duygusu taşıyan vatandaşlar olarak, milletvekilliği seçimleri için bir eğitim ve bilinçlenme seferberliği başlatalım; geleceğimizi belirleyecek olan seçime hep birlikte sahip çıkalım.

  ysk web portal
  www.ysk.gov.tr
  "
 • 2015 genel seçimlerinde olası usulsüzlüklerin önüne geçmek için yurt dışında faaliyet gösteren tek sivil oluşumdur. gurbetin oyları (kısaltılmış haliyle go) pek çok ülkedeki gönüllüleri vasıtasıyla yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri sırasında müşahit/ gözetmen olarak çalışarak, seçim sonrasında ise yurt dışı sandık tutanaklarına ulaşıp kullanılan ve sayılan oyların analizini yaparak seçim güvenliğine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. ayrıca go seçim öncesi dönemde sandık görevli ve gözetmenlerine detaylı bir sandık eğitimi vererek sandık başında karışıklık yaşanmaması için elinden geleni yapmaktadır.

  buna ek olarak gurbetin oyları yurt dışındaki seçmenin oy kullanımı konusunda bilgilendirilmesi ve seçime katılım oranının arttırılması konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

  yurt dışında yaşıyorsanız ve sandık güvenliği sizin için de önemliyse gurbetin oyları adresindeki formu doldurarak sandıklarda onlarla birlikte yer alabilirsiniz. facebook'ta takip için ise go! seçimlerle ilgili bilgi içeren güzel bir de blogları var.
 • cnn türk'te şirin payzın'ın moderatörlüğünü yaptığı "ne oluyor?" programının almanya'dan yayınlanan 26 nisan tarihli bölümüne konuk olmuş girişim. programın kaydı buradan izlenebilir.
 • bu sivil oluşumun almanya ayağının 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından hazırladığı rapor buradan okunabilir.
 • gurbetin oyları'nın 2015 genel seçimlerinde aktif olduğu ülkeler: abd, almanya, hollanda, ingiltere, isveç, isviçre, kanada ve norveç.
  bu 8 ülkenin dışında kalan bölgelerde sandık görevlisi ya da müşahidi olarak sandık başında bulunacaklar da kısa özeti burada bulunan ve internet üzerinden birebir verilen sandık güvenliği eğitiminden yararlanabilirler. iletişime geçtiğiniz zaman ellerinden gelen yardımı yapıyorlar.

  ayrıca türkiye'de bulunan gönüllülerin desteği ile ankara ticaret odasında yurt dışı oyları sayılırken de sandık başında olacaklar. seçim sonrasında da gönüllü müşahitlerin topladığı sandık tutanaklarının bağımsız analizini yapacaklar. böylece olası tutarsızlıkların mümkünse önüne geçilmesi, aksi halde belgelendirilmesi ve kamuoyu ile paylaşılması sağlanmış olacak.
 • "kimlerdensin gurban?" sorusunu akıllara getiren oluşumdur.
  kendimden tiksindim bir an için. o kadar kutuplaşmışız ki son yıllarda insanlara kimsin necisin diye sormadan yaklaşamıyoruz. araştırmalarım sürüyor
 • yurtdisinda yasayan ve secim guvenligine katkida bulunmak isteyen herkes toplansin. tutanak fotograflarindan secim analizi yapacak, gunde birkac saatini ayirabilecek, internet erisimi olan gonulluler araniyor! ilgilenenler su gruba katilsin: https://www.facebook.com/groups/671756436304070/
 • yurtdisindan gelen oylarin ne kadar kritik ve belirleyici oldugu, ve yaklasan secimle ilgili saibe iddialarinin ne denli ayyuka ciktigi dusunuldugunde yurtdisinda yasayan durust ve vicdanli turk vatandaslarinin el birligiyle destek vermesi gereken girisim.

  (bkz: fuatavni'nin akp sonuçları değiştirecek iddiası)