şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir trend. marmaris'te böyle 5 tane var, istanbul'da ve bilhassa karadenizde de oldukça yaygın olduğu biliniyor. iş anladığım kadarıyla çetrefilli olmakla birlikte eğer doğru tanıdıklarınız varsa ve türkiye'de aynı arabayla 6 ay kalmayı kabul ediyorsanız çok komik fiyatlara şahsi plakalı über bir otomobil sahibi olabiliyorsunuz.

merak edenler içinse bildiklerimi söyleyeyim, ya arabayı gürcü birinin üstüne alıp kendinize izin çıkarttırıyorsunuz, ya da gürcistanda oturma veya çalışma izni alıp arabayı kendi üzerinize alıyorsunuz. her halükarda tr'de max 185 gün kalabiliyorsunuz. sonrasında ya araba gürcistan'a dönüp 6 ay yatacak, ya dönünce arabayı satacaksınız ya da 2 araba alıp 6 ay birine, 6 ay diğerine bineceksiniz.

burada çok olurlu gibi anlatmama rağmen üzerine bayağı bir araştırdım ve dediğim gibi sağlam tanıdık şart.
  • şu sıralar mantar gibi çoğalan gürcü plakalı araçların nedenidir.

www.autopapa.com adresinden yahut www.myauto.ge den araçların ne denli ucuz olduğu görülmekte. araçlar neredeyse türkiye'dekinin dörtte birine satılmakta. türkiye'de vergi vermemek de cabası.
    sağlam tanıdık bulunduğunda aracın sadece yılda bir kez sınırdan giriş çıkış yapması yeterliymiş.

sırf bu devletin vergi politikalarını protesto etmek için denemeyi düşündüğüm hededir.

daha ayrıntılı bilen yahut yapmış-yapan varsa bilgilendirirse 10 numara olur.
  • "bu işi yapan binlerce insan kimseyi bilgilendirmek istemiyor. demekki çok mantıklı..." şeklinde düşündüğüm olay.
    malumunuz bu ülkede insanlar bencillikleriyle ünlüdür, kendilerinden başka kimsenin bir şeyler sahibi olmasını istemezler.
  • yakında gerçekleştireceğim eylem.
  • hayallerimi susleyen olay. tane tane bilale anlatir gibi anlatan varsa dinlerim. cok arastirdim ama totalde eksigim.
  • olay şu şekil oluyor,bu arabalar yurt dışı menşeili olduğu için alırken türkiyedeki vergi sisteminden muaf oluyorsunuz,ama aldıktan sonra yılın en az 6 ayında yurt dışında, ikamet etmeniz gerekiyor.
    ülkeye giriş yaptıktan sonra ,6 ay içinde tekrar yurt dışına çıkmanız gerekiyor aksi taktirde vizeniz iptal ediliyor,trafiğe çıkamıyorsunuz ve çok ciddi cezalarla yüzyüze kalabiliyorsunuz.
    esasen yabancılar ve 2. ülke vatandaşlığı olanlar için geçerli bi uygulama ama ülkemizde,yerli vatandaşlar tarafından vergi kaçakçılığının resmi yollarından birisi gibi duruyor.
    ayrıca bu araçların satışında da büyük sıkıntı yaşanıyor,müşteri bulamama ihtimaliniz çok yüksek.
    aynı model iki aracın gürcü- ve türkiye plaka oluşlarından dolayı,fiyat farkı üç katına çıkıyor aniden.

gürcistan plakalı
    türkiyede
    kaynak: oto galerici bi arkadaş, ben kendisine pek güvenmiyorum siz yinede bi araştırın..
  • bu ise giriyorim. gerekli arastirmalari yapip sozlukte aciklayacagim. avradini sikeyim adamlar 2000 dolar komisyon aliyor. işi kaptigim zaman siz sozlukculere 100$ karsiliginda bu konuda yardimci olacagim.

gurcistan'da 1 adet polis 2 adet de zengin tanidigim var.

amin-na koyim cok sinirlendim. hepinizi 5 bin dolara mercedes sahibi yaptirmayani dumduz siksinler.
  • yeni çıkan yasayla birlikte yurtdışından getirilen araçların türkiye'de kalış süresi 6 aydan 2 yıla çıkmış. kaynak
    şu durumda eğer doğruysa mantıklı bir hareket gibi ama yine de çok iyi araştırmadan bu işlere girmemek gerek.

ayrıca canım ülkemde iki tane kıçı kırık parfümerici, strawberry.com dan ucuz parfüm satın alıp türkiyeye getirmeyi engelleyebildiyse, gözü dönmüş otomotivciler gürcistandan araba alanlar için idam kararı çıkartabilir. o yüzden dikkat.
  • toplanin bakayım etrafıma kofteler.
    ben bu konuda bilgi sahibiyim az biraz. bedavadan bilgilendireyim sizi.
    efendim gurcistan ile türkiye arasindaki sınır anlaşması gereği turk vatandaşı olarak gurcistan' a pasaport ve vize ihtiyacı olmadan sadece nüfus cuzdanimizla girip cikabiliyoruz. gurcistan da 3 ay kadar bu sekilde takilabilirsiniz.
    gurcistan da galeriden seçip beğendiğiniz arabanın gerekli işlemlerini galericiler belli bir ücret karşılığında hallediyorlar. buradaki ücret resmi makamlardaki işlemleri halletmek icin gerekli rüşvet ten mutevellit.
    bilindiği üzere yurt disindan türkiye ye bu yolla arac getirebilmek için bir yılda en az 180 gün yurt dışında yerleşik olma şartı aranir. gürcistan 'daki arkadaşlar rüşvet yoluyla sizi bu şekilde yerleşik göstererek aracin ruhsatını almanizi sağlıyorlar.
    resmi evraklarla ( gerçeğe aykırı olarak düzenlenmiş de olsa ) araciniz la beraber sizinle tekrar türkiye ye geçen galericilerden biri sınırı gectikten sonra parayı sizden tahsil ediyor ve geri dönüyor.
    ruhsat sahibi olarak aracınızı kullanabilirsiniz. çünkü devlet şimdilik bu açığa göz yumuyor. gümrük bakanlığı isterse bu işi yapanların peşine düşüp ceza almalarını sağlayabilir kanımca. her ne kadar gürcistan devlet makamlarınca düzenlenmiş resmi evraklarla 180 gun boyunca yurt dışında yerleşik olarak gozukseniz bile bu durumun aksi ispat edilebilir bence. bu halde de ceza almaniz işten bile değil.
    karar sizin gönül dostları. riks budur diyorsaniz turkiye deki nin yari fiyatina güzel bir arabaya binebilirsiniz.
    gurcistan da benzin ve arac ucuz oldugu için yüksek motorlu bmw ve mersedes çoğunlukla tercih ediliyor. bana cok yakmayan 1.2 bi seat ibiza lazım diyen hiç gitmesin. araç seçeneği tiflis de batum a göre cok daha fazla ancak tiflis batum arasi 400 500 km ve yollar biraz bozuk. fazladan bir gün yollarda geçer tiflis tercihinde.
    ayrica aracı tamirciye computeste sokma gibi bir usul de yok. tabi isterseniz bi tamirci veya servise götürürler sizi ama orada size karşı dürüst olacaklarinin garantisi yok.
    yani parayı verip arabayı alamama riski pek yok çünkü genel uygulama arabayla türkiye tarafina geçip ödemenin burda yapılması. ama araba nasıl çıkar biraz muamma. ben gördüm arap yağı bol bulunca misali arabalara hayvan gibi şey yapiyorlar. temiz araba bulmak sıkıntılı.
    gurcistan a gitmeden vekaletle de arac sahibi olabilirsiniz ama bu cok daha riskli. sizin ustunuze olmayan bi arabaya bir sürü para bağlamak mantıklı değil. beri yandan iki yıl da bir de olsa gürcistan a gitmek oturduğunuz ile göre zulüm olabilir.
    yunanistan ve bulgaristan dan da ayni şekilde araç getirenler mevcut lakin araçlar da çift plaka vs. sıkıntılar çok fazla oluyor diyollar..
    yukarıda @zlipknot arkadaşımızın paylaştığı linklerde durum ayrıntılı açıklanmış zaten. bu işin risklerini açıklamaya çalıştım bu eserimde.
    haydi seçim sizin.
    ulan hadi son bi kıyak isteyene batum da tanıdık galerici arkadaşları olan bi bağlantı tanıdık da var bende gözünü karartıp bu işe girmek isteyenlere numarasını da verecem. daha napayim ulan allahsizlar...
  • devletin biraz daha biriksinlerde topluca sikelim diyerek beklediği, sadece aracılara yarayacak olan alışveriş.

(bkz: resmi belgede sahtecilik)
    (bkz: nitelikli dolandırıcılık)
    (bkz: vergi kaçırmak)

etrafınızda türkiye de yaşadığı halde bu araçlardan kullanan varsa bu durumu paraya çevirebilirsiniz ayrıca.

(bkz: vergi ihbar tazminatı)

muhbir vatandaş sen de kazan devlet de kazansın